چهارشنبه, ۱۶ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Wed, 7 Dec(12) 2022 /
           
فرصت امروز

چگونه بهترین استخدام را داشته باشیم

2 سال پیش ( 1398/10/30 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : انجمن کارآفرینان جوان  

بدون شک یکی از مهم ترین تصمیمات مدیران انتخاب تیم کاری محسوب می شود. درواقع حتی یک انتخاب اشتباه نیز می تواند تمام برنامه‎ریزی های شما برای آینده را با مشکل مواجه سازد، با این حال چگونه می توان به بهترین استخدام ممکن دست پیدا کرد؟ در این رابطه انجمن کارآفرینان جوان، 12 روش را معرفی کرده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-سوالات زیادی بپرسید

چگونه بهترین استخدام را داشته باشیم

شما باید نسبت به سطح دانش و تجربه افراد اطمینان حاصل کنید. در این رابطه توجه به آمارها ابدا نمی تواند مناسب باشد. درواقع مدرک گرایی یکی از اشتباهات رایج محسوب شده و شما باید از آن فاصله بگیرید. به همین خاطر ابدا نباید مطرح کردن سوالات متعدد را غیرحرفه ای تلقی کنید. در این رابطه فراموش نکنید که سوالات شما باید به نحوی باشد که افراد بتوانند در رابطه با آن صحبت کنند. درواقع سوالات شما نباید از نوع بله یا خیر باشد. در نهایت پس از ضبط جلسه و یا یادداشت کردن موارد، می توانید پاسخ ها را با میزان نزدیکی به فرهنگ و نیاز شرکت خود بسنجید. همچنین فراموش نکنید که حتی چند مرحله ای کردن فرآیند استخدام، ابدا مضر نبوده و باعث خواهد شد تا در نهایت بهترین فرد انتخاب شود. به همین خاطر بلافاصله پس از مشاهده یک فرد مناسب، نباید عجولانه رفتار کنید.

مطلب مرتبط: راهکارهایی برای استخدام نیروی انسانی مناسب

2-فرآیند مصاحبه را زیر نظر داشته باشید

این امر که شما به عنوان مدیر شرکت در روز مصاحبه حضور نداشته باشید، چهره ای حرفه ای‎تر را به برند شما خواهد بخشید، با این حال این امر به معنای رها کردن همه چیز نبوده و لازم است تا مصاحبه را از طریق دوربین های مدار بسته، زیر نظر داشته باشید. بدون شک مشاهده، بهترین راهکار برای کسب اطلاعات محسوب شده و نباید صرفا به اطلاعات ثبت شده اکتفا کنید. همچنین توصیه می شود تا زمانی را به صورت آزمایشی برای کار افراد اختصاص دهید تا نسبت به نتیجه‎بخش بودن آنها اطمینان لازم را به دست آورید.

3-صرفا سوالات تخصصی را مطرح نکنید

حتی خبره بودن فرد در یک حوزه، به معنای آن نخواهد بود که وی قادر به هماهنگ شدن کافی با سایر افراد تیم است. به همین خاطر لازم است تا نسبت به تیم‎گرایی و باور او به فرهنگ کاری خود اطمینان داشته باشید. درواقع ضروری است تا سوالات شما تنوع کافی را داشته باشد. همچنین حضور یک روانشناس و پزشک، باعث خواهد شد تا نسبت به سلامت کامل فرد متقاضی، اطمینان حاصل کنید.

4-احساس راحتی را در فرد ایجاد کنید

بدون شک روز مصاحبه، زمانی پراسترس محسوب می-شود. شما باید اقداماتی را انجام دهید تا در همان برخورد اول افراد علاقه کافی را به شرکت شما پیدا کنند. به همین خاطر انجام اقداماتی نظیر تعارف یک قهوه و لبخند زدن، می تواند آرامش لازم را در فرد ایجاد کرده و وی را آماده پاسخ‎دهی صادقانه کند. درواقع در هنگام استرس و ترس افراد ممکن است عملکردی بیش از حد تدافعی را داشته باشند. در نهایت فراموش نکنید که مصاحبه کردن به معنای آزاررساندن به افراد نبوده و لازم است تا جو دوستانه شرکت خود را از همان روز اول به رخ افراد بکشید. در نهایت این امر که متقاضیان فرصتی را برای صحبت مستقیم با کارمندان بخشی داشته باشند که متقاضی حضور در آن هستند، در تصمیم نهایی فرد تاثیرگذار خواهد بود و برای مثال ممکن است آنها متوجه شرایطی شوند که ابدا مورد پسند آنها محسوب نشده و از میان رفتن این دسته از افراد، بدون شک خبری خوب خواهد بود. به همین خاطر مانع نمایش محیط شرکت و صحبت کردن افراد با کارمندان نشوید.

5-انگیزه را مهم ترین عامل تلقی کنید

ری کراک، مالک مک دونالد برای انتخاب کارمندان خود سیاست جالبی را داشته است. درواقع او به دنبال زوج های جوانی می رفت که به تازگی ازدواج کرده و از شرایط مالی خوبی برخوردار نبودند. بدون شک کار خانوادگی و انگیزه بالای این افراد برای تغییر شرایط زندگی خود باعث می شد تا عملکردی خیره‎کننده را داشته باشند. این امر در حالی بوده است که بیشتر آنها تاکنون در زمینه فروشندگی و کار در رستوران تجربه ای نداشته اند. به همین خاطر انگیزه بسیار مهم تر از تجربه و دانش محسوب می شود. درواقع شما با یک دوره آموزشی فشرده می توانید سطح افراد را ارتقا بخشید، با این حال در رابطه با یک فرد بدون انگیزه که صرفا برای کسب درآمد به سراغ شما آمده است، هیچ راهکاری وجود نخواهد داشت. در این رابطه بهتر است تا اطلاعات لازم را به صورت غیرمستقیم جمع‎آوری کنید تا داده ها کاملا حقیقی باشد. همچنین اگر فرد متقاضی اهداف شخصی نیز داشته و صرفا نمی خواهد تا زمان بازنشستگی در جایگاه فعلی باقی بماند، بدون شک گزینه شایسته-ای خواهد بود.

مطلب مرتبط: استراتژی ‌های استخدام برای جذب بهترین ‌ها

6-از تست استخدامی اپل استفاده کنید

اپل ارزشمندترین برند جهان محسوب شده و همین امر باعث می شود تا استفاده از سیاست های آنها، اقدامی کاملا موثر باشد. جالب است بدانید که این شرکت یکی از متفاوت ترین شیوه های استخدامی جهان را دارد و افراد را با سوالات متعدد و عجیبی درگیر می کند. درواقع سوالات به نحوی است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‎خواهد نحوه واکنش افراد را نسبت به شرایط مختلف را سنجیده و با بررسی پاسخ ها در نهایت تیپ شخصیتی شما را پیدا کنند. بدون شک پس از طی کردن این مرحله، آنها می توانند تناسب شخصیت شما با نیاز شرکت را بسنجند. به همین خاطر توصیه می‎شود تا سوالات این شرکت را مورد مشاهده قرار داده و از برخی از آنها استفاده کنید. برای مثال یکی از سوالات این است که بستنی مورد علاقه شما کدام است؟ این سوالات اگرچه در ظاهر بی‎ربط و حتی خنده‎دار به نظر می رسد، با این حال تحلیل های پشت آن هر فردی را متعجب خواهد کرد.

7-از تیم خود کمک بگیرید

بدون شک کارمندان افرادی هستند که به صورت مستقیم، بیشترین ارتباط را با فرد جدید خواهند داشت. به همین خاطر شایسته است تا نظر آنها را نیز جویا شوید. بدون شک آنها می توانند نکاتی را مطرح کنند که تنها آنها به خاطر درگیر بودن با وظایف و اقدامات، متوجه آن خواهند شد. به همین خاطر پس از معرفی فرد متقاضی و صحبت وی با کارمندان، ضروری است تا نظر آنها را نیز پرسیده و آنها را به صورت مستقیم درگیر روند استخدام افراد کنید. در نهایت فراموش نکنید که تمامی نظرات باید کاملا پنهان بماند.

8-به نسبت میزان تلاش افراد امکانات دهید

این امر که از همان روز نخست همه امکانات شرکت را در اختیار فرد متقاضی قرار دهید، روحیه جنگنده وی را تضعیف خواهد کرد. به همین خاطر بسیار مهم است که در این رابطه به صورت مرحله-ای پیش رفته و به یک باره همه چیز را در اختیار مشتری خود قرار ندهید. همچنین این امر که امکان افزایش حقوق با توجه به عملکرد افراد وجود داشته باشد، بدون شک باعث می شود تا آنها تلاش کردن را تنها رمز موفقیت دانسته و از همان روز اول بهترین نسخه خود را به نمایش بگذارند.

9-در رابطه با اهداف شخصی نیز صحبت کنید

بدون شک پس از آنکه با فردی به توافق نسبت به چشم‎انداز شرکت رسیدید، ضروری است تا نسبت به اهداف شخصی و شرایط خاص زندگی آنها صحبت کنید. بدون شک این امر باعث خواهد شد تا بهترین برنامه‎ریزی را داشته و فرد احساس نکند که صرفا برای عملی شدن رویاهای شما تلاش می کند. در نهایت فراموش نکنید که شما باید رفاه کارمندان خود را تامین کنید. به همین خاطر از فشار بیش از حد بر روی کارمندان خود جدا خودداری کنید. برای مثال این امر که اجازه دورکاری به صورت کامل و یا برای برخی از اقدامات وجود داشته باشد، بدون شک برای شرکت نیز منفعت هایی را به همراه خواهد داشت. درواقع شما باید تلاش کنید که به یک درک متقابل برسید.

10-زمانی را به صحبت های افراد متقاضی اختصاص دهید

هیچ دلیلی وجود ندارد که در روز مصاحبه صرفا شما صحبت کنید. درواقع لازم است تا فرصتی حتی برای سوال پرسیدن وجود داشته باشد. به همین خاطر از همان ابتدا اعلام کنید که برای مثال 20 دقیقه اول به شما اختصاص داشته و پس از آن فرد متقاضی برای 10 دقیقه می تواند سوالات خود را مطرح کند. در نهایت با تحلیل حرکات بدن افراد نیز می توانید به اطلاعات جالبی نسبت به آنها دست پیدا کنید.

11-از دوستان و خانواده افراد به صورت غیرمستقیم سوالاتی را بپرسید

بدون شک اگر فردی در زمینه مدیریت زندگی شخصی خود موفق ظاهر نشده باشد، کارمند مناسبی نیز نخواهد بود. به همین خاطر با بررسی شرایط زندگی و نظر اطرافیان آنها می توانید اطلاعات مفیدی را به دست آورید. برای مثال اگر فرد متقاضی رفتار خوبی با خانواده خود دارد، بدون شک مسئولیت‎پذیری و رفتار مناسب با سایر کارمندان نیز تضمین شده خواهد بود. با این حال اگر صرفا بر روی عملکرد افراد تمرکز کنید بدون شک نتیجه خوبی را به دست نخواهید آورد. در نهایت فراموش نکنید که فرد متقاضی نباید در بالاترین سطح قرار داشته باشد. در غیر این صورت تغییر دادن وی بسیار سخت خواهد بود.

مطلب مرتبط: ویژگی های فردی مهم در استخدام نیروی جدید

12-در رابطه با سابقه افراد اطلاعات حقیقی به دست آورید

این احتمال همواره وجود دارد که افراد به شما دروغ بگویند. به همین خاطر ضروری است تا مستقیما با مدیر شرکت های سابق تماس برقرار کرده و نظر واقعی آنها را نسبت به کارمند سابق خود جویا شوید. در این رابطه برخی از مدیران راهکارهای جالبی داشته و از دوستان خود که ارتباط نزدیکی به مدیر چنین شرکت هایی دارند، برای کسب اطلاعات استفاده می کنند. بدون شک پاسخ-های این افراد نزدیکی بیشتری را به واقعیت خواهد داشت.

در نهایت فراموش نکنید که قوانین باید کاملا مشخص باشد تا همه چیز مطابق انتظار شما جلو برود. همچنین ایجاد یک مراسم معارفه، کمک خواهد کرد تا کارمند جدید، با سرعت بیشتری در تیم جا بیفتد.

منبع : smallbiztrends
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/5hCzMO7Z
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه