یکشنبه, 17 فروردين 1399 - 13:01

یکی از رایج ترین اتفاقاتی که برای کارمندان رخ می دهد، از دست رفتن انگیزه کاری و یا کمرنگ شدن آن است. بدون شک چنین اتفاقی باعث می شود تا در بهترین حالت، صرفا روند رو به رشد شما متوقف شود. اگرچه برای بسیاری از افراد این اتفاق غیرقابل اجتناب است، با این حال با رعایت برخی از راهکارها می توانید احتمال این اتفاق را با کاهشی شدید مواجه سازید. در همین راستا به بررسی 15 مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-یادگیری خود را متوقف نکنید

چگونه انگیزه کاری خود را حفظ کنیم

برای بسیاری از افراد یادگیری تنها به دوران مدرسه و دانشگاه محدود می شود، این امر در حالی است که این اقدام، باید همیشگی باشد. در این رابطه برای جلوگیری از درگیر شدن با روزمرگی، توصیه می شود تا دوره های آموزشی متنوعی را در دستور کار خود قرار دهید. این امر باعث می شود تا امکان ارتقای شغلی در مدت زمان به مراتب کمتر نیز مهیا باشد. همچنین با کسب مهارت های بیشتر، امکان فعالیت های متنوع تر نیز فراهم خواهد شد که این امر به معنای افزایش کانال های درآمدی شما خواهد بود و بدون شک تحت این شرایط حتی اگر موقعیت شغلی فعلی خود را از دست بدهید، با یک بحران مواجه نخواهید شد. بسیاری از افراد پس از کسب مهارت های جدید و کسب موفقیت های بیشتر حتی نسبت به ادامه کار فعلی خود نیز دچار تردید می شوند.

مطلب مرتبط: مهم ترین انگیزه های رضایت شغلی کارمندان

2-به دیگران آموزش دهید

بدون شک هر فردی از مهارت هایی برخوردار است که شاید در موقعیت شغلی آنها کاربردی را نداشته باشد، با این حال شما می توانید آنها را به دیگران آموزش داده و از این طریق ضمن مرور دانسته های خود، منبع درآمدی را برای تامین مبلغ موردنیاز برای دوره های آموزشی خود داشته باشید. در نهایت این امر که به صورت داوطلبانه مهارت های خود را در اختیار سایر همکاران قرار دهید، جو فوق‎العاده ای را در شرکت ایجاد خواهد کرد. این اقدام شما باعث خواهد شد تا سایر کارمندان نیز به رفتاری مشابه سوق داده شوند که این امر به معنای یادگیری رایگان و مداوم است. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که امروزه روش های آموزشی بسیار متنوع شده است. به همین خاطر نباید خود را صرفا به حضور در کلاس های یک موسسه که هزینه بالایی را نیز دارند، محدود تصور کنید.

3-استراحت را جدی بگیرید

فشار بیش از حد باعث می شود تا افراد در یک مقطع، کاملا خسته شده و انگیزه ای را برای ادامه کار خود نداشته باشند. این امر درست نکته ای است که مدیران حرفه ای به آن توجه ویژه ای را داشته و با اقداماتی نظیر سفر رایگان، در تلاش برای تجدید قوای نیروی کاری خود هستند، با این حال نکته ای که نباید فراموش کنید این است که همواره نباید منتظر باشید تا مدیران در این رابطه اقدامی را انجام دهند. درواقع تعداد این نوع مدیران در ابعاد جهانی بسیار کم بوده و به همین خاطر شما باید در این زمینه برنامه‎ریزی کنید. فراموش نکنید که اگرچه ممکن است در برخی از روزها، با حجم کاری بیش از حدی مواجه شوید، با این حال نباید اجازه دهید که این امر بیش از حد طولانی شود. در نهایت این امر که در رابطه با نحوه استراحت خود تصمیم‎گیری کنید، بسیار مهم خواهد بود. برای مثال برخی از افراد چرت کوتاه را ترجیح می دهند. این امر در حالی است که برخی دیگر انجام بازی های رایانه ای را برای خود مناسب تر می دانند. این امر کاملا به خودتان بستگی خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که آستانه تحمل و نیاز به استراحت افراد با یکدیگر متفاوت بوده و در این رابطه نباید مقایسه ای را انجام دهید.

4-فعالیت ها را به زمان حضور خود در شرکت محدود کنید

بسیاری از افراد عادت دارند که برخی از اقدامات خود را در خانه انجام دهند. این امر در حالی است که شما در زمان حضور خود در کنار خانواده، باید کاملا خود را وقف آنها کنید. بدون شک یک دغدغه کاری، کیفیت حضور شما را به شدت کاهش خواهد داد. این امر در نهایت مشکلات خانوادگی و کلافگی شما را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر توصیه می شود که استراحت های خود را به نحوی تنظیم کرده و سرعت کار خود را تا حدی افزایش دهید که با چنین شرایطی مواجه نشده و در صورت نیاز به زمان بیشتر، اقدامات را به اولویت فردای خود تبدیل کنید. این امر اگرچه در ابتدا ممکن است کمی سخت به نظر برسد، با این حال هنگامی که به عادت کاری شما تبدیل شود، دیگر هیچ گونه فشاری را متوجه نخواهید شد.

5-با کارمندان شرکت رابطه خوبی را داشته باشید

روابط از جمله معیارهای تعیین‎کننده در میزان حس خوشبختی افراد محسوب می شود. با توجه به این امر که پس از خانه، شما بیشترین زمان را در محل کار خود سپری خواهید کرد، ضروری است تا در این رابطه کاملا حرفه ای رفتار کنید. درواقع شما به رابطه خوب با همه افراد شرکت نیاز خواهید داشت تا به سطح رضایت لازم دست پیدا کنید. فراموش نکنید که بسیاری از کارمندان دلیل اصلی عدم ترک شرکت و قبول پیشنهادات کاری دیگر را دوستانی می دانند که طی سال ها فعالیت خود در شرکت فعلی به دست آورده اند. با این حال این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که با همه افراد نباید صمیمی باشید. درواقع برای انتخاب دوست، باید گزینشی عمل کنید که در ادامه در رابطه با آن بیشتر صحبت خواهد شد.

6-از خودتان غافل نشوید

این موضوع برای تقریبا تمامی افراد رخ می دهد که تصور می کنند که آنها خود واقعی شان را فراموش کرده و صرفا در دو نقش کارمندی و همسری غرق شده اند. به همین خاطر هفته ای یکبار خصوصا در زمان هایی که فردا تعطیل است، به انجام اقدامات مورد علاقه خود در کنار دوستان بپردازید. برای مثال ممکن است بیلیارد یکی از ورزش های مورد علاقه شما باشد. بدون شک انجام هفتگی آنها باعث خواهد شد تا از چنین حسی فاصله بگیرید. درواقع شما هیچ‎گاه نباید خودتان را فراموش کنید. بدون شک با یک برنامه‎ریزی درست، انجام این اقدامات کاملا امکان‎پذیر خواهد بود.

7-دفتر کار خود را شخصی‎سازی کنید

این امر که دفتر کاری، مطابق میل شما باشد، در روحیه شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود. بدون شک در این رابطه مدیران نیز مخالفتی را نخواهند داشت، با این حال توجه داشته باشید که برای این موضوع، ممکن است درخواست بودجه، با مخالفت همراه باشد. به همین خاطر بهتر است تا به دنبال تغییر دکوراسیون و اقدامات کوچکی باشید که به خوبی دیده خواهند شد. برای مثال استفاده از گیاهان و گل هایی که کاملا مورد علاقه شما است، در این رابطه کاملا تاثیرگذار خواهد بود. در این رابطه حتی قرار دادن عکس خانواده در درون یک قاب، اقدامی رایج و بسیار تاثیرگذار خواهد بود، با این حال فراموش نکنید که تمامی تغییرات شما باید با هماهنگی مدیر شرکت انجام شود. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی را برای شما به همراه داشته باشد. درواقع مالکیت فضای شرکت در اختیار مدیریت بوده و لازم است تا از آنها مجوز بگیرید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که توصیه می شود تا پس از هر چند ماه، تغییراتی را اعمال کنید تا تنوع و تازگی ایجاد شود.

مطلب مرتبط: انگیزه بخشی به کارمندان در محیط کار

8-برای پروژه های جدید داوطلب شوید

این امر که به جای مجبور بودن به قبول پروژه-هایی که ابدا مورد علاقه شما نیستند، خود پروژه-هایی را تعیین کرده و آن را به مدیریت پیشنهاد دهید، باعث خواهد شد تا در صورت تایید، کاری را انجام دهید که کاملا مطابق میل و علاقه شما است. این امر نه تنها تنوع لازم را در اقدامات شما به وجود خواهد آورد، بلکه امکان کسب درآمد بیشتر نیز مهیا خواهد شد. درواقع یکی از دلایل مهم کاهش انگیزه افراد، کافی نبودن حقوق آنها است که این امر می تواند گزینه ای بسیار خوب محسوب شود. در نهایت اگر پروژه خود را به خوبی انجام دهید، بدون شک نه تنها نظر مدیریت، بلکه نظر افراد خارج از شرکت را نیز به خود جلب خواهید کرد که این امر شرایط را برای انجام کارهای بیشتر مهیا خواهد کرد. درواقع نمونه های بسیاری از کارمندهایی وجود دارد که با انجام یک پروژه، مسیر کاری آنها کاملا متحول شده است.

9-از انجام چند فعالیت به صورت همزمان خودداری کنید

اگر کیفیت کار برای شما مهم است، ابدا نباید به دنبال انجام چند فعالیت به صورت همزمان باشید. اگرچه این سیاست برای اقداماتی نظیر گوش دادن به پادکست حین رانندگی، بدون مانع خواهد بود، با این حال برای اقدامات مهم این مسئله کاملا متفاوت بوده و لازم است تا تمامی تمرکز خود را بر روی آن قرار دهید. این امر باعث می شود تا نیازی به انجام دوباره کارها وجود نداشته باشد و سرعت آن نیز افزایشی چشمگیر را پیدا کند.

10-اهدافی قابل دستیابی را برای خود تعیین کنید

هدف داشتن باعث می شود تا انگیزه شما افزایشی چشمگیر را پیدا کرده و دلیلی را برای ادامه فعالیت های خود داشته باشید. درواقع بدترین نوع اتفاق این است که تنها دلیل کار شما، صرفا کسب درآمد باشد. به همین خاطر توصیه می شود تا اهداف کوچک و قابل دسترسی را برای خود تعیین کنید تا با دست پیدا کردن به آنها، انگیزه شما افزایشی چشمگیر را پیدا کند. این امر در حالی است که اهداف بیش از حد بزرگ، به این علت که شانس تحقق بسیار کمی را دارند، ممکن است منجر به دلسردی شما شود. این امر در حالی است که شما می توانید اهداف کوچک خود را در راستای هدفی به مراتب بزرگ‎تر انجام دهید.

11-از تخیل خود کمک بگیرید

تخیل به شما کمک خواهد کرد تا وضعیت مطلوب را در حال حاضر مشاهده کنید. تاثیر این امر به حدی است که بسیاری از افراد موفق، اعلام کرده-اند که شرایط فعلی خود را به صورت مرتب در سال-های قبل در ذهن خود مشاهده کرده اند. در این رابطه فراموش نکنید که تنها در صورت انجام مداوم آن، نتیجه لازم را به دست خواهید آورد. همچنین لازم است تا در رابطه با جزییات نیز وسواس خاصی را داشته باشید تا کاملا مشابه واقعیت شود. این جمله مهم را نیز همواره به خاطر داشته باشید که جسم قدرت انجام هر کاری را که ذهن باور کند، به دست خواهد آورد.

12-شکست را بیش از حد جدی نگیرید

همه افراد شکست را تجربه خواهند کرد، با این حال موفق ها کسانی هستند که درس های هر شکست را به یاد داشته و انگیزه خود را از دست نداده-اند. درواقع شما نباید از این مسئله، یک فاجعه بسازید. این امر کاملا طبیعی بوده و شما تنها باید تلاش کنید که از تکرار آن خودداری کنید. در نهایت این امر که به جای سرزنش کردن خود، تنها به تحلیل علت این اتفاق تمرکز کنید، در این مسئله بسیار مهم خواهد بود.

13-معجزه پاداش را فراموش نکنید

این امر که پاداشی را برای خود تعیین کنید، باعث خواهد شد تا انگیزه بیشتری را برای انجام آن داشته باشید. در این رابطه شما می توانید اقدامات خلاقانه را در دستور کار خود قرار دهید. برای مثال حتی خرید یک کتاب، می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. به همین خاطر در این رابطه صرفا به دنبال موارد هزینه‎بر نبوده و خود را بیش از حد درگیر نکنید. همچنین یادداشت کردن اقدامات روزانه و تهیه یک برنامه کاری، به پیگیری بهتر کمک خواهد کرد.

14-اطراف خود را با افرادی مثبت‎اندیش پر کنید

چه در رابطه با همکاران و چه در زمینه انتخاب دوست، لازم است تا در کنار خود افرادی را داشته باشید که انرژی منفی ای را به شما منتقل نمی-کنند. همچنین این نکته را فراموش نکنید که قبل از تلاش برای پیدا کردن چنین افرادی، ضروری است تا خودتان نیز این خصوصیت را داشته باشید.

مطلب مرتبط: 6 راه ساده برای حفظ انگیزه

15-بیشتر لبخند بزنید

بدون شک لبخند معجزه می کند. درواقع با لبخند زدن نه تنها به فردی محبوب تر تبدیل خواهید شد، بلکه حس و حال خودتان نیز متحول می شود. به همین خاطر برای این موضوع به دنبال بهانه ای نبوده و آن را به عادت رفتاری خود تبدیل کنید.

در نهایت با رعایت این 15 اصل، بدون شک شاهد تغییرات مثبتی خواهید بود، با این حال اگر همچنان مشکلاتی وجود دارد، مراجعه به یک روانپزشک و مشورت با مدیر شرکت می تواند کمک خوبی باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید