نکاتی برای مدیریت بهتر فشار کاری - فرصت امروز

چهارشنبه, 03 مرداد 1397 - 16:37

در دنیای کنونی کسب و کار، فشار کاری بخش جدانشدنی زندگی همه ما شده است. سازمان های بزرگ و موفق برای بهبود این شرایط و حصول بهترین نتیجه توسط کارمندان تلاش می کنند؛ اما خود افراد نیز باید راهکارهای کنار آمدن با این فشارها و حفظ کارایی و از همه مهم تر سلامت خود را بشناسند. این راهکارها قطعا برای موفقیت های آتی افراد نیز حیاتی هستند.

فشار کاری عموما به ضرورت انجام کارها در سطوح مختلف باز می گردد. این ضرورت و عجله در روند هرروزه ما در شرکت وجود دارد. ضروت ما را مجبور می کند که کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهیم. در حالت دیگر، تنوع وظایف و مسئولیت ها به افراد فشار می آورد. به هرحال در هر شغل و موقعیتی، شما با انواع وظایف متعدد و زمان بندی های عجولانه سر و کار دارید. در این میان تجربه و مهارت مدیریت شخصی به کمک افراد می آید. در ادامه این مقاله زومیت به بررسی برخی نکات برای کنار آمدن بهتر با فشار کاری، می پردازیم.

انسان ها تحت فشار عملکردی عالی دارند

در واقع اکثر ما به طور ذاتی می دانیم که چگونه تحت فشار عملکرد بهتری داشته باشیم. حتی آنهایی که به طور ذاتی این اطلاع را ندارند، به مرور زمان مهارتش را کسب می کنند. انسان ها به طور طبیعی موجوداتی مقاوم هستند. آنها عاشق چالش و به پایان رساندن وظایف دشوار هستند. وظایفی که به مرور آنها را به جلو حرکت می دهد. به همین دلیل، افراد عموما تحت فشار موفق می شوند و شکست نمی خورند.

در نتیجه فشار را عاملی منفی نبینید. در واقع با استقبال از فشار، به عنوان عاملی محرک به آن نگاه کنید. نکته مهم در اینجا اینکه به طبیعت و ماهیت فشار دقت کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که فشار موجود بی دلیل است، به دنبال دلایل و کاهش ریسک های آن باشید.

چالش ها و ریسک ها را ارزیابی کنید

ارزیابی، روش هایی برای مدیریت فشار به ما می دهد. وقتی ذهن ما با ارزیابی به شفافیت مورد نظر برسد، به جای مشکلات به راهکارهای آنها فکر می کنیم. یکی از نکات برای بررسی پرهیز از فشار، پاسخ منفی دادن به اندازه پاسخ های مثبت است. به بیان دیگر وقتی کاری قابل انجام باشد تکلیف روشن است؛ ولی وقتی کاری را نتوان به پایان رساند، باید با ارزیابی بیشتر راهی برای آن پیدا کرد.

مطلب مرتبط:6 راهکار قدرتمند و مؤثر برای رهایی از استرس و فشار کار

برنامه ریزی پیشاپیش داشته باشید

برنامه اولیه شما طی پیشرفت پروژه تغییر می کند یا حتی به کلی شکست خواهد خورد. در این میان توانایی تغییر سریع مسیر، حیاتی است. در نتیجه همیشه باید یک نقشه جایگزین در ذهن داشته باشید. حتی اگر نیازی به راه های جایگزین ندارید، باز هم به آنها فکر کنید. این جایگزین ها در مدیریت فشار به شما کمک می کند و در نتیجه برای موارد غیرقابل پیش بینی آماده خواهید بود.

کنترل را حفظ کنید

واکنش شما به چالش های مختلف بخشی از فرآیند یادگیری است. در مواقع بحرانی و تحت فشار، قدمی به عقب برداشته و بار دیگر آن را مرور کنید. در مواجهه با چالش سوال های درست بپرسیدو به دنبال فرصت ها باشید. این سوال پرسیدن ها کنترل شما روی خودتان، پروژه و تیم تحت مدیریت را افزایش داده و مدیریت فشار را راحت تر می کند.

درسی برای زندگی

روشی که شما در مواجهه با یک مسئله به کار می گیرید، نمونه ای از عملکردتان در همه موارد است. این نکته از باارزش ترین آموزه های کلاس های رهبری است. به بیان دیگر عملکرد شما در مقابل فشارهای کاری، در زندگی شخصی نیز به کمکتان خواهد آمد. در نتیجه اگر بتوانید فشار را در محیط کاری خود مدیریت کنید، رشد کرده و در مسیر پیشرفت حرکت می کنید. در نهایت این فشارها به منبعی برای افزایش اعتماد به نفس و غرور صحیح شما بدل خواهند شد. البته موفقیت های گذشته شما در مدیریت فشار، تضمینی بر موفقیت امروز نیستند اما قطعا پتانسیل های شخصی تان را افزایش می دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی