سه شنبه, 04 دی 1397 - 11:19

همتی از حمایت بانک مرکزی از صرافی ها برای تامین نیازهای پایان سال خبر داد

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اعلام کاهش اضافه ‎برداشت بانک ها از بانک مرکزی نسبت به پنج ماه قبل، از تصمیم بانک مرکزی برای تامین منابع لازم جهت حمایت از صرافی ها در تامین نیازهای مرتبط با پایان سال خبر داد و گفت: این امر می تواند آثار فصلی مرتبط با این مقطع از سال را پوشش دهد.

به گزارش «فرصت امروز» عبدالناصر همتی روز گذشته در جلسه دوره ای با مدیران عامل نظام بانکی کشور، با اشاره به برنامه های بانک مرکزی برای مدیریت اضافه‎برداشت بانک ها، گفت: باتوجه به همراهی و اهتمام مدیران عامل بانک ها در این رابطه کاهش اضافه‎برداشت نسبت به پنج ماه پیش داشته ایم.

حمایت بانک مرکزی از صرافی

رئیس شورای پول و اعتبار، تدابیر بانک مرکزی برای اصلاح نظام سود بانکی به منظور تامین منافع سپرده گذاران بانک ها و نیز حفظ قوام ساختار مالی بانک ها را تشریح و اهتمام نظام بانکی در رعایت سیاست های پولی بانک مرکزی را ستود. همتی همچنین بر نظارت بیشتر مدیران نظام بانکی برای رعایت قوانین و مقررات تاکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در این نشست به سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه به ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: سفر ترکیه سفر خوبی بود و ترک ها آمادگی کامل برای همکاری گسترده اعلام کرده اند. هدفی که برای گسترش تجارت بین دو کشور تعیین شده است و منابع خوبی که در ترکیه داریم فرصت خوبی را برای رونق تجارت فی مابین فراهم می کند.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، براساس گزارشی که تا این تاریخ اعلام شده است، بخشی از توافق در حال شروع مراحل اجرایی است.

همتی درخصوص کالاها و نیازهای اساسی نیز گفت: به نحو مناسبی مبادلات از طریق چین و هند و سایر مبادی انجام می شود و به تدریج گسترش می یابد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان ضمن اشاره به اقتضائات فصلی پایان سال میلادی و تسویه های شرکت های تجاری، از تصمیمات اخیر بانک برای تامین منابع لازم جهت حمایت از صرافی ها در تامین نیازهای مرتبط با پایان سال خبر داد که می تواند آثار فصلی مرتبط با این مقطع از سال را پوشش دهد.

اختیار جدید به صرافی ها برای تامین ارز واردات

طبق گفته های همتی و همچنین بخشنامه جدید بانک مرکزی، صرافی ها برای خرید ارز از بانک مرکزی و صدور حواله برای واردکنندگان از طریق سامانه نیما می توانند اقدام کنند.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی و توافق صورت‎گرفته این بانک با کانون صرافان، صرافان می توانند از طریق شعب ارزی بانک های عامل نسبت به خرید حواله های ارزی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.

پیش از این مشکلاتی برای تامین ارز واردکنندگان گروه دو کالایی پیش آمده بود که بانک مرکزی برای تسهیل این روند، دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی های مجاز در راستای تسهیل فرآیند تامین ارز تجاری کشور ابلاغ کرده است.

براساس این دستورالعمل، تمام صرافی های مجاز می توانند ارز مورد نیاز خریداران در سامانه نیما را از طریق تمامی بانک های عامل از بانک مرکزی خریداری کنند و برای خریداران این حواله ها کارسازی کنند، زیرا پیش از این می بایست ارز مورد نیاز خود را از طریق ارز صادراتی پتروشیمی ها و مواد معدنی از نیما تامین می کردند.

اکنون با توجه به اینکه این جابه‎جایی از طریق کارگزاری متعلق به صرافان انجام می شود، انتظار می رود مسیر راحت تر شود و برای واردکنندگان کالاها روند آسان تری تامین شود تا برای واردات کالا در صف نباشد.
طبق این بخشنامه که دیروز ابلاغ شده، صرافی های دارای مجوز فعالیت از بانک مرکزی می توانند در هر یک از بانک های عامل که حساب ارزی دارند، در همان بانک با توجه به منابع بانک مرکزی نزد بانک ها خرید خود را انجام دهند و حواله مورد نیاز واردکنندگان را که ثبت شده، از طریق سامانه سنا خریداری کرده و در بانک عامل و از طریق سامانه نیما به مشتریان خود یا همان واردکنندگان به فروش برسانند.

صرافی ها می توانند از طریق سامانه سنا و نیما به مشتریانی که مراحل ثبت سفارش آنها در بانک ها انجام شده و اسم آنها در سامانه نیما است، مبالغی که خریداری کرده اند را به آنها از طریق حواله بفروشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید