سهم 25 درصدی نفت در بودجه 98 - فرصت امروز

سه شنبه, 13 آذر 1397 - 08:12

معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی بیمه اعلام کرد

فرصت امروز: سیزدهم آذرماه روز ملی بیمه است و به همین مناسبت «بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه» با رویکرد «صنعت بیمه، نوآوری و فناوری اطلاعات» دیروز در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد و از چند محصول فناوری اطلاعات بیمه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور رونمایی شد.

در این همایش، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از سهم 25درصدی نفت در بودجه سال آینده خبر داد؛ فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد از ضرورت ورود شرکت های بیمه به حوزه بیمه نفت سخن گفت و غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی نیز از حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه خبر داد.

سهم نفت در بودجه 98

سهم درآمد نفت در بودجه 98 بالاتر از 25درصد نیست

اسحاق جهانگیری در این همایش، بیمه و توسعه را لازم و ملزوم یکدیگر خواند و گفت: هیچ کشور توسعه یافته و یا در حال توسعه ای را نمی توان یافت که صنعت بیمه متناسب با آن رشد نکرده باشد و توسعه اقتصادی هر کشوری موجب توسعه صنعت بیمه و بالعکس می شود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه توسعه پایدار و توسعه اقتصادی، بیش از سایر جوانب توسعه مورد توجه است، ادامه داد: به همین دلیل فشار دشمن به سمت اقتصاد متمرکز شده است تا با زمینگیر کردن اقتصاد کشور به سایر بخش ها هم آسیب برساند.

به گفته وی، ما وظیفه داریم به مسائل اقتصادی کشور به طور جدی بپردازیم و اقتصادی مقتدر رقم بزنیم که رشد مطلوبی داشته باشد، سرمایه گذاری مناسبی انجام دهد و از منابع خارجی بهره ببرد. یکی از چالش های هر خانواده ای بیکاری جوانان تحصیلکرده است. چقدر کشورهای دنیا آرزوی داشتن جمعیت جوان دارند، ولی ما باید غصه بخوریم که برای جوانان اشتغال درست نکرده ایم.

جهانگیری بیان کرد: اگر اقتدار ایران در منطقه به چالش کشیده شود قطعا خاورمیانه و خلیج فارس دچار بحران و آشوب می شود. حضور ایران مقتدر در منطقه ناامن خاورمیانه به ثبات این منطقه کمک می کند. ما باید همانطور که اقتدار در منطقه داریم اقتصاد مقتدری را هم رقم بزنیم.

او با اشاره به تحریم های آمریکا علیه کشورمان افزود: آمریکا گفته است که نباید نفت ایران فروخته شود یا جا به جایی پول با کشورهای دیگر و حمل و نقل کالا به ایران اتفاق بیفتد، اما ما هم در این زمینه ها برنامه ریزی داریم. ما اصرار داشتیم بودجه 98 را به موقع تدوین کنیم و تصویب کرده و اعلام کنیم، بودجه کشور را در شرایط تحریم نیز با درآمدهای مطمئن تنظیم کرده ایم. بعید می دانم سهم درآمدهای نفتی در بودجه 98 خیلی از 25درصد بالاتر باشد. اگر دستگاه های دولتی هم به سمت صرفه جویی بروند هزینه های غیرضروری کاهش می یابد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تلاش های دولت یازدهم برای ایجاد ثبات اقتصادی و تعامل با دنیا نیز گفت: آمریکا و کشورهایی که با ملت ایران دشمنی دارند دست به حرکت عجیبی زدند. اعتبار آمریکا با زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی دچار مشکل شد. آنها همیشه مدعی اجرای قوانین بین المللی بوده و به بهانه اجرای مصوبات شورای امنیت سازمان ملل در دنیا لشگرکشی می کردند، اما آمریکا این بار برخلاف قطعنامه شورای امنیت از برجام خارج شد و ایران را تحریم ظالمانه ای کرد و جنگ اقتصادی، روانی و رسانه ای علیه ملت ما آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: البته در این مسیر هم از لحاظ اخلاقی و هم سیاسی ملت ایران برنده بوده است. سازمان های معتبر بین المللی مکرر گزارش می دهند که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است و غیر از رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور غیرمردمی منطقه سایر کشورها از آمریکا حمایت نکردند.

به گفته جهانگیری، چالش اصلی کشور مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکاست و اولویت ما اداره اقتصاد کشور و کمک به اداره زندگی مردم در مقابله با تحریم هاست. آمریکا به تنهایی در مقابله جامعه بین المللی ایستاده و انتظار دارد همه دنیا از تصمیمش حمایت کند. اگر دنیا با یک جانبه گرایی ترسناک آمریکا، مقاومت نکند، حتما استقلال کشورهای جهان آسیب می بیند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تجربه ما از تحریم ها این است که در دوره تحریم ها بیشترین فشار به بیماران، سالمندان، کودکان و اقشار ضعیف جامعه وارد می شود، گفت: آنها می گویند دولت را تحریم کردند و به بیماران و سالمندان فشار وارد نمی شود، اما این حرف دروغ است؛ البته ما به لطف خدا و توانمندی خود اطمینان داریم که این فشارها را به حداقل برسانیم، اما باید انسجام ملی هم در کشور حفظ شود. هر حرکتی که به وحدت ملی آسیب بزند خواسته یا ناخواسته به نفع آمریکاست. مدیران و فعالان اقتصادی در دوره تحریم باید با برنامه ریزی درست به صورت تمام وقت در صحنه باشند. مدیر بی انگیزه یا فعال اقتصادی که به دنبال منافع شخصی است، نمی تواند خدمت گزار خوبی باشد.

جهانگیری بیان کرد: آمریکا دنبال این است که حمل و نقل کالا به ایران انجام نشود، اما ایران کشوری نیست که محاصره شود. ایران مرزهای دریایی طولانی دارد، به وسیله ریل از چین تا اروپا اتصال دارد و مرزهای زمینی زیادی دارد و این کشور را نمی شود تحریم کرد.

وی تصریح کرد: به خاطر فشارهای آمریکا شرکت های خارجی از ایران رفته اند، یکی از بخش هایی که می تواند نقش اصلی در جایگزین کردن این شرکت ها داشته باشد، بیمه است. از صنعت بیمه انتظار داریم به گونه ای اقدام کند که هیچ کسی در این زمینه احساس نکند در ایران با مشکل مواجه است. صنعت بیمه باید نیازهای کشور را تامین کند. دولت هم در کنار صنعت بیمه است. برای دولت ایران اختصاص چند میلیارد دلار برای صنعت بیمه کار مشکلی نیست. حمل و نقل کشور هم با حمایت بیمه می تواند نیازهای کشور را تامین کند. هیچ نفتکش یا کشتی برای حمل و نقل نفت یا کالای ایرانی نباید دچار مشکل شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: مهمترین سرمایه صنعت بیمه کشور، اعتماد عمومی است که دشمن به دنبال گرفتن اعتماد و امید از مردم است و ما باید از اعتماد مردم حراست کنیم. در بیمه طرح هایی تضمین شود که رضایت بیمه گذار تامین شده و مردم احساس کنند بیمه پشتوانه آنهاست. صنعت بیمه با فرهنگ سازی این اعتماد را بدهد که مهمترین پشتوانه مردم است.

به گفته وی، صنعت بیمه باید از فناوری اطلاعات برای ارتقای خود بهره ببرد زیرا هیچ صنعتی توسعه پیدا نمی کند مگر اینکه به صنعت دانش بنیان متکی باشد.

بیمه نفت را جدی بگیرید

همچنین وزیر اقتصاد دیگر سخنران بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه بود و فرهاد دژپسند خواستار توجه هرچه بیشتر شرکت های بیمه به پوشش دغدغه سرمایه گذاران شد و گفت: هرچند بیمه نفت برای شما شیرین نیست، اما انجام آن، یک الزام است.

دژپسند با بیان اینکه تحریم برای ایران موضوع جدیدی نیست؛ به فشارهای خارجی از بعد انقلاب در مواقع مختلف اشاره کرد و گفت: تحریم همواره دغدغه هایی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده که باید به آنها پاسخ داده شود؛ این در حالی است که بیمه باید بررسی کند که چگونه می تواند دغدغه های سرمایه گذاران را کاهش دهد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه شرکت های بیمه باید وارد بیمه نفت شوند، افزود: اگرچه این موضوع برای صنعت بیمه شیرین نیست ولی یک الزام به شمار می رود که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی به موضوع جهش نرخ ارز و کنترل آن به عنوان یکی از وظایف ذاتی بانک مرکزی اشاره و تصریح کرد: جهش نرخ ارز، تنها مساله موجود کشور نیست؛ بلکه گاهی با محدودیت های برون داد مواجه می شویم؛ به این معنا که تولیدکننده، مواد اولیه ندارد و همین امر او را دچار مشکل می کند.

به گفته دژپسند، از سال ۹۱ تاکنون، تنها دو سال نرخ رشد سرمایه گذاری کشور مثبت بوده است که علامت خوبی به شمار نمی رود.

او با بیان اینکه با تصویب دولت در بودجه ۹۸، قرار است بیمه البرز به طور کامل خصوصی شود و سهم دولت واگذار شود، اظهار داشت: این کاری بسیار خوب است، اما کافی نیست؛ ضمن اینکه وضعیت کسب و کار باید مورد توجه جدی قرار بگیرد و نوآوری باید در صنعت بیمه مدنظر قرار داشته باشد.

وزیر اقتصاد به انتشار اوراق بیمه ای اشاره کرد و خصوصی سازی را نمونه بارز مردمی سازی اقتصاد دانست و گفت: افزایش ضریب نفوذ از ۷ به ۱۰درصد تنها با اجبار اتفاق نمی افتد، بلکه با تجهیز صنعت بیمه و کاهش هزینه ها ممکن می شود.

مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه حذف می شود

رئیس کل بیمه مرکزی نیز در نشستی خبری در بیست و پنجمین همایش بیمه و توسعه با اشاره به وجود شرایط تورمی در اقتصاد بر ضرورت حرکت شرکت های بیمه به سمت سرمایه گذاری های مولد تاکید کرد و از حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه خبر داد.

غلامرضا سلیمانی به نحوه واکنش صنعت بیمه به وضعیت تورمی در اقتصاد اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که شرکت های بیمه ای تا حدی می توانند حق بیمه دریافتی را با عنوان تورم افزایش دهند و بخش دیگر باید از طریق سرمایه گذاری های مولد تامین شود.

سلیمانی ادامه داد: زمانی بیمه ها پول خود را در بانک ها سرمایه گذاری می کردند اما اکنون به دلیل نزدیک شدن نرخ تورم به نرخ سود بانکی باید سعی کنند در حوزه های سودآور دیگری مانند خرید سهام یا اوراق بهادار دولتی سرمایه گذاری کنند منوط به اینکه در شرکت داری درگیر نشوند.

وی در ادامه این نشست با اشاره به ثابت ماندن سطح توانگری برخی شرکت های بیمه ای اظهار کرد: برخی شرکت ها حدود سه سال است که در سطح توانگری شماره ۲ بیمه قرار دارند که اینها برای ارتقای خود باید مطابق با آیین نامه به بیمه مرکزی مراجعه و اسناد آمادگی خود را برای ارتقای سطح فنی اعلام کنند، در غیر این صورت پرونده آنها به شورای بیمه ارجاع داده خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به برخی مباحث پیرامون شرکت های تابعه بیمه ایران، این شرکت را یکی از بزرگترین شرکت های بیمه ای کشور توصیف کرد و گفت: بیمه مرکزی برای ایجاد شفافیت در بیمه ایران به این شرکت فشار بیاورد که در این راستا بیمه ایران اطلاعاتی را از عملکرد خود منتشر کرده است. شرکت بیمه ایران با اصلاح برخی پرتفوی های زیان ده خود می توانند جلوی زیان بیشتر را بگیرد. سعی می کنیم علاوه بر شفاف سازی شرکت های بیمه ای که زیان ده هستند را هم خارج کنیم.

سلیمانی در ادامه با بیان اینکه برخی شرکت های بیمه ای مشکلاتی دارند که برای بررسی آنها کمیته ای را تشکیل داده ایم، اظهار کرد: در این راستا قصد داریم براساس استانداردهای صنعت بیمه آن دسته از شرکت هایی را که مشکلاتی دارند یا ممکن است در آینده به مشکلاتی بربخورند از قبل هشدارهای لازم را به آنها بدهیم.

وی همچنین با اشاره به نقش پررنگ استارتاپ ها در صنعت بیمه آنها را یک واقعیت غیرقابل انکار توصیف کرد و گفت: طبیعی است ظهور و بروز استارتاپ ها در صنعت بیمه خیلی سریع است و صنعت بیمه باید خیلی پیش تر از اینها خود را برای این فناوری های جدید آماده می کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه با بیان اینکه اگر می خواهیم رشد استارتاپ ها در صنعت بیمه گسترش پیدا کند باید بسترهای قانونی آن را آماده کنیم، اظهار کرد: در این راستا قصد داریم قوانین لازم را طراحی کنیم. هرچند برخی از این استارتاپ ها در قالب نمایندگی های بیمه ای فعالیت می کنند، اما قوانین برای آن دسته از کارگزارانی که در قالب استارتاپ ها فعالیت می کنند ضروری است.

سلیمانی همچنین به ضرورت برداشتن تعرفه ها در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: با برداشتن تعرفه ها فضای صنعت بیمه را رقابتی کردیم. بیمه مرکزی وظیفه دارد حق و حقوق بیمه ها را رعایت کنند اما ایجاد تعرفه ها تنها به نفع شرکت های بیمه ای خواهد بود، چراکه در آن صورت جلوی ایجاد فضای رقابتی را در این صنعت گرفته ایم.

وی همچنین به مباحث مطرح شده پیرامون برقراری مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: طرحی با عنوان حذف مالیات بر ارزش افزوده را برای ارسال به مجلس شورای اسلامی آماده کرده ایم که اگر حتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و کماکان اصرار بر وضع مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه داشته باشند، نظر دولت این است که مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه اخذ نشود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی