دوشنبه, ۲۹ شهریور(۶) ۱۴۰۰ / Mon, 20 Sep(9) 2021 /
           
فرصت امروز

شناخت نقاط قوت می تواند عملکرد فرد را در زندگی و کار افزایش دهد.

شناخت نقاط قوت و ضعف، بخشی جدانشدنی از پیشرفت شخصی حرفه ای ها است. اگر نقاط قوت خود را ندانید، ممکن است نتوانید کارتان را با بهترین مهارت های تان تطبیق دهید و حتی موفق به توسعه مهارت های خود در آینده نشوید. برای کمک به شناخت این نقاط قوت، مجموعه ای از ابزارهای ارزیابی به وجود آمده است.

همیشه یک نقطه قوت برجسته در میان دیگر نقاط قوت و ضعف افراد وجود دارد؛ شاید یک ویژگی، مهارت یا توانایی باشد که معمولا قوی تر از بقیه عمل می کند. دریک لواسور، یک سرهنگ پلیس دارای نشان های افتخار، نویسنده و ستاره شوهای تلویزیونی است، او به این نقاط قوت، قدرت های خارق العاده می گوید.

لواسور که از طرفداران داستان های دنباله دار ابرقهرمانی مانندانتقام جویان است، می گوید که تفاوت میان شما و همکارتان قابل مقایسه با تفاوت میان سوپرمن و مرد عنکبوتی است. هر دو دارای اهداف مشابهی هستند اما توانایی های استثنایی و مختص به آنها کاملا متفاوت است. او در کتاب خود به نام «گوشه مخفی: نقاط قوت پنهانی خود را بیابید، تطبیق پیدا کردن را بیاموزید و اطمینان به پیروزی در بازی زندگی را به دست آورید» به این موضوع اشاره کرده است. او می گوید:

ما اغلب سعی می کنیم در جامعه مانند دیگران اقدام کنیم تا به موفقیت برسیم. اما حقیقت این است که باید کاری را انجام دهیم که برای خود ما موفقیت به بار آورده است.

ممکن است پیدا کردن این قدرت خارق العاده بیهوده به نظر برسد، اما مشخص کردن نقاط قوت برتر به این طریق، می تواند به شناخت مزیت های حقیقی شما در دنبال کردن اهداف تان کمک کند. در ادامه به ذکر چهار سوال می پردازیم که در کشف قدرت های فوق العاده به کمک ما می آیند.

انجام چه کاری برای شما به نظر بی زحمت و آسان می رسد؟

به فعالیت هایی فکر کنید که روی انجام آن ها، تمرکز کامل دارید و بسیار ساده می توانید بهترین عملکرد را در آن نشان دهید. برخی در ارائه دادن و برخی در حل مسائل بسیار مشکل محاسباتی عالی باشند. ول نلسون، مشاور شغلی می گوید:

به دنبال یافتن زمینه هایی باشید که در آنها بدون اعمال تلاش خاصی، می درخشید، این زمینه ها، شاخص های احتمالی برترین توانایی های شما هستند. زمینه ای که شما را در جریان انجام کاری می اندازد، زمینه ای است که احتمالا در آن مهارت بسیار بالایی حین انجام کار نشان می دهید؛ بهترین عملکرد در زمینه ای بروز پیدا می کند که در آن، زمان را از یاد می برید، احساس خوبی پیدا می کنید و نسبت به پروژه نیز نظر مساعدی دارید.

مطلب مرتبط:چگونه سطح تلاش و تعهد کارمندان جدید را کشف کنیم

چگونه دیگران را شگفت زده می کنید؟

آیا پیش آمده که مرتبا اعلام کنید در زمینه ای، عملکرد خوبی دارید؟ آیا مردم برای مشاوره در مورد خاصی یا وارد شدن یا همکاری به پروژه ای از شما کمک می گیرند؟ به گفته لواسور این نوع بازخورد و درخواست کمک، نشان دهنده توانایی های خارق العاده شما هستند. او می گوید:

باید به گفته های دیگران در مورد خود اهمیت دهید. این شامل تمام صحبت ها از جمله نظرات و همین طور بررسی عملکردتان می شود. به دنبال الگوهایی در نظرات باشید که به شما سرنخ هایی از موارد تاثیرگذار و پنهان از نظر خودتان بدهد.

نلسون می گوید:

همواره مواردی از نقاط قوت ویژه وجود دارند که از چشم خود فرد پنهان می مانند؛ یا ممکن است که آن ویژگی ها را دست کم بگیرد، چرا که این مهارت ها یا استعدادها به نظر آنها بسیار بدیهی هستند. برخی اوقات، پرسیدن نظر همکاران یا مربیان در مورد نقاط قوت برجسته خود بسیار مفید است.

برای چه موردی حاضر به فداکاری هستید؟

دنی گوتنچت، مدیرعامل و موسس شرکت مشاوره ای استخدام و مدیریتی Pathways است؛ او همچنین یکی از نویسندگان کتاب «معنا در کار و زبان مخفی آن» است. دنی می گوید:

قدرت های خارق العاده ما، ترکیبی از اشتیاق و تسلط هستند. اشتیاق، فرد را خوشحال می کند، به او انگیزه می دهد و او را مایل به انجام کار بیشتر می کند؛ حتی اگر نیاز به سخت کار کردن و فداکاری در آن مورد باشد. من علاقه دارم از مردم بپرسم که حین انجام چه کاری، احساس می کنند که زمان به راحتی می گذرد؟ آیا به حدی از کارتان لذت می برید که حاضر باشید برای آن بجنگید؟ برای مثال، ممکن است یک پرستار بگوید که به جنبه بالینی مراقبت از بیماران علاقه مند است؛ با وجود این حقیقت که این کار سخت و زمان بر است، اما باعث می شود موارد بیشتری را بیاموزد و عملکرد بهتری داشته باشد. اگر علاقه ای عمیق به زمینه ای داشته باشید که باعث شود کارها را بهتر پیش ببرید، اوضاع چقدر متفاوت می شود؟ این سوالات به شما نشان می دهند که قدرت های خارق العاده تان چه مواردی هستند.

در چه موردی بی پروا هستید؟

به زمان و تجربه هایی فکر کنید که در آنها اطمینان بالایی به خود داشته اید. آیا زمان هایی را تجربه کرده اید که احساس اطمینان و راحتی زیادی در مورد دست زدن به ریسک های حساب شده و به چالش کشیدن توانایی های تان کنید؟ کیتی کسلی، روان شناس سازمانی، موسس و رئیس شرکت آموزش نیروی کار و توسعه Building Giants, LLC است؛ او همچنین نویسنده کتاب «غول های سازنده: سیستمی اثبات شده برای دگرگون کردن نیروی کار از طریق آموزش موثر» است. کیتی می گوید:

این سطح از راحتی، نشانه ای از وجود توانایی های بالقوه در آن زمینه کاری هستند. اغلب اوقات مواردی که در آنها عملکرد خوبی دارید، همان هایی هستند که از انجام شان لذت می برید. اگر هر روز کاری را انجام دهید که احساس عملکرد خوبی در آن دارید، روز خوبی را پشت سر گذاشته اید و با خود خواهید گفت: «من موثر واقع شدم. من یاد گرفتم. من قدم مثبتی برای رشد شرکت برداشتم. من مسئله ای را حل کردم. من همکاری خوبی را با تیم شرکت انجام دادم». این احساسات و افکار نشان دهنده این هستند که روی نقاط قوت خود کار می کنید.

چه موردی را واضح تر از دیگران درک می کنید؟

لواسور به عنوان یک محقق، یاد گرفته که مشاهده گر باشد. او به دنبال سرنخ های موجود در صحنه جرم می گردد و افراد را در زمان بازجویی تحت نظر می گیرد. اما همچنین از تجسم برای بهبود مهارت های خود استفاده می کند. او می گوید:

با اختصاص زمان برای وارد شدن به یک موقعیت از لحاظ ذهنی، بینش فوق العاده ای نیز در مورد نقاط قوت و ضعف خود پیدا می کنم. من از زمان دبیرستان و برای فعالیت های مختلف به این تمرین مشغول بوده ام.

لواسور با تمرین ذهنی این روند احساس می کرد که در موقعیت های پرریسک، کار را به اتمام رسانده است و این موضوع به او اعتماد به نفس می داد. به علاوه، او می توانست نقاط قوت و موارد ساده برای خود، همچنین نقاط ضعف و دشوارتر را به وضوح مشاهده کند.

نلسون اشاره می کند که هر قدرت خارق العاده ای، یک پاشنه آشیل هم دارد. اگر در انگیزه دهی به دیگران و ساختن روحیه آنها براساس توانایی های شان مهارت دارید، ممکن است کم طاقت شوید. اگر در عیب یابی و تجزیه و تحلیل جزئیات مهارت دارید، ممکن است در برخورد با مردم و موقعیت هایی که ارائه کننده جزئیات دقیق و انتزاعی نیستند، درگیری پیدا کنید. او می گوید:

تمرین ها و ابزاری وجود دارند که می توانند در شناخت نقاط ضعف مرتبط با برخوردار بودن از نقاط قوت فوق العاده در درازمدت به کمک شما بیایند. هر چه بیشتر موردی را به عنوان نقطه قوت خود بشناسید، بیشتر آن را در معرض خطر نابود کردن قرار می دهید.

لواسور می گوید:

شفاف بودن در مورد نقاط قوت می تواند باعث ایجاد تغییرات قابل توجه در حرفه و زندگی شود. نخستین قدم این است که نقاط قوت را شناسایی کنیم، چراکه همه ما انسان هستیم و توانایی دستیابی به اهداف را داریم اما راه از پیش تعیین شده ای برای آن وجود ندارد. پیش از شروع به انجام ماموریت، حتی پیش از گلاویز شدن با اهداف مان نیاز است خودآگاهی و درک مان از خود را بالا ببریم.

منبع : FASTCOMPANY/zoomit
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/VRDNsh0M
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه