یکشنبه, 07 مهر 1398 - 19:06

پردازنده های نسل بعدیAMD، احتمالا به لطف معماری ذن ۳ خواهند توانست چهار رشته پردازشی را به ازای هر هسته اجرا کنند.

شایعه های جدید در مورد پردازنده های نسل بعد AMD از مدتی پیش آغاز شده اند. در همین راستا به تازگی رسانه ای مدعی شده است که نسل بعدی پردازنده های خانواده رایزن شرکت AMD در مقایسه با نسل فعلی، به لطف بهره مندی از مالتی تردینگ هم زمان بهبودیافته با نامSM4، توانایی بیشتری در زمینه عملکرد چندرشته ای (Multithreaded Performance) خواهند داشت. این اتفاق می تواند به شکلی مؤثر به پردازنده های مرکزی مبتنی بر معماری ذن ۳ (Zen 3) توانایی اجرای چهار رشته پردازشی را به ازای هر هسته بدهد؛ یعنی دو برابر آنچه که پردازنده های فعلی مبتنی بر معماری ذن و ذن ۲ از پس انجام آن برمی آیند.

شایعه های جدید پردازنده های AMD

پردازنده های سری رایزن ۳۰۰۰ شرکت AMD سرانجام توانستند در زمینه عملکرد تک رشته ای (Single-Threaded Performance) به پردازنده های اینتل برسند و حتی هنگام اجرای برخی بازی ها، عملکرد بهتری نسبت به پردازنده های این شرکت داشته باشند. از طرفی عملکرد چندرشته ای پردازنده های سری رایزن ۳۰۰۰ طی چند وقت اخیر به شکل درخورتوجهی تحسین برانگیز بوده است.

پردازنده های جدید خانواده رایزن ۳۰۰۰ در مقایسه با پردازنده های هم رده ساخت اینتل، از هسته ها و رشته های پردازشی بیشتری بهره مند هستند. در ضمن پردازنده های سری رایزن ۴۰۰۰ که مبتنی بر معماری ذن ۳ هستند، می توانند به لطف بهبودهای درخورتوجه این معماری، حتی عملکرد بهتری نیز نسبت به رایزن ۳۰۰۰ داشته باشند و فاصله بین پردازنده های AMD و اینتل را بیشتر از قبل کنند. در واقع این اتفاق به لطف توانایی پردازنده های سری رایزن ۴۰۰۰ برای اجرای هم زمان چهار رشته به ازای هر هسته امکان پذیر خواهد شد.

ذن ۳ در حقیقت نسل بعدی معماری پردازنده های مرکزی AMD به شمار می آید که تا ماه جاری میلادی، طراحی آن به طور کامل به اتمام رسیده است. این یعنی معماری یادشده هم اکنون مراحل اولیه تولید را به اتمام رسانده و آماده حضور در نمونه های آزمایشی است تا بعدا وارد تولید انبوه شود. معماری ذن ۳ در مقایسه با قبل، بهبودهای درخورتوجهی به خود دیده است. این معماری با اتکا بر نسخه بهبودیافته لیتوگرافی ۷نانومتری شرکت TSMC با نام لیتوگرافی ۷ نانومتر پلاس ساخته شده است و از مزیت های مختلف آن بهره می گیرد. این موضوع در کنار بهبودهایی دیگر در طراحی خود معماری، باعث شده اند که طبق گزارش های اخیر، ذن ۳ بتواند در مقایسه با ذن ۲ در زمینه عملکرد کلی، ۱۰درصد بهبود پیدا کند. افزایش اندک سرعت کلاک، یکی از موارد مهم برای دستیابی به بهبود عملکرد ۱۰درصدی در معماری ذن ۳ بوده است.

از طرفی اگر AMD بتواند در پردازنده های جدیدش از SM4 پشتیبانی کند، احتمالا شاهد بهبود عملکرد درخورتوجهی در زمینه عملکرد چندرشته ای پردازنده های مبتنی بر معماری ذن ۳ خواهیم بود. اگر SM4 واقعا به معماری ذن ۳ راه پیدا کند، AMD نخستین شرکت دنیا خواهد بود که پردازنده هایی با توانایی اجرای بیش از دو ترد به ازای هر هسته را تولید خواهد کرد. فناوری های مالتی تردینگ هم زمان AMD و هایپرتردینگ اینتل در حال حاضر توانایی اجرای دو ترد را به ازای هر هسته امکان پذیر می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید