شنبه, 13 مهر 1398 - 10:30

یکی از راهکارهایی که می توان آینده فرزندان خود را تضمین کرد، یاد دادن مسائل مالی و اقتصادی از همان دوران کودکی است. در این رابطه همواره مشاهده می شود که والدین در تلاش برای یاددهی مواردی به کودکان خود هستند که امنیت آنها را تضمین می کند. برای مثال طریقه رد شدن از خیابان، یکی از این موارد محسوب می-شود، با این حال در زمینه امور اقتصادی همواره این باور وجود دارد که آنها خود به مرور همه چیز را یاد خواهند گرفت. با این حال واقعیت این است که حقیقت کاملا متفاوت است. به همین خاطر نیز ضروری است تا یاددهی امور اقتصادی را نیز جزو اولویت های نخست قرار دهید. در این رابطه سن چهار سالگی، می تواند بهترین زمان برای شروع باشد. فراموش نکنید که یکی از بزرگترین مشکلات افراد در حال حاضر، عدم مهارت و تجربه کافی در زمینه مدیریت امور مالی است. همین امر نیز باعث شده است تا افراد امکان رشد مناسبی را نتوانند برای خود ایجاد کنند. به همین خاطر ضروری است تا برای یاددهی این موارد، زمان را از دست ندهید. در همین راستا و در ادامه به بررسی 12 مورد از راهکارهای آموزش مسائل مالی به کودکان، خواهیم پرداخت.

1-آنها را برای خرید همراه خود بیاورید

آموزش مسائل مالی به کودکان

دیدن یکی از مهم ترین روش ها برای یادگیری محسوب می شود. درواقع برای یک کودک چهار ساله، بدون شک توضیح بسیاری از مسائل سخت خواهد بود، با این حال وی از طریق دیدن، می تواند متوجه بسیاری از موارد شود. در این رابطه فراموش نکنید که آموزش شما باید بیشتر جنبه اقدامی تفریحی را داشته باشد و نباید سخت گیرانه رفتار کنید. در غیر این صورت ممکن است در آینده نوعی ترس در برخورد با موارد اقتصادی در آنها شکل گیرد که بسیار آسیب رسان خواهد بود. برای شروع، فروشگاه-های بزرگ بهترین گزینه ها محسوب می شوند. علت این امر به این خاطر است که شما قادر به نشان دادن انواع محصولات خواهید بود و از فضای کافی برای ایستادن برخوردار هستید. بهتر است تا برای حداقل دوبار، تنها کودکان را همراه خود داشته باشید و هیچ صحبتی را به میان نیاورید، با این حال ضروری است تا تمامی بخش ها را به آنها نشان دهید. پس از آن می توان به ارائه توضیحاتی نظیر طریقه خرید و یا انتخاب محصول مناسب، پرداخت. در این رابطه فراموش نکنید که هر فروشگاه، از کارکنانی برخوردار است که افراد را راهنمایی می کنند. بدون شک اگر کودکان شما قادر به خواندن نیز نباشند، می توانید به آنها یاد دهید که هر محصولی را می توان با کمک آنها پیدا کرد. در نهایت اگر کودک شما علاقه ای به حضور در فروشگاه ها را ندارد، بهتر است تا برای آنها یک جایزه تعیین کنید تا به این اقدام، کاملا علاقه مند شوند. درواقع اگر علاقه ای وجود نداشته باشد، هیچ گونه موفقیتی را به دست نخواهید آورد.

مطلب مرتبط: والدین چگونه کودکان را با پول آشنا کنند؟

2-آنها را به عنوان مشاور خود قرار دهید

این امر که در رابطه با انتخاب یک محصول با کودکان خود صحبت کنید، بدون شک برای آنها جذابیت بالایی را به همراه خواهد داشت. برای مثال برای خرید یک تلویزیون، چندین مدل را به آنها نشان دهید. بدون شک در ابتدا آنها تنها براساس ظاهر محصول، انتخاب خواهند کرد. با این حال هنگامی که در رابطه با موارد دیگر نظیر قیمت و امکانات نیز با آنها صحبت کنید، دیدگاه آنها گسترش پیدا خواهد کرد. با انجام این کار پس از مدتی شاهد تغییرات چشمگیر در زمینه پیشنهادات و انتخاب های آ ها خواهید بود. درواقع آنها به مرور خواهند فهمید که چه چیزهایی را برای انواع خرید ها باید مورد توجه قرار دهند.

3-بیاموزید که برای هر خرید باید حداقل یک دلیل منطقی داشته باشند

یکی از عادت هایی که کودکان دارند این است که هر چیزی را که ببینند، درخواست خرید آن را خواهند داشت. اگرچه ممکن است تصور کنید که این امر با گذشت زمان برطرف خواهد شد، با این حال نتایج تحقیقات حاکی از آن است که بسیاری از رفتارهای دوران کودکی، به عادت هایی در بزرگسالی تبدیل می شود. به همین خاطر نباید اجازه دهید که این امر به عادتی برای افراد تبدیل شود. این امر که به کودکان خود یاد دهید که برای هر خرید، حداقل یک دلیل منطقی باید داشته باشند و در این زمینه عجله نکنند، بسیار مهم است. درواقع لازم است تا به آنها نشان دهید که از یک محصول، چه تعداد برند مختلف وجود داشته و باید مقایسه های لازم را نیز انجام دهند. این امر باعث خواهد شد تا استفاده درست از اینترنت نیز به آنها آموخته شود. درواقع نباید اجازه دهید که فرزندان بلافاصله یک چیز را خریداری کنند. این امر مقوله صبر را در آنها ایجاد خواهد کرد که امری بسیار سودمند محسوب می شود.

4-ماهیانه در اختیار آنها قرار دهید

اگر آموزش های شما بیش از حد تئوری باشد، بدون شک نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر ضروری است تا شرایط را برای آموزش های عملی نیز فراهم آورید. برای این امر، لازم است تا مقداری پول را در اختیار فرزندان خود قرار دهید و از آنها بخواهید که یک هفته و یا یک ماه را با این پول سپری کنند. این امر باعث خواهد شد تا کودکان به دنبال برنامه ریزی برای پول خود باشند. این امر آنها را به سمت بودجه بندی سوق خواهد داد، با این حال شما نباید آنها را در این مسیر تنها بگذارید، درواقع شما باید تمامی اطلاعات و کمک های لازم را در اختیار آنها قرار دهید. در نهایت این امکان را فراهم آورید که کودکان شما بتوانند با ارائه دلایل منطقی، از شما پول بیشتری را بخواهند و یا قرض کنند که قبل از آن باید مقوله قرض گرفتن را به صورت کامل توضیح دهید. این امر نخستین اقدامات آنها در زمینه مذاکره بوده و اعتماد به نفس لازم را برای بیان خواسته های شان، ایجاد خواهند کرد.

5-امکان درآمد داشتن را برای آنها ایجاد کنید

این احتمال وجود دارد که کودکان خواهان پول بیشتری باشند. بدون شک اگر بخواهید هر بار به آنها مبالغ بیشتری را اختصاص دهید، این امر به عادت رفتاری شان تبدیل خواهد شد. به همین خاطر باید به دنبال راهکاری برای افزایش پول آنها باشید. برای این امر توصیه می شود که برای انجام برخی از کارها، مبلغی را مشخص کنید. برای مثال کمک کردن در تمیز کردن خانه، یکی از این موارد محسوب می شود. این امر باعث خواهد شد تا کودکان به خوبی به ارزش پول پی برده و به دست آوردن آن را ساده تلقی نکنند. در این رابطه حتی انجام برخی از کارها نظیر کسب نمرات خوب نیز می تواند گزینه ای فوق العاده محسوب شود.

6-طریقه بودجه بندی خود را برای آنها شرح دهید

شما نخستین الگوی فرزندان خود محسوب می شوید، به همین خاطر بیان نحوه کارها، توسط شما جذابیت بالایی را به همراه خواهد داشت. در این رابطه توصیه می شود تا در رابطه با نحوه بودجه بندی های خود با کودکان صحبت کرده و نظرات آنها را جویا شوید. این امر باعث خواهد شد تا آنها به خوبی بتوانند انتظارات خود را با برنامه های شما نیز هماهنگ سازند. با این حال هیچ گاه فراموش نکنید که شما در حال توضیح دادن موضوعات برای کودکان هستید. به همین خاطر همه چیز را تا حد امکان باید ساده کنید.

7-آنها را با خود به بانک ببرید

بدون شک هر فردی با بانک سروکار خواهد داشت. به همین خاطر ضروری است تا افراد نحوه انجام کارها را به خوبی یاد بگیرند. حضور فرزندان در کنار شما باعث خواهد شد تا آنها به خوبی با برخی از مسائل آشنا شده و پرسش هایی را در ذهن آنها ایجاد خواهند کرد که بیانگر آن است که شما به هدف خود از این کار دست پیدا کرده اید. در نهایت بهتر است تا از همان دوران کودکی برای فرزندان خود حسابی را باز کنید تا آنها به قرار دادن پول خود در بانک، ترغیب شوند. درواقع در دسترس بودن پول نقد، خود عاملی برای خرج کردن محسوب می شود.

مطلب مرتبط: چگونه کودکان خود را مقتصد بار بیاوریم؟

8-اهمیت اهداف بلندمدت را به آنها یاد دهید

این امر یک واقعیت است که کودکان تنها به دنبال رفع خواسته های فعلی خود هستند. این امر در حالی است که یک مدیریت مالی درست تنها زمانی شکل خواهد گرفت که نگاهی به آینده نیز داشته باشید. به همین خاطر توصیه می شود تا اهمیت توجه به اهداف طولانی مدت را نیز به آنها یاد دهید. بری مثال این احتمال وجود دارد که کودک شما در سن پنج سالگی، به یک دوچرخه نیاز پیدا کند. بدون شک برای خرید آن نیاز است که از مدت ها قبل، پس انداز داشته باشید. به همین خاطر بسیار مهم است که تنها اهداف کوتاه مدت خود را مورد توجه قرار ندهید. در این رابطه توجه داشته باشید که هیچ گاه نباید تنها به آموزش بسنده کرده و پس از آن کودکان خود را آزاد بگذارید. بدون شک آنها به نظارت همیشگی و کمک مداوم نیاز خواهند داشت، با این حال این اقدام شما باعث خواهد شد تا در دوران نوجوانی و جوانی، به مانند فردی بالغ بتوانند در امور اقتصادی رفتار کنند.

9-در رابطه با اخبار اقتصادی با یکدیگر گفت وگو کنید

آموزش مسائل مالی به کودکان

این امر که حوزه های مورد علاقه کودکان را شناسایی کرده و اخبار اقتصادی پیرامون آن را در معرض نمایش آنها قرار دهید، باعث خواهد شد تا به یکسری دانسته های بسیار خوب دست پیدا کنند. همچنین این امر که در رابطه با دلایل یک موضوع، با یکدیگر به گفت وگو بپردازید، باعث خواهد شد تا آنها از اهمیت مشورت گرفتن آگاه شده و تفکرات خود را با نظریات درست تر، اصلاح کنند.

10-طریقه استفاده از کارت های اعتباری را به آنها بیاموزید

جهان امروز به سمتی در حال حرکت است که میزان استفاده از پول نقد، به صورت مداوم در حال کم شدن است. به همین خاطر بسیار مهم است که کودکان شما طریقه کار با کارت های اعتباری را یاد بگیرند. در این رابطه چندین بار به کودکان خود کمک کنید تا اقدامات مختلف را انجام دهند.

11-اولویت بخشی را به آنها آموزش دهید

هر فردی باید خریدی هوشمندانه داشته باشد. درواقع شما نمی توانید همه چیز را در یک زمان خریداری کنید. به همین خاطر همه چیز باید با توجه به بودجه انجام شود. در این رابطه بسیار مهم است که کودکان بتوانند به خوبی اولویت بندی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، ضروری است تا برای چندین بار در این رابطه به کودکان خود کمک کرده و توصیه کنید که همواره از مشورت شما استفاده کنند.

مطلب مرتبط: چگونه کودکان را با کارآفرینی آشنا کنیم

12-تکنیک های اقتصادی را به زبانی ساده برای آنها شرح دهید

این امر که جدیدترین کتاب ها و مقالات در زمینه اقتصاد را مورد بررسی قرار دهید، باعث خواهد شد تا مهارت های شما در این زمینه افزایش پیدا کرده و آموزگار بهتر برای فرزندان خود باشید. در این رابطه فراموش نکنید که خواندن بسیاری از مطالب برای کودکان شما دشوار و نامفهوم خواهد بود. به همین خاطر سعی کنید تا برخی از موارد مهم را به زبانی ساده به آنها منتقل کنید. درواقع آموزش های شما باید مداوم باشد. در نهایت نباید اجازه دهید که آنها از شکست خوردن بترسند. در غیر این صورت ریسک پذیری و اعتماد به نفس آنها به صورت کامل نابود خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید