جمعه, ۲۱ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Fri, 12 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

نکات مدیریتی فیلم the big short

2 سال پیش ( 1398/8/11 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : مدیریت   پدیدآورنده : کریس گاوین  

The big short را باید یکی از بهترین فیلم های مدیریتی تاریخ سینما دانست که روایتگر یکی از مهم ترین وقایع اقتصادی تاریخ است که در سال 2007 اتفاق افتاده و از آن به عنوان انفجار حباب مسکن یاد می شود که یک بحرانی در سطح جهانی را به همراه داشته است. این فیلم محصول سال 2015 به کارگردانی آدام مک کی است که بیشتر آثار او در ژانر کمدی بوده است، با این حال وی توانسته تا از یک موضوع اقتصادی که تصور می شد چندان مورد توجه اکثر افراد قرار نگیرد، اثری را تولید کند که قادر است تا آخرین دقایق مخاطب را با خود درگیر نگه دارد. این فیلم براساس کتاب مطرحی با همین نام نوشته مایکل لوئیس بوده و حضور بازیگران مطرحی نظیر برد پیت، کریستین بیل و رایان گاسلینگ به جذابیت هرچه بیشتر آن افزوده است. از دیگر نکات مهم این فیلم، دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی است. با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه به بررسی هشت نکته مدیریت موجود در این فیلم، خواهیم پرداخت.

1-تنها به داده ها اطمینان کنید

نکات مدیریتی فیلم the big short

شخصیت مایکل بوری با بازی کریستین بیل، نخستین فردی است که سقوط بازار مسکن را پیش بینی می کند. اگرچه ممکن است در نگاه اول، این اقدام او بسیار سخت به نظر برسد، با این حال او همواره اعلام کرده است که اقدامی بزرگ را انجام نداده و با تحلیل داده های موجود، به راحتی می توان به چنین نتیجه ای دست پیدا کرد. با این حال همکاران و اطرافیان او این ایده را تنها به این علت که بازار مسکن تاکنون رکودی نداشته و به عنوان باثبات ترین حوزه اقتصادی معرفی می شود، کاملا مضحک تلقی می کنند. با این حال وی به علت اطمینانی که به تحلیل خود دارد، تمامی فشارها را تحمل کرده و با سرمایه گذاری بر روی سوآپ اوراق قرضه، موفق می شود تا با شروع بحران، شرکت را به سودآوری فوق العاده ای برساند. درواقع طمع در زمینه کسب سود، باعث شده است تا وال استریت و بانک ها، کاملا نسبت به تاثیر اقدامات سودآور ولی نادرست خود نظیر اعطای وام های بدون پشتوانه، غافل مانده و یک بحران جهانی را ایجاد کنند. به همین خاطر نخستین نکته مهم این است که تنها بر روی داده ها تمرکز کنید و این امر که همگان بر روی یک موضوع توافق جمعی دارند، دلیلی بر درست بودن آن مطلب محسوب نمی شود.

مطلب مرتبط: 7 نکته مدیریتی فیلم بنیان گذار

2-اگر یک بحران تاکنون رخ نداده است، دلیلی بر عدم اتفاق افتادن آن نخواهد بود

در این فیلم پس از مدتی از کشف آقای بوری، دو گروه دیگر نیز اقدام به سرمایه گذاری بر روی فرضیه او می کنند. این امر در حالی است که آنها برای رسیدن به این یقین، بارها با تردیدهایی جدی مواجه شده و همین امر باعث شده است تا در تلاش جدی برای افزایش اطمینان خود از طریق گفت وگو با افراد مختلف باشند. این امر در حالی است که همگان، اوضاع را کاملا آرام تصور کرده و عقاید این چند تن را کاملا نادرست تلقی می کنند. درواقع منطق آنها تنها شامل این امر بوده است که بازار مسکن تاکنون رکوردی را تجربه نکرده و ثبات موجود باعث خواهد شد تا از هرگونه بحرانی در امان باشد. با این حال این دسته از تفکرات، تنها به معنای فریب خود بوده و هیچ گونه دلیل منطقی ای محسوب نمی شوند. به همین خاطر هر فردی باید همواره اوضاع بازار خود را مورد تحلیل قرار دهد. درواقع حتی در دل یک بحران نیز می توان موقعیتی فوق العاده را برای خود ایجاد کرد.

3-طمع شما را به نابودی خواهد کشاند

اگر بخواهیم تنها یک دلیل برای بروز این بحران بزرگ را نام ببریم، بدون شک طمع بهترین واژه برای توصیف آن خواهد بود. درواقع زیاده خواهی بانک ها و توجه بیش از حد بر روی کسب سود حداکثری باعث شده است تا بحرانی شکل گیرد که بیش از همه، میلیون ها فرد عادی را بی خانمان کرده است، با این حال این شرایط در نقطه ای کاملا دگرگون شده است. به همین خاطر نیز نباید هیچ گاه اجازه دهید که طمع، چشم شما را بر روی حقایق ببندد. در غیر این صورت زمان نابودی شما فرا خواهد رسید. در نهایت این فیلم به خوبی نشان می دهد که هیچ موسسات اقتصادی، ابدا توجهی به مردم نداشته و برای سود خود حاضر به انجام هر اقدام خلاف قانونی نیز خواهند بود. به همین خاطر هر فرد باید قبل از هر اقدامی، تمامی جوانب را سنجیده و رایج بودن یک اقدام را به معنای درست بودن آن تلقی نکند.

4-از سوال کردن واهمه نداشته باشید

اگرچه شخصیت مایکل بوری، نخستین فردی است که پی به این بحران برده است، با این حال دو گروه دیگر، تنها با بررسی احتمال بروز چنین اتفاقی، موفق شدند تا سودآوری فوق العاده ای را تجربه کنند. با مشاهده رفتار این دو گروه، پی به این امر خواهید برد که آنها از سوال کردن هیچ گونه واهمه ای نداشته اند. درواقع تنها سوال کردن از افراد مختلف، باعث خواهد شد تا شما به کامل ترین اطلاعات دست پیدا کنید. به همین خاطر حتی در هنگام یک سخنرانی بزرگ نیز نباید در این زمینه تردیدی را داشته باشید. درواقع این دو گروه تنها به خاطر گفته های یک فرد، اقدام به انجام چنین ریسکی نکرده اند. این امر درست در تضاد با رفتار عامه افرادی است که تنها نصیحت-های سایرین را مورد توجه خود قرار داده و همین امر باعث شده است تا بحران مذکور، زندگی تمامی آنها را نابود سازد.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم استیو جابز

5-جهان در اختیار افرادی خواهد بود که شجاعت لازم را دارند

اگر بخواهیم یک ویژگی مشترک را در رابطه با پنج فردی که از طریق سرمایه گذاری خود موفق شدند تا به سودی فوق العاده دست پیدا کنند نام ببریم، بدون شک شجاعت مهم ترین آن خواهد بود. درواقع این افراد تحت فشارهای همکاران، سرمایه گذاران و حتی اطرافیان خود نیز کاملا مقاوم رفتار کردند. این امر در حالی بوده است که آنها ابدا شخصیتی قهرمان گونه نداشته و حتی با مشکلات زیادی در کار و زندگی خود مواجه بوده اند. به همین خاطر نباید تصور کنید که افرادی که موفق می شوند تا اقدامات بزرگی را انجام دهند، انسان هایی فوق العاده محسوب شده و شخصیتی نظیر قهرمانان افسانه ای را دارند. درواقع شما تنها باید در صورت نیاز شجاعت شناکردن درخلاف جهت آب را نیز داشته باشید. درواقع در صورتی که به درستی کار خود اطمینان دارید، دیگر حتی مخالفت و تهدیدهای اطرافیان شما نیز نباید شما را متوقف سازد.

6-تنها در زمینه ای وارد شوید که نسبت به آن اطلاعات کافی را دارید

علت نابودی بسیاری از افراد و شرکت ها پس از وقوع چنین بحرانی به این خاطر بوده است که آنها دقیقا نمی دانستند که در چه بازاری فعالیت دارند. در غیر این صورت آنها به خوبی می توانستند پی به بی ارزش بودن اوراق قرضه مسکن ایجادشده توسط بانک-ها برده و سرمایه خود را نجات دهند. این امر درست جمله ای است که وارن بافت نیز به آن تاکید داشته و عنوان کرده است که تنها در حوزه ای باید حضور پیدا کنید که کاملا آن را می شناسید.

7-نمی توانید جهان را نجات دهید

شخصیت مارک بائوم با بازی استیو کارل و بن ریکرت با بازی برد پیت را باید اخلاق مدارترین افراد این فیلم دانست. آنها همواره از بانک ها به این علت که توجهی به افراد نداشته و تنها به سود فکر می کنند، ابراز انزجار کرده اند. درواقع این دو ابدا از وقوع چنین اتفاقی خوشحال نبوده و به خوبی می دانند که پس از بحران مسکن، بسیاری از افراد خانه، حقوق بازنشستگی و تمام سرمایه خود را از دست خواهند داد، با این حال افشاگری های آنها ابدا مورد توجه هیچ فردی قرار نگرفته است. به همین خاطر پس از مشاهده این امر که حتی رسانه ها نیز توجهی به آنها ندارند، سهام خود را به فروش رسانده و سودی بی سابقه را به دست آوردند. این امر در حالی است که این دو تن، تا آخرین لحظات با وجدان خود درگیر بوده اند، با این حال آنها پس از مدتی مشاهده می کنند که ابدا هیچ کاری از دست آنها برای بهبود اوضاع برنمی آید. به همین خاطر نیز گفته می شود که به تنهایی نمی توان جهان را نجات داد، با این حال می توان به نحوی رفتار کرد که کلاهبردارها نیز به پیروزی دست پیدا نکنند.

مطلب مرتبط: 10 نکته مدیریتی فیلم مانیبال

8-تنها اقدامی را انجام دهید که قادر به تضمین امنیت آن خواهید بود

بانک ها برای کسب سود بیشتر اقدام به عرضه اوراقی می کنند که عملا بدون پشتوانه بوده و در این رابطه حتی به صلاحیت وام گیرنده ها نیز توجهی ندارند. همین امر نیز باعث شده است تا اقدام آنها عملا بدون هیچ گونه امنیتی پیش برود. به همین خاطر نیز ضروری است تا تنها به دنبال سودی طولانی مدت و از راه های درست اقتصادی باشید. در غیر این صورت نه تنها موقعیت و سرمایه خود را از دست خواهید داد، بلکه به علت بدنامی دیگر فرصت انجام هیچ اقدامی را به دست نخواهید آورد.

منبع : optionstradingiq
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/fzPoOm8v
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه