نمونه هایی از نوآوری های دنیای فناوری - فرصت امروز

چهارشنبه, 17 آبان 1396 - 08:00

پیشرفت ها و نوآوری های فناوری، همچنان زندگی روزمره ما را دستخوش تغییرات غیر قابل پیش بینی می کند. تنها در چند سال گذشته، به پیشرفت هایی که در وضعیت بسترهای فناوری اطلاعات، اینترنت بی سیم و حتی ایجاد شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ایجاد شده  است، فکر کنید. سیر پیشرفت فناوری همچنان به حرکت خود با سرعت برق و باد ادامه می دهد و در طول چند دهه آینده به سطوحی می رسد که تصورش هم برای مان دشوار خواهد بود. به گزارش مدیر اینفو، نوآوری های تکنولوژیک می توانند فراتر از درک ما باشند.

در این مطلب با چند نمونه از این نوآوری ها آشنا می شویم:

1- IOT  (اینترنت اشیاء)

اکنون بیش از ۱۲ میلیارد دستگاه و وسیله به اینترنت متصل هستند و تخمین زده می شود این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۳۰ میلیارد وسیله برسد. تصور کنید که امکان افزایش سرعت اینترنت وجود دارد و تقریبا هر چیزی می تواند به اینترنت متصل شود.

2-هوش مصنوعی:

انسان ها رایانه ها را به گونه ای آموزش می دهند تا مانند ذهن انسان فکر و اقدام کنند. ابزارها و ماشین های هوشمند می توانند وظایفی که برای شان تعریف شده را با کمترین درصد خطا انجام دهند. در عین  حال افرادی مانند استفان هاوکینگ در نظریه فیزیکی خود از عواقب خطرناک «اراده بخشی به ماشین ها» هشدار می دهد.

3-ماشین های بدون راننده:

مطمئنا اتومبیل های خودکار و بدون راننده، راحتی و ایمنی بیشتری برای مسافران فراهم می کنند، در واقع فناوری های پیشرفته، وابستگی صنایع به وجود نیروی انسانی را مورد بازبینی قرار می دهند؛ مانند حذف راننده انسانی و جایگزین کردن خدماتی در حوزه لکوموتیورانی؛ تعاملات مربوط به حوزه حمل ونقل، بیمه اتومبیل و حتی خدمات پلیس.

4- روبات ها:

انجمن جهانی اقتصاد  (WEF) تخمین زده است که تا پنج سال آینده، بیش از 5.1 میلیون شغل می تواند به علت اتوماسیون و وجود روبات ها از بین برود. درحالی که در نگاه اول، این قضیه کاملا منفی و زیانبار به نظر می رسد، اما می تواند نشان دهنده کارایی عظیمی در بخش هایی همچون کشاورزی، مراقبت های بهداشتی و حتی تدارکات باشد.

5-ایمپلنت (طراحی قرار گرفته شده بر بافت زنده):

ما با فناوری های نوینی مانند ساعت های هوشمند و سنسورهای محافظت کننده از سلامتی آشنا هستیم. به نظر شما زمانی که تکنولوژی به سادگی زیر پوست ما تعبیه شده است؛ چه اتفاقی می افتد؟ شگفت انگیز است. ما قادریم به کمک ذهن مان یا با قدم زدن در اتاقی آن را کنترل کنیم.

6- پرینتر سه بعدی:

نرم افزار چاپ سه بعدی به سرعت در حال گسترش است. این تکنولوژی باعث تغییر ساختار صنایعی مانند خانه سازی و مراقبت های بهداشتی خواهد شد. در مورد پرینت و چاپ ارگان های بدن انسان در مقیاس بزرگ فکر کنید؛ واقعا شگفت انگیز است.

7- دستیار شخصی:

با حضور روبات ها و دیگر ابزارهای هوشمند، استفاده از خدمات مجازی ادامه خواهد یافت. قابلیت ها و ابعاد مبتنی بر اینترنت آنها تاثیر عمیق تری در زندگی ما خواهند گذاشت. این تکنولوژی در مواردی چون: حفظ تناسب اندام، نظارت بر امنیت خانه و. . . کاربرد دارد.

8- حسگرها در همه جا:

در دهه آینده بیش از یک تریلیون سنسور به اینترنت متصل خواهد شد. سازمان جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که جهان در ابزارهایی از قبیل تلفن های هوشمند غرق می شود؛ این ابزارها به سادگی قادرند کارهای دشواری مانند تشخیص بیماری هایی را که نیازمند فناوری های پیشرفته هستند انجام دهند. با استفاده از این ابزارها نیاز به مراقبت های بهداشتی کمتر خواهد بود.

کارشناس ارشد کارآفرینی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی