دوشنبه, 06 اسفند 1397 - 16:26

ساز و کار بازاریابی و تبلیغات در الگوی بازاریابی تاثیرگذاری

آیا آماده ایجاد تغییری اساسی در فرآیند فروش برندتان هستید؟ امروزه یکی از راهکارهای خلاقانه و تاثیرگذار برای افزایش سرعت توسعه کسب وکارها استفاده از کمپین های بازاریابی تاثیرگذاری است. بدون تردید برای بسیاری از افراد تاثیر چنین الگویی از بازاریابی محل سوال است. به منظور رفع این ابهام باید به شیوه کارکرد روش فوق اشاره کرد. شکی نیست که هر برندی علاقه بسیار زیادی به محصولات خود دارد. با این حال علاقه مندی به محصولات خودمان نکته ای متفاوت با علاقه و تمایل مشتریان بدان است. نقش افراد تاثیرگذار ترغیب مشتریان به خرید محصولات مان است به این ترتیب الگوی بازاریابی تاثیرگذاری نقطه اتصال تلاش های بازاریابی و تبلیغاتی برندها خواهد بود.

نکته جالب در مورد افراد تاثیرگذار تفاوت شان با سلبریتی هاست. بدون تردید استفاده از سلبریتی های بسیار مشهور برای اهداف تبلیغاتی راهکار موثری محسوب می شود. با این حال یک فرد تاثیرگذار الزاما سلبریتی نیست. افراد تاثیرگذار به طور معمول در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند. این دسته از افراد دارای سطح بالایی از تاثیرگذاری روی مخاطب های شان (هرچند اندک هم باشد) هستند. در این مقاله من به بررسی شیوه های استفاده از قدرت نفوذ افراد تاثیرگذار در مقیاس خرد برای توسعه کسب وکارها خواهم پرداخت.

بازاریابی تبلیغات الگوی بازاریابی تاثیرگذار

تاثیرگذارهای خرد در برابر تاثیرگذارهای کلان؟

درحالی که افراد تاثیرگذار در مقیاس خرد با فالوورهای کمتر از 10 هزار نفر شناخته می شوند، میزان تاثیرگذاری شان درست به اندازه افراد تاثیرگذار کلان یا جهانی است. جالب اینکه برخی از کارشناس ها قدرت اقناع تاثیرگذاری های خرد را بسیار بیشتر از نمونه های کلان یا بین المللی ارزیابی می کنند (هنگامی که یک سلبریتی محصولی را تبلیغ می کند، آیا واقعا شمار بسیار زیادی از افراد به سراغ خرید محصول مورد نظر می روند؟) بدون تردید در زمینه مقایسه شمار فالوورها افراد تاثیرگذار خرد سطح فعالیت بسیار کوچکی دارند. با این حال مزیت اصلی آنها اعتماد و وفاداری مخاطب های شان است. به این ترتیب میزان اعتماد میان فرد تاثیرگذار خرد و فالوورهایش بسیار بیشتر از سلبریتی هاست. از نظر اقتصادی، برندها سود بیشتری از همکاری با افراد تاثیرگذار خرد می برند. دلیل آن نیز واضح است. این دسته از افراد دارای فالوورهای کمتر (به معنای هزینه کمتر برای تبلیغات) و در عین حال اعتماد بیشتر کاربران (به معنای باورپذیری بیشتر تبلیغات) هستند. یک برند موفق به جای صرف هزینه بالا برای همکاری با سلبریتی های مشهور به سراغ فعالیتی کم هزینه تر و پربازده خواهد رفت.

مطلب مرتبط: چگونه استراتژی تاثیرگذاری تازه برای برندمان طراحی کنیم؟

چگونه افراد تاثیرگذار خرد را پیدا کنیم؟

هنگامی که به دنبال افراد تاثیرگذار خرد هستیم، باید به سراغ پلتفرم های اجتماعی برویم. بر این اساس شبکه اجتماعی که بیشتر آنها فعالیت شان را پیگیری می کنند، باید مورد نظرمان باشد. به عنوان مثال، اگر برند ما در زمینه فشن و مد فعالیت دارد، جست وجوی اینستاگرام باید مد نظر باشد. با این حال در زمینه بازاریابی دیجیتالی بهترین پلتفرم لینکدین است. همانطور که ملاحظه می شود، برای هر هدفی باید به سراغ شبکه اجتماعی متفاوتی رفت.

نکته مهم درخصوص یافتن افراد تاثیرگذار خرد عدم توجه صرف به شمار فالوورهاست. اگرچه در مقام تعریف افراد تاثیرگذار خرد کمتر از 10 هزار فالوور دارند، اما معیارهای مهم تری نیز برای شناسایی آنها وجود دارد. به معیارهای ذیل توجه کنید:

تعامل: داشتن 10 هزار فالوور همیشه به معنای شمار بالای مخاطب نیست. یک اکانت با بیش از 10 هزار فالوور نیز بدون تعامل سازنده از سوی کاربرانش هیچ ارزشی نخواهد داشت. به منظور فهم میزان تعامل کاربران با صفحه فرد مورد نظر به سراغ آخرین پست های وی بروید. آیا کاربران پست های وی را لایک می کنند؟ مقدار کامنت ها و ماهیت شان چگونه است؟ متاسفانه امروزه بسیاری از صفحه ها دارای فالوور تقلبی هستند. به این ترتیب اگرچه میزان بالایی از فالوور در اختیار آنهاست، اما میزان مشارکت و تعامل کاربران بسیار پایین است.

نمودار مخاطب ها: این معیار اهمیت بسیار بالایی دارد. چراکه دامنه و نوع مخاطب یک صفحه باید با مخاطب مورد نظر برندمان هماهنگی داشته باشد. اگر زمینه فعالیت فرد تاثیرگذار مورد نظرمان بسیار متفاوت از برندمان باشد، همکاری دوجانبه هیچ فایده ای نخواهد داشت. به عنوان مثال، اگر برند ما در زمینه تولید لوازم اصلاح صورت آقایان فعالیت دارد، همکاری با فرد تاثیرگذاری که بیشتر فالوورهایش خانم هستند، فقط اتلاف هزینه و زمان خواهد بود.

صدای برند: منظور من در اینجا از صدای برند سبک فعالیت افراد تاثیرگذار است. آیا آنها فعالیت بسیار پرهیجانی دارند؟ اگر اینگونه است، نوع فعالیت شان به برندتان شبیه است؟ اگر برند شما دارای ماهیت آرام و خودمانی است، باید به دنبال همکاری شبیه تر به خودمان باشیم.

به منظور موفقیت کمپین بازاریابی تاثیرگذاری طرف قراردادمان باید شباهت بالایی به ما داشته باشد. بهترین راهکار برای فهم شباهت آنها به برندمان توجه به معیارهای فوق است. همچنین شباهت میان فرآیند برندسازی و ارزش های اصلی شان نیز باید مد نظر قرار گیرد.

مطلب مرتبط: چگونه کسب و کاری توسعه می یابد؟

اهمیت تاثیر اولیه

به محض اینکه فهرستی از افراد تاثیرگذار هماهنگ با برندمان پیدا کردیم، زمان تلاش برای برقراری ارتباط فرا می رسد. خوشبختانه تماس با افراد تاثیرگذار دشواری و پیچیدگی بسیار کمتری نسبت به فرآیند برقراری ارتباط با سلبریتی ها دارد. با این حال ما همچنان نیاز به ارائه تاثیر اولیه قدرتمند داریم. به مانند هر رابطه اجتماعی در اینجا نیز دیدار و برخورد نخست اهمیت بالایی دارد.

به طور کلی برای تاثیرگذاری اولیه مطلوب روی طرف مقابل دو راهکار وجود دارد. راه نخست اختصاص زمان مناسب برای آشنایی با پست های فرد تاثیرگذار و تعامل با آنهاست. به این ترتیب برند ما آشنایی مناسبی با جامعه هدف طرف قرارداد خود پیدا می کند. راهکار دوم، رفتن بدون مقدمه به سراغ اصل مطلب است. در اینجا به سادگی یک پیام یا ایمیل مبنی بر علاقه برندتان به همکاری دوجانبه ارسال کنید.

نکته مهم درخصوص استفاده از هر کدام از دو روش صراحت بیان است. به این ترتیب باید بیان نکات مشترک به ساده ترین زبان ممکن مد نظر باشد. به این ترتیب دیدگاه مشترکی بین ما ایجاد خواهد شد. چنین دیدگاه مشترکی در علاقه مندی هرچه بیشتر کاربران افراد تاثیرگذار به برند و محصولات ما نقش غیرقابل انکاری دارد.

کار با یک فرد تاثیرگذار

بدون تردید هیچ فرد تاثیرگذاری به صورت رایگان با برندها همکاری تبلیغاتی نمی کند. اگرچه اغلب برندها به طرف قراردادشان هدیه های رایگان نیز اهدا می کنند، اما باید پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان دستمزد را نیز مد نظر داشت.

مزیت اصلی همکاری با یک فرد تاثیرگذار در مقیاس خرد هزینه های اندک خواهد بود. به این ترتیب یک بازنشر توییت ساده معادل 10 دلار قیمت دارد (البته برای فرد تاثیرگذاری با 1000 فالوور). در عین حال به اشتراک گذاری فایل های ویدئویی نرخ بالاتری را طلب می کند.

کلید موفقیت در کمپین های تاثیرگذاری خلاقیت افراد تاثیرگذار است. دلیل آن نیز کاملا واضح است: آنها مخاطب شان را بهتر از شما می شناسند. به این ترتیب بسیاری از برندها برای خلق کمپینی جذاب تر مسئولیت ساخت محتوای کمپین را نیز برعهده افراد تاثیرگذار قرار می دهند. وقتی برند ما به خوبی از سلیقه مخاطب آگاه باشد، توانایی بهتری در زمینه جلب توجه کاربران خواهد داشت. متاسفانه بسیاری از برندها زمان لازم یا بودجه کافی برای شناخت دقیق مخاطب شان را ندارند. به همین دلیل استفاده از اطلاعات و مهارت افراد تاثیرگذار در اینجا نیز راهگشا خواهد بود. در بسیاری از مواقع افراد تاثیرگذار اقدام به ساخت ویدئو، پادکست و گفت وگوهای مختلف با حمایت برندهای گوناگون می کنند. این کار برای هر دو طرف سودآور خواهد بود. از یکسو برندها به مخاطب تازه دست می یابد و از سوی دیگر افراد تاثیرگذار ساخت محتوای جدید را آزمایش خواهند کرد.

خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان برگزاری کمپین های مختلفی برای برندها وجود دارد. در میان انبوه الگوها، بسیاری از برندها به سراغ برگزاری مسابقه می روند. دلیل این کار جذابیت مسابقه برای کاربران شبکه های اجتماعی است. همچنین برگزاری مسابقه معمولا هزینه چندانی نیز طلب نمی کند.

یکی دیگر از شیوه های جالب برای برگزاری کمپین اهدا هدیه های کوچک به مخاطب های فرد تاثیرگذار مورد نظر است. به این ترتیب توجه طیف عظیمی از کاربران به محتوای برند ما جلب خواهد شد. نکته مهم در این میان عدم نیاز به استفاده از هدیه های بسیار گران قیمت است. هدف اصلی در اینجا جلب توجه مخاطب و اهدای یک یادگاری است، بنابراین از ولخرجی بیش از اندازه پرهیز کنید.

مطلب مرتبط: تمرکز بر تأثیرگذار نامناسب؛ مشکل اصلی بازاریابی تأثیرگذار

شیوه سوم برگزاری کمپین مربوط به محتوای تبلیغاتی است. اگرچه این شیوه در صورتی که فرد مورد نظر محتوای تبلیغاتی زیاد را به اشتراک بگذارد، پرخطر خواهد بود. چراکه کاربران توجه کمتری بدان خواهند کرد. وقتی در ابتدای متن از افراد تاثیرگذار صحبت کردم، تفاوت آنها با سلبریتی ها را متذکر شوم. بر این اساس سلبریتی ها ارتباط نزدیکی با مخاطب های خود ندارند. این درحالی است که افراد تاثیرگذار رابطه نزدیک و صمیمی با فالوورهای شان پیدا می کنند. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد افراد تاثیرگذار قبول همکاری تبلیغاتی به صورت اندک و همراه با گزینش دقیق است. وقتی یک فرد تاثیرگذار به راحتی همه پیشنهادهای همکاری تبلیغاتی را می پذیرد، پیامی بسیار واضح برای برندها مخابره می کند: من دیگر فردی تاثیرگذار نیستم. شاید این جمله به نظر شما عجیب برسد. با این حال به موازات تبلیغات بیشتر میزان نفوذ افراد تاثیرگذار روی مخاطب های شان کاهش خواهد یافت.

در پایان، تا زمانی که به صورت حرفه ای و در عین حال دوستانه با افراد تاثیرگذار همکاری می کنید، موفقیت کمپین تان تا حد زیادی تضمین خواهد شد. کلید موفقیت هر کمپینی تحلیل آن در حین برگزاری و پس از پایان است. به این ترتیب اطلاعات ارزشمندی در مورد میزان موفقیت مان به دست خواهیم آورد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید