سه شنبه, 15 آبان 1397 - 10:00

بازدید کنندگان به ندرت وب سایت یک کسب وکار کوچک را با احساسی خنثی ترک می کنند. برای بیشتر مشتریان بالقوه، چگونگی کسب وکار شما ناشناخته است، از این رو اولین برخوردشان با شرکت شما می تواند آنها را به همکاری ترغیب کند و یا تأثیر معکوس بگذارد. به همین خاطر، بهتر است اولین تجربه از وب سایت آنها را مشتاق به تماس گرفتن با شما کند و نه رقیبتان.

در اینجا به 10 مورد از بزرگترین مشکلات یک وب سایت که می توانند فرصت های کاری جدید را از بین ببرند اشاره شده است.

اشتباه وب سایت تجاری های و راندن مشتریان

1- محتوای جذاب

اگر تصور می کنید دفن مشتریان بالقوه زیر کوهی از امکانات، مزایا و خودستایی، آنها را قانع می کند از شما خرید کنند، باید تجدیدنظر کنید. خرواری از اطلاعات و محتوای متمرکز بر امور داخلی، به شدت مأیوس کننده هستند. بازدیدکنندگان می خواهند خیلی سریع پی ببرند در وب سایت شما برای آنها چه امکاناتی موجود است. همواره از دریچه دید مشتری بالقوه مطالب را بنویسید و برای آن جایگاه بالایی قائل شوید.

2- برندسازی مبهم

بسیاری از کسب وکارهای کوچک سعی می کنند سرآمد بودن را در تمامی موارد انتقال دهند، «ما بهترین هستیم»، «ما ارزان ترین هستیم»، «ما نوآورترین هستیم» و مواردی از این دست. تمامی آنچه از این کار حاصل می شود گیج شدن مشتریان بالقوه یا القای این تفکر است که شما در تمامی موارد سطح متوسطی دارید. درست مانند برندهای بزرگ و موفق، سعی کنید به یک خصوصیت شناخته شوید و تا جای ممکن آن را به همه بشناسانید. شرکت اپل را در نظر بگیرید؛ بسیاری کارها را به خوبی انجام می دهد، اما بیشتر مردم به دلیل سرآمدبودن طراحی آن به محصولاتش جذب می شوند. چه عاملی شرکت شما را به صورت معناداری متمایز می سازد؟ برند شما.

مطلب مرتبط: چرا کوچک از بزرگ بهتر است؟

3- عدم وجود نشانه های اعتبار

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، چگونگی بسیاری کسب وکارهای کوچک می تواند ناشناخته باشد. برای غلبه بر تردید مشتری باید نشانه های محکمی از اعتبار در وب سایت خود داشته باشید. تأثیرگذارترین این نشانه ها اظهارنظرهای مشتریان است؛ نماد الکترونیک و دیگر اعتباربخشی های شناخته شده و همچنین آماری در مورد تعداد مشتریان، حجم فروش و دیگر داده های مرتبط که شرکت شما را بزرگ، در حال رشد و موفق جلوه می دهند نیز از این دست نشانه ها هستند. بدون وجود نشانه های اعتبار، بازدیدکنندگان تنها با تبلیغات بازاریابی شما مواجه می شوند که به هیچ وجه برای آنها کافی نخواهد بود.

4- گزینه های ارتباطی بدساخت

اگر وب سایت ارتباط با شما را برای بازدیدکنندگان آسان نسازد، آنگاه ارتباطی از جانب مشتریان در کار نخواهد بود. وب سایت کسب وکارهای کوچک عمدتاً فاقد فرم های ارتباطی سهل الاستفاده هستند و ممکن است حتی کوچک ترین راه ارتباطی را نیز نمایش ندهند. گزینه های ارتباطی بدساخت می توانند بازدیدکنندگان را از کوره به در ببرند. فرم های ارتباطی مناسب تعداد کمی فیلدهای اجباری دارند و شامل اعلانیه حریم خصوصی هستند تا به مشتریان احتمالی اطمینان دهند شما آدرس ایمیل شان را نمی فروشید یا واگذار نمی کنید. همچنین بسیار واجب است پس از اینکه مشتریان بالقوه فرم خود را ثبت کردند، یک ایمیل تأییدیه برای آنها ارسال کنید.

5- ساختار ضعیفِ سئو

از آنجایی که کسب وکار کوچک شما یک نام شناخته شده نیست، نیاز دارید مشتریان -زمانی که به دنبال محصولات یا خدماتی هستند که شما ارائه می کنید و هنوز از وجود شرکت تان اطلاعی ندارند- قادر باشند شما را در نتایج جست وجوی گوگل بیابند. بسیاری وب سایت های کسب وکارهای کوچک برای سئو بسیار ضعیف سازماندهی شده اند و به همین دلیل شناسایی و رتبه بندی مناسب با محتوا را برای روبات های خزنده گوگل (Google Crawlers) دشوار یا غیرممکن می سازند؛ در نتیجه شما برای کسانی که در گوگل جست وجو می کنند نامرئی هستید. این نقص می تواند در طول زمان به قیمت صدها هزار دلار ضرر برای کسب وکار شما در لیدهای فروش یا سفارشات اینترنتی تمام شود.

6- استفاده از تصاویر آرشیوی

کسب وکارهای کوچک معمولاً از نظر بودجه در مضیقه هستند، به همین خاطر استفاده از تصاویر آرشیوی راهی وسوسه کننده برای کاهش هزینه های طراحی وب سایت به نظر می رسد، اما از آنجایی که ما دیگر در سال 2002 نیستیم، این کار اشتباهی بزرگ خواهد بود. مشتریان بالقوه هزاران وب سایت و احتمالاً صدها بار تصاویر آرشیوی شما را دیده اند. این تصاویر فقدان خلاقیت را القا می کنند و مجموعه ای را نمایش می دهند که چندان رغبتی نسبت به کارش ندارد. چند صد دلار (ناقابل!) خرج یک عکاس حرفه ای کنید تا از فضای داخلی و خارجی و از چهره پرسنل عکاسی و تصاویری مناسب از محصولات تهیه کند. این کار باعث می شود شرکت شما حسی واقعی تر را منتقل و به میزان زیادی اعتبار کسب کند.

7- اشتباهات تایپی

مطالب وب سایت باید عاری از اشتباهات دستوری، غلط های املایی، جملات مبهم و دیگر نواقصی باشد که به مشتریان می گویند شرکت شما به جزییات اهمیت نمی دهد، فاقد پختگی لازم است و امکان دارد کار را نیمه کاره انجام دهد. کسب و کارهای کمی از نویسندگان حرفه ای بهره می برند، اما این افراد مانند ویراستاران، به راحتی در اینترنت پیدا می شوند. نویسندگان مستقل و ماهر با حق الزحمه های معقول موجود هستند که می توانند محتوایی با تأثیر منفی را به محتوایی جذاب برای مشتریان بالقوه تبدیل کنند. واضح است که این کار ارزش سرمایه گذاری دارد.

8- ناوبری گیج کننده

ایجاد نقشه سایت کاربرپسند بسیار پیچیده تر و تخصصی تر از آن است که به نظر می آید. ناوبری قوی سایت، امری شهودی و ساده است و برای بازدیدکنندگان یافتن آنچه بدان نیاز دارند و سپس بازگشت به محل اولیه را آسان می سازد. کسب وکارهای کوچک معمولاً کار را با به کارگیری تعداد زیادی برچسب ناوبری در سربرگ وب سایت پیچیده می کنند. کاربرد متنی غیرقابل درک برای برچسب ها (مانند «افراد» به جای «درباره ما») و ناتوانی در استفاده از نوار کناری یا ناوبری توسط بردکرامب (Breadcrumb) که ناوبری به صفحات بالاتر را امکان پذیر می کند نیز از این دست موارد هستند. بسیاری از مشکلات ناوبری می تواند با مشاهده نحوه جست وجوی کاربران واقعی در وب سایت اصلاح شود.

9- عدم نمایش فعالیت های کسب وکار

اگر در وب سایت خود کلی گویی کنید، نخواهید توانست بازدیدکنندگان را متقاعد سازید که می توانید محصولات را به خوبی تحویل دهید. برای ایجاد اعتبار و همچنین فراهم کردن دیدی مثبت نسبت به خود، اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما مطالعات موردی مفصل، رزومه ای شامل روایت ها و تصاویری از پروژه های موفق و/یا داده هایی دارد که به طور دقیق نشان می دهند شما چگونه به مشتریان کمک کرده اید در سرمایه خود صرفه جویی کنند و توان عملیات را بهبود بخشند. بدین روش محصولات و خدمات خود را ارزشمند جلوه خواهید داد. متأسفانه بسیاری از شرکت های کوچک سعی می کنند در کارهای مربوط به وب سایت میانبر بزنند و موفق به ارائه این اطلاعات نمی شوند.

مطلب مرتبط: دلایل از دست دادن مشتری و راهکارهایی برای رفع آن

10- عدم وجود وب سایت مخصوص موبایل

این نکته پایانی احتمالاً مهمترین نکته است. امروزه افراد بیشتر از طریق دستگاه تلفن همراه به اینترنت متصل می شوند تا رایانه های شخصی. اگر و ب سایت شما برای موبایل مناسب نباشد، نصف مخاطبان بالقوه –یا بسته به زمینه کاری تان شاید بیش از نصف- را از دست می دهید. وب سایت نامناسب برای موبایل به سئو ضربه می زند و احتمال دارد در سال های پیش رو این آسیب بیشتر نیز شود. یکی از بهترین امکانات موبایل داشتن طراحی تعاملی است که باعث می شود وب سایت شما به راحتی خود را با نمایش بهینه برای هر اندازه ای از صفحه نمایش تطبیق دهد.

از این 10 خطا دوری و وب سایت خود را به یک سایت پیشگام و پولساز تبدیل کنید. از آنجایی که کسب و کارهای کوچک بسیاری در دام این تله ها می افتند، با دور ی کردن از آنها نسبت به رقبای خود نوعی برتری کسب می کنید و چیزی بیش از سهم خود در منابع اینترنتی به دست می آورید. این امر به تنهایی به ارزش شرکت شما می افزاید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید