شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

بی شک تا به حال مقالات متعددی پیرامون اهمیت و مزیت فروش محصولات در بازار هدف به رشته تحریر در آمده است. با این حال همان علتی که سود کوتاه مدت بازار هدف را ایجاد می کند، در بلندمدت باعث سرگیچه و دردسر خواهد شد.

زیبایی و مزیت اصلی بازار هدف معطوف به سهولت تمرکز بر روی گروه مشخصی از افراد است. به این ترتیب برند ما سود نسبتا راحتی را به دست می آورد. در این میان مشکل اصلی تمرکز بر روی مخاطب هدف اختصاصی میزان نسبتا اندک سود است. توجه داشته باشید که مخاطب هدف هر کسب و کار به طور معمول اندک است. بر این اساس با تمرکز صرف بر روی آنها شما سایر مشتریان بالقوه را که جزو مخاطب هدف تان نیستند، از دست خواهید داد. بی تردید برای هر برندی امکان توسعه دامنه مخاطب های هدف وجود دارد. به این ترتیب با تمرکز بر روی قشر وسیع تری از مخاطب ها شما توانایی بیشتری در زمینه فروش و توسعه برندتان خواهید داشت.

همچنین با سرمایه گذاری بر روی حوزه بازاریابی و تبلیغات فرآیند برندسازی شما راحت تر خواهد شد. با این حال چنین اقدامی نیازمند صرف نظر از بخش قابل توجهی از سود برندتان است. در هر صورت تبلیغات نیازمند صرف هزینه است.

توسعه دامنه مخاطب های هدف برندمان یک چالش واقعی به حساب می آید. بر این اساس باید چند نکته را مد نظر داشت. نخست اینکه باید مطالب تان را معطوف به چند گونه مخاطب متفاوت طراحی کنید. لازمه چنین کاری کسب شناخت بهتر از مخاطب های تازه تان است. بر این اساس باید رابطه تان با آنها را صمیمی تر نمایید. همچنین پیرامون پست های مان باید نظر کاربران را به طور کامل جویا شویم.

به منظور آگاهی بیشتر پیرامون توسعه برند و کسب وکارمان در اینجا به چهار استراتژی مهم و اساسی اشاره خواهم کرد.

مطلب مرتبط:6 گام برای توسعه مستمر برند

1. جست وجوی گروه های فرهنگی مختلف

یکی از مزیت های فعالیت اقتصادی در ایالات متحده تنوع بی شمار گروه های فرهنگی است. همیشه این کشور تنوع زیادی از مردم را در خود جای داده است. در سال های اخیر نیز با افزایش میزان مهاجرت ها این تنوع فرهنگی تشدید شده است. با این حال برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرفته، ما در زمینه جداسازی افراد از پیشینه فرهنگی و تاریخی شان موفق عمل کرده ایم. در نتیجه اکنون اغلب افراد دیگر تعلقی به فرهنگ قبلی شان ندارند. با این حال به عنوان تاثیر چنین ترکیب فرهنگی اکنون ما فرهنگ واحدی که مورد قبول همگان باشد نداریم.

به یاد دارم که در سال های نخست فعالیتم به عنوان کارآفرین جوک های فراوانی پیرامون نحوه ارتباط کارمندان در محیط کار وجود داشت. بر این اساس به دلیل تنوع فرهنگی افراد نحوه بیان شان بسیار متفاوت بود. به این ترتیب هیچ گاه نمی شد به عنوان مثال نیت اصلی مدیر بخش وقتی حرفی مشخص را می زد، درک کرد.

اگر قصد توسعه بازار هدف تان را دارید، شانس شما برای یافتن خرده فرهنگ های مختلف بسیار زیاد است. بر این اساس باید خود را آماده تعامل بهینه و مدیریت ارتباط تان با آنها نمایید. در غیر این صورت برند شما نیز دچار ابهام هایی از قبیل جوک های چند دهه قبل می شود.

بهترین راهکار برای غلبه بر مشکلات این بخش تلاش برای شناخت دقیق گروه های مختلف مشتریان تان است. نکته مهم در اینجا تلاش برای عدم انتشار مطالبی با چند معنای متفاوت در فرهنگ های گوناگون است. به این ترتیب مشکل سوء تفاهم های سهوی نیز حل خواهد شد.

2. گسترش دامنه سنی مخاطب ها

برخی از کالاها و خدمات به طور جالبی در میان دامنه وسیعی از افراد مشتری دارند. در اغلب موارد تعریف یک برند از دامنه سنی خریدارانش نتیجه فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابی را مشخص می کند. به عنوان مثال اکنون اغلب برندها نسبت به نسل جنگ جهانی دوم بی توجه هستند. در اغلب تبلیغات امروزی بر روی نسل جوان و میانسال تمرکز می شود. توجه داشته باشید که نسل جنگ جهانی دوم جمعیت نسبتا فراوانی دارد.

بر این اساس بسیاری از کسب وکارها شانس شان برای فروش بیشتر را به راحتی از دست می دهند. در این زمینه باید توجه داشت که بسیاری از برندها، مثلا نایک، بازار فروش بالقوه در میان افراد پیر نیز دارند. با این حال این برند به طور معمول توجهی به این گروه از مشتریان بالقوه نشان نمی دهد. این امر با مشاهده تیزرهای تبلیغاتی و شیوه بازاریابی آنها به خوبی قابل فهم است.

در این بخش حالت برعکسی نیز وجود دارد. بر این اساس برخی از برندها بر روی مخاطب بزرگسال تمرکز دارند. اگر آنها دامنه سنی مخاطب هدف شان را کاهش دهند، شما بسیار بیشتری مخاطب بالقوه خواهند داشت. به عنوان نتیجه این بخش باید به گسترش دامنه سنی مخاطب ها (چه نسل جدید و چه نسل کهنسال) اشاره کنم. به این ترتیب شما جایگاه برندتان را در میان خیل بسیار وسیع تری از مخاطب ها توسعه خواهید داد.

مطلب مرتبط: چگونه کسب و کاری توسعه می یابد؟

3. یافتن دیگر برندهای حرفه ای

بی شک راهی تضمین شده در زمینه گسترش دامنه مخاطب ها و توسعه برند توانایی به کارگیری از سوی برندهای مختلف را دارد. یک مثال واضح در این زمینه طراح وب سایتی است که با استفاده از کمک های آژانس تبلیغاتی در زمینه فروش اتومبیل موفق به طراحی سایت فروش یکی از برندهای مطرح تولید خودرو به گونه ای جذاب تر شده است. در حقیقت اینجا نکته مهم همکاری با سایر برندها یا آژانس های حرفه ای است. به این ترتیب در هر کسب وکاری امکان تقلید از این شیوه عملکرد وجود خواهد داشت. فقط کافی است اصل اساسی را مدنظر قرار دهیم. با این حال توجه داشته باشید که هنگام ورود به صنعتی جدید باید استراتژی مان را اندکی تغییر دهیم.

به عنوان مثال در زمینه عکاسی حرفه ای امکان همکاری با آژانس های فروش (همانند مثال فروش خودرو) وجود ندارد. دلیل اصلی این امر نیز عدم فعالیت چنین آژانس هایی در زمینه عکاسی است. بر این اساس باید به جای آژانس های بزرگ سراغ افراد حرفه ای رویم. شبکه های اجتماعی بهترین مکان برای یافتن چنین افرادی است. بر این اساس در زمینه های کلان از آژانس های معتبر و برندها و در زمینه فردی از افراد تاثیرگذار و موفق مشاوره بگیرید.

4. پیش به سوی غرب (شرق، شمال یا جنوب) کارآفرینان جوان

اگر شما در زمینه توسعه دامنه مخاطب هدف تان عملکرد عالی از خود به جا گذاشته اید، شاید در زمینه ای دیگر نیز توانایی این گسترش دامنه را داشته باشید. به عنوان یک کارشناس و البته کارآفرین به این امر کاملا ایمان دارم. در حقیقت دلیلی برای عدم موفقیت در سایر حوزه های کسب وکارمان، در صورت کسب موفقیت در یک حوزه مشخص، وجود ندارد.

یکی از استراتژی های مورد علاقه من صرف زمان مناسب بر روی ترندهای برتر و ایده های داغ است. در ایالات متحده به طور معمول شهرهای نیویورک و لس آنجلس به عنوان مکان هایی مناسب برای اطلاع از ترندهای برتر شناخته می شوند. با این حال آگاهی از ترندهای برتر نیازمند مراجعه به مکانی خاص نیست. خوشبختانه امروزه شبکه های اجتماعی کار را برای ما بسیار ساده کرده اند. به این ترتیب با مراجعه به یکی از پلتفرم های اجتماعی و جست وجو برای ترندهای محبوب به راحتی موضوعات داغ و موردعلاقه مخاطب را شناسایی خواهید کرد.

یکی دیگر از راهکارهای توجه به نحوه عملکرد یک برند موفق در زمینه فروش محصولاتش است. به منظور توسعه برندمان باید شیوه های بازاریابی و تبلیغات آن برند را (حتی اگر در زمینه کسب وکار ما نیست) فراگیریم. بی شک اگر یک برند در زمینه تبلیغاتی موفق به جلب نظر مخاطب های خود می شود، ما نیز با تقلید الگوی آنها توانایی جلب نظر مخاطب های شان را خواهیم داشت. البته در اینجا نیز باید بنا بر ماهیت ویژه کسب وکارمان اندکی تغییر در استراتژی دیگر برندها اعمال نماییم. در غیر این صورت نتیجه مطلوب به دست نخواهد آمد.

مطلب مرتبط: توسعه یک کسب و کار جهانی / آیا کسب وکار شما برای جهانی شدن آماده است؟

در برخی موارد به هنگام مواجهه برندی کوچک با شرکتی بزرگ و چندملیتی اقدام برای جلب نظر مخاطب به نظر دشوار می آید. صادقانه بگویم، در چنین مواقعی کار شما بسیار پیچیده خواهد بود. با این حال چنین نکته ای به معنای ناتوانی در رقابت با برندهای بزرگ نیست. بر این اساس به جای تلاش برای رقابت با رقیبان بزرگ مان در همه بازارها باید چند بازار مناسب با برندمان را انتخاب نماییم. این هماهنگی از طریق تلاش برای شناخت آنها حاصل خواهد شد. به این ترتیب از مزیت تعامل نزدیک تر و رابطه صمیمانه برای کسب سهم مان از بازار در حضور برندی بزرگ استفاده خواهیم کرد.

با ترکیب چهار استراتژی بررسی شده در این مقاله شما باید امکان توسعه کسب وکار و جایگاه برندتان را به دست آورید. به این ترتیب دیگر مخاطب هدف و بازار شما محدود به شمار اندکی از افراد نخواهد شد.

منبع : allbusiness
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/v2I7CUfL
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه