سه شنبه, ۱۸ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Tue, 7 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

10 ویژگی مدیران موفق از نگاه گوگل

4 سال پیش ( 1397/7/1 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : جاستین باریسو  

همه ما با این جمله مشهور که علت ترک شرکت از سوی کارمندان در وهله اول مدیران هستند، آشنایی داریم. این امر به خوبی نقش کلیدی مدیران را به عنوان قلب تپنده شرکت، بیان می کند. به همین خاطر امروزه برندهای جهانی در تلاش برای ایجاد استانداردهایی در این زمینه هستند. نام این تحقیقات را نیز پروژه اکسیژن گذاشته اند که در ادامه به بررسی 10 استاندارد درج شده در آن برای مدیران، خواهیم پرداخت.

1-آن ها مربی بسیار خوبی هستند

نتایج تحقیقات در این رابطه با عوامل رضایت شغلی بیانگر آن است که رفتار شایسته مدیران با کارمندان، از بالاترین درجه اهمیت برخوردار است. در این رابطه در موارد متعددی مشاهده شده است که افراد در سخت ترین شرایط نیز به علت رفتار مناسب مدیریت، اقدام به ترک شرکت نکرده و نهایت تلاش خود را برای خارج شدن از این اوضاع انجام داده اند. با این حال در زمینه رفتار شایسته از جمله عوامل مهم این است که تنها ابلاغ گر وظایف و اهداف نباشید.

بدون شک شما به علت تجربه و مهارتی که در اختیار دارید، می توانید راهنمای بسیار خوبی برای سایرین باشید. به همین خاطر محروم نمودن آن ها از خود نمی تواند سایست درستی تلقی شود. در این رابطه بهتر است تا خود را نیز در قالب یک تیم احساس نموده و همواره در کنار آن ها باشید. بدون شک به هر میزانی که تیم شما رشد بیشتری را تجربه نماید، به همان میزان نیز قدرت اجرایی بالاتری خواهید داشت. در این رابطه امکان دارد به علت حجم کاری بالا نتوانید همه این کارها را به تنهایی انجام دهید. به همین خاطر توصیه می شود تا افراد مستعد را شناسایی کرده و آن ها را به افرادی شبیه خود (یک مربی برای سایرین) تبدیل کنید.

مطلب مرتبط:گوگل در تلاش برای شناسایی رفتارهای مدیران شایسته

2-آن ها به تیم خود اعتماد داشته و از زیر ذره بین قرار دادن افراد خودداری می نمایند

افراد در راستای انجام درست کارهای خود نیازمند فضای کافی هستند که این امر تنها زمانی میسر خواهد شد که از جانب مدیریت اعتماد کافی را دریافت نمایند. بدون شک تمامی افراد از زیر ذره بین قرار گرفتن، نفرت داشته و این امر وجهه شما را نزد تیم کاری به شدت خدشه دار خواهد کرد. در این راستا لازم است تا به کارمندان خود اعتماد کافی را داشته و در برابر اشتباهات آن ها، کمک رسان باشید. در نهایت این امر به محیط کاری شما فضایی دلنشین را داده که هر فردی تمایل به کار کردن در آن را خواهد داشت.

3-آن ها به فکر قدرتمندتر ساختن تیم کاری خود بوده و به خوبی اهمیت افراد را نشان می دهند

این امر که افراد را در موقعیتی صرفا تکراری قرار دهید، مانع از رشد و ترقی آن ها خواهد شد. به همین خاطر توصیه می شود تا همواره برای آن ها مواردی را در نظر گرفته و چالش های سازنده ایجاد کنید. توجه داشته باشید که در بازار رقابتی حال حاضر شما نیاز به استفاده درست از تمامی امکانات خود دارید که در این بین تیم کاری و نیروی انسانی از جمله مهم ترین آن ها محسوب می شود. همچنین بهتر است تا فضا را برای انتقاد، اعلام نظرات و پیشنهادات فراهم کرده و با این امر اهمیت آن ها را برای خود نشان دهید. در آخر توجه داشته باشید که افراد باید خود را برای تیم شرکت، فردی با ارزش احساس نمایند تا انگیزه های آن ها برای نمایش بهترین عملکرد ممکن حفظ شود. به همین خاطر از اقدامات مفید در این رابطه خودداری نکنید.

4-آن ها فعال و هدفمند هستند

بهترین مدیران افرادی هستند که محیط پیرامون خود را به مکانی بهتر از قبل تبدیل می نمایند. این امر تحت عنوان سازندگی نام برده می شود. درواقع افراد باید تاثیر مثبتی را از بدو ورود شما حس نمایند. این امر باعث خواهد شد تا نسبت به سیاست های شما اعتماد کافی را پیدا کرده و با مشکلات کم تری مواجه شوید. بدون شک با این اقدام شما قادر خواهید بود تا بر قلب آن ها نفوذ پیدا کرده و پیوندی عمیق را با آن ها ایجاد نمایید. در این رابطه این امر که خود را فعال نشان داده و صرفا فردی پشت میزنشین نباشید، خود کاملا کارساز خواهد بود. در نهایت شما باید برای اقدام خود و همچنین آینده شرکت، برنامه ریزی دقیقی را داشته باشید، در غیر این صورت روند پیشرفت شما همواره با شک و تردید همراه خواهد بود.

5-آن ها به خوبی با سایرین ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات می نمایند

مدیران بزرگ شنوندگان بزرگی نیز هستند. این امر به آن ها امکان درک بهتر سایرین را خواهد بخشید. در این رابطه توصیه می شد تا همواره توجه کافی را به گفته های سایرین اختصاص داده و نکات مهم موجود در آن را در جایی یادداشت نمایید. در موارد متعددی مشاهده شده است که مدیران این امر را به حافظه خود می سپارند که نتیجه آن فراموشی بسیاری از جزئیات مهم بوده است. در نهایت توجه داشته باشید که هر فردی از تجربیات و محدوده توانایی های خاصی بهره مند است که این امر ضرورت وجود سیستم تبادل اطلاعات را تشدید می نماید. این امر در ابتدا ممکن است مورد استقبال عمومی قرار نگیرد، با این حال در صورتی که خود مدیران فعالیت کافی را در این زمینه از خود نشان دهند، بدن شک سایرین نیز به خوبی ترغیب خواهند شد.

مطلب مرتبط: ویژگی مدیران مسئولیت پذیر

6-آن ها برای تمامی کارمندان برنامه ریزی دقیقی دارند

وجود یک برنامه کلی باعث نخواهد شد تا بیش ترین پیشرفت ممکن مهیا شود. بدون شک این امر در رابطه با کارمندان شرکت از اهمیت بیش تری برخوردار خواهد بود. علت این امر هم به این خاطر است که هر انسانی از ویژگی های خاصی برخوردار است که عدم توجه به آن ها باعث می شود تا مسیر پیشرفت در محدوده خاصی قرار گیرد. به همین خاطر مدیران ضمن درک درست از شرایط و ویژگی های تمامی کارمندان خود، لازم است تا برای پیشرفت و قدرتمندتر شدن هر یک برنامه ریزی جداگانه ای نیز داشته باشند. درواقع برای این دسته از مدیران بسیار بی معنی است که همگان بتوانند از یک طریق به موفقیت دست پیدا کنند.

7-آن ها از چشم انداز و استراتژی های مشخصی برخوردار هستند

آن ها به خوبی می دانند که در چه جایگاهی قرار داشته و به کدام مقصد در حال حرکت هستند. این امر در حالی است که برخی از مدیران درگیر تصمیمات لحظه ای بوده و این امر باعث می شود تا کارمندان با عدم ثبات کافی مواجه نشوند. که دیگری که بسیار مهم است این می باشد که آن ها همواره چندین برنامه و استراتژی را برای موقعیت های مختلف طرح ریزی می نمایند. این امر باعث خواهد شد تا غافلگیری برای این مدیران هیچ گونه معنایی نداشته باشد. بدون شک این امر آرامش را به شرکت تزریق خواهد نمود.

8-آن ها به خوبی می توانند به تیم خود کمک نمایند

درواقع مدیران لازم است تا از اندکی دانش روان شناسی برخوردار باشند. این امر به آن ها اجازه خواهد داد تا به خوبی بتوانند روحیه تیم خود را حفظ نموده و در مواقع بحرانی آن ها را به آینده امیدوار سازند. به همین خاطر آن ها تنها به دانش فنی خود تکیه نکرده و در تلاش برای ایجاد رابطه دوستانه برای نزدیکی هرچه بیش تر با کارمندان خود، هستند.

9-آن ها فضای رقابتی خوبی را ایجاد می کنند

بدون شک بهترین ها تنها زمانی مشخص خواهند شد که رقابتی وجود داشته باشد. در غیر این صورت افراد خود را به حد مشخصی محدود خواهند کرد. با این حال این امر که آن ها همواره فرد دیگری را نیز برای پست خود احساس نمایند، باعث خواهد شد تا به دنبال راهکارها و ارائه خلاقیت هایی در زمینه کاری خود باشند. بدون شک این امر راندمان کاری افراد را با رشدی چشمگیر مواجه خواهد ساخت. با این حال این امر باید به نحوی اجرا شود که زمینه عدم همکاری افراد را به وجود نیاورد که از جمله هنرهای مدیران محسوب خواهد شد.

مطلب مرتبط: 10 ویژگی مدیران تاثیر گذار در دنیای کسب‌ و‌ کار

10-آن ها در زمینه تصمیم گیری کاملا قدرتمند هستند

یک تصمیم خوب و جامع از دل تحلیل همه جانبه بیرون خواهد آمد. با این حال تنها اتخاذ تصمیمات کافی نبوده و لازم است تا از قدرت قانع نمودن سایرین نیز برخوردار باشید. برای مثال این امر که سرمایه گذاران و سهامداران شرکت را نسبت به درستی کار خود به اطمینان کافی برسانید، بدون شک مهارتی ویژه را نیاز خواهد داشت که تنها در مدیران نمونه دیده می شود. در نهایت این افراد حتی در سخت ترین شرایط نیز بهترین تصمیمات را می گیرند که این امر باعث می شود تا شرکت با مشکلی جدی مواجه نشود.

به عنوان نکته پایانی توجه داشته باشید که مدیران برتر، از همان بدو تولد به وجود نیامده و در طول مسیر ساخته می شوند. به همین خاطر هر فردی و در هر سطحی، لازم است تا به دنبال افزایش سطح مهارت و دانش خود باشند.

منبع : inc
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/0NuHcFPR
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه