دوشنبه, ۳ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Mon, 22 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

رهبران تیم و سازمان صرفاً با اتکا به آموزش های تئوریک رهبری و فهرست سنتی مهارت های موردنیاز، نمی توانند در دنیای واقعی کسب و کار به موفقیت برسند.

اگر باهدف بهبود مهارت های رهبری خود، کتاب ها و مقالات روز دنیا را مطالعه کرده باشید، احتمالاً به فهرست مشترکی از رفتارهای رهبران موفق رسیده اید. ازجمله:

• رهبران موفق به افراد خود بها می دهند و روابط خود را با افرادشان توسعه می دهند.

• آن ها فرصت های رشد و پیشرفت را برای کارمندان فراهم می کنند.

• آن ها باهوش ترین افراد را استخدام می کنند و متخصص ترین و آگاه ترین افراد را در اطراف خود نگه می دارند.

• آن ها همیشه روی هدف نهایی متمرکزند و نتایج ارزشمند این پیروزی را لحظه ای از یاد نمی برند.

همه ی ما سال ها است که این جملات کلیشه ای را می شنویم. شکی نیست که توصیه های مربیان و استادان کسب و کار، بر اساس علم و منطق است، اما این توصیه ها در عمل چقدر قابل اجرا است؟

نخستین گام یک رهبر برای حرکت از کلیشه ها و تئوری ها، به نقطه ای که واقعاً تیم و سازمان خود را به طور بهینه و هدایت کند، چیزی به جز «اقدام و عمل» نیست.

دکتر جان استال ورت، یک کارآفرین سریالی است که در کتابی بانام رهبر خدمتگزار، نکاتی عملی و کاربردی را که از تجارب دنیای واقعی کسب وکار به دست آمده اند، با رهبران سراسر جهان به اشتراک گذاشته است.

اقدامات رهبر خدمتگزار

استال ورت سال ها رفتار رهبران مختلف را زیر نظر گرفته و بررسی کرده است و بر این اساس، برنامه ی پیشرفته ای را برای موسسه ی توسعه ی نیوتون تنظیم کرده است. به گفته ی او پنج اقدام رهبران، مسیر موفقیت تیم و سازمان را هموار می کند:

برای رسیدن به یک هدف بزرگ تلاش کنید

استال ورت طی تحقیقات خود دریافت که رهبران خدمتگزار در نخستین مرحله، چشم انداز قدرتمندی را تعریف می کنند و افرادشان را به پذیرش این چشم انداز، تشویق می کنند. این چشم انداز به فونداسیون عملکرد عالی تیم تبدیل می شود و به کارمندان انگیزه می دهد با حداکثر تلاش، بهترین دستاوردها را داشته باشند. یک هدف عالی، به زندگی حرفه ای کارمندان معنا می دهد.

مطلب مرتبط: ۷ گام تا رهبری خوب کسب و کار

سطح استانداردها را بالا ببرید

رهبران خدمتگزار پس از اطمینان حاصل کردن از اینکه کارمندان، ارزش های اصلی سازمانی را درک کرده اند، به مرورزمان استانداردهای شرکت را بالاتر می برند. آن ها ارزش های کیفی جدید مشارکت تیمی و پاسخگویی و مسئولیت پذیری را شناسایی کرده و برای کارمندان شرح می دهند.

ارزش آفرینی درخشانی داشته باشید

رهبران خدمتگزار به کارمندانشان یاد می دهند که چگونه بیشترین ارزش را برای مشتریان به وجود آورند و پس ازآن هرگونه مانعی را که بر سر راه ارائه ی خدمات به مشتریان وجود دارد، رفع می کنند.

کار را بر اساس نقاط قوت افراد پیش ببرید

همان طور که استال ورت در کتاب خود می نویسد، یکی از مهم ترین حوزه های دانش شخصی، آگاهی از نقاط قوت فرد است. هنگامی که کارمندان کار خود را دوست دارند، به طور طبیعی با اشتیاق و پرانرژی کار می کنند. در این مرحله رهبر خدمتگزار راهی پیدا می کند که شغل افراد را با علاقه مندی های شخصی آنان ارتباط دهد و به این ترتیب نقاط قوت تیم را به اوج می رساند.

هرم سازمانی را برعکس کنید

رهبران خدمتگزار هرم قدرت سنتی شرکت را کنار می گذارند و در عوض با توانمندسازی کارمندان سطوح پایین و همچنین تقسیم وظایف به صورت مؤثر و هوشمندانه، اجازه می دهند تیم حداکثر پتانسیل خود را نشان دهد. در این سیستم جدید، وابستگی ناسالم کارمندان به رهبران، از بین برداشته می شود و فرهنگ «رهبر- رهبر» جایگزین فرهنگ سنتی «رهبر- پیروان» خواهد شد.

همان طور که گفتیم، این مراحل صرفاً مبتنی بر اقدام و عملکرد و نه تئوری و مفاهیم حوزه ی دانش رهبری هستند. به عقیده ی استال ورت، رهبر خدمتگذار در همان جبهه ای حضور دارد که تیم در آن فعالیت می کند و با استفاده از این دستورالعمل ها، فاصله ی تئوری ها و اقدامات موردنیاز برای رسیدن به نتایج شگفت انگیز را از بین می برد.

منبع : inc/zoomit
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/oQVMTlIE
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگ
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه