دوشنبه, ۱۵ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Mon, 6 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

چه مواردی منجر به یک سخنرانی ماندگار خواهد شد

1 سال پیش ( 1398/11/26 )
پدیدآورنده : آنی پیلون   پدیدآورنده : امیر آل علی  

چه چیزی باعث ماندگاری یک سخنرانی می شود؟ در هر کسب و کاری شما باید توانایی صحبت کردن را داشته باشید. این کار یک مهارت مهم و ضروری محسوب می شود، با این حال بسیاری از افراد در رابطه با معیارها و ویژگی های درست یک ارائه مناسب، ناآگاه بوده و این امر باعث می شود تا این اقدام برای آنها بیش از حد سخت به نظر برسد. این امر در حالی است که واقعیت کاملا متفاوت بوده و شما می توانید به مانند هر فردی دیگر به یک سخنران حرفه ای که قادر به تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود است، تبدیل شوید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک سخنرانی تحسین شده، تنها با یک و یا دو ویژگی به وجود نخواهد آمد. به همین خاطر در ادامه به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که در صورت استفاده از تمامی آنها، تغییری فوق العاده را شاهد خواهید بود.

1-داستان سرایی

سخنرانی ماندگار

این امر که در سخنرانی خود حداقل یک داستان زیبا و کاملا مرتبط را داشته باشید، به افزایش تاثیر گفته ها کمک شایانی خواهد کرد. در این رابطه شما می توانید از اتفاقات خود و یا افرادی دیگر نیز استفاده کنید، با این حال نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که داستان شما باید تا حد امکان خلاصه باشد. در غیر این صورت دیگر تاثیر لازم را به همراه نخواهد داشت. در رابطه با داستان سرایی این نکته را هرگز فراموش نکنید که در نحوه بیان شما تمامی احساسات باید به خوبی دیده شود. برای مثال اگر بخشی از داستان بار معنایی غم انگیزی دارد، باید با لحن و حرکات خود آن را به خوبی نشان دهید. این امر به جذابیت به مراتب بیشتر داستان شما کمک خواهد کرد. درواقع تنها در اختیار داشتن موردی جذاب کافی نبوده و نحوه بیان آن نیز کاملا تعیین کننده خواهد بود.

مطلب مرتبط: چگونه برای سخنرانی در هر شرایطی آماده باشیم؟

2-موسیقی

تا به حال به دلیل جذابیت پادکست ها توجه کرده اید، یکی از موارد مهم در رابطه با آنها پخش موسیقی است. با این اقدام متفاوت شما می توانید جذابیت بالاتری را به وجود آورید. برای مثال آنتونی رابینز همواره قبل از شروع سخنرانی خود، مخاطب را با موسیقی هایی با ریتم تند به هیجان آورده و آنها را برای شروع صحبت ها کاملا پرانرژی می سازد، با این حال استفاده از موسیقی تنها قبل از شروع سخنرانی کاربرد نداشته و شما باید در رابطه با زمان شروع و مدت آن تصمیم گیری کنید. همچنین توجه داشته باشید که نوع موسیقی باید با کسب وکار شما ارتباط لازم را داشته باشد. در غیر این صورت نتیجه ای را از این اقدام به دست نخواهید آورد. برای آنتونی رابینز به عنوان فردی که سخنرانی های او با موضوع انگیزه و کسب موفقیت همراه است موسیقی های مهیج، انتخابی درست است. به همین خاطر ضروری است تا در این رابطه دقت عمل کافی را داشته باشید. در این رابطه برخی از افراد در بین زمان های استراحت میان سخنرانی خود، اقدام به پخش موسیقی می کنند. به همین خاطر این اقدام از تنوع بالایی برخوردار است.

3-ویدئو

یک سخنرانی موفق به معنای آن نخواهد بود که شما تا آخرین دقیقه باید صحبت کنید. این نکته را فراموش نکنید که توضیح بسیاری از موارد کاملا سخت بوده و نیاز به زمانی طولانی دارد، با این حال افراد با مشاهده مستقیم، می توانند به سرعت اطلاعات مدنظر شما را دریافت کنند. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا از تهیه فیلم های مرتبط غافل نشوید. این امر خود فرصتی برای استراحت شما و بازبینی موارد آتی بوده و از کاهش جذابیت و تکراری شدن روند جلسه جلوگیری خواهد کرد. در نهایت ضروری است تا همواره به زمان دراختیار خود توجه داشته و همه چیز را به نحوی مدیریت کنید که با کمبود و یا زمان اضافه مواجه نشوید.

4-عکس

نمایش تصاویر به درک سریع تر و بهتر افراد کمک خواهد کرد. درواقع در جلساتی که تنها منبع اطلاعاتی صحبت های سخنران محسوب می شود، افراد مجبور به تصویرسازی ذهنی خواهند بود که این امر سخت بوده و ممکن است باعث شود تا برخی از موارد بدون درک درست، کنار گذاشته شود. به همین خاطر ارائه تصاویر ضروری خواهد بود. در نهایت توجه داشته باشید که بهتر است تا یک دقیقه پایانی سخنرانی خود را به نمایش گالری تصاویر اختصاص دهید. این امر نه تنها جذابیت بالایی را خواهد داشت بلکه بهترین نوع جمع بندی محسوب می شود. در این رابطه حتی می توان از اینفوگرافی استفاده کرد.

5-تعامل

این امر که شما سخنران هستید به معنای آن نخواهد بود که سایرین صرفا باید شنونده باشند. درواقع شما باید افراد را با خود درگیر کنید. در غیر این صورت به سادگی مورد بی توجهی قرار خواهید گرفت. در این رابطه توصیه می شود تا در بین سخنان خود، افراد دیگر را مورد خطاب قرار داده و فرصتی را برای صحبت دیگران ایجاد کنید، با این حال باید به نحوی مدیریت را انجام دهید که با معضل کمبود زمان نیز مواجه نشوید. همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که شما باید آستانه تحمل صدای مخالف را نیز داشته باشید. در غیر این صورت تصور ذهنی بسیار بدی را در ذهن افراد به وجود خواهید آورد. سوال کردن نیز یکی از راهکارهای مناسب در راستای ایجاد تعامل محسوب می شود.

6-نمایش

این امر که به جای نشان دادن یک ویدئو، از خود افراد برای بازسازی فرآیندی استفاده کنید، نه تنها جذابیت فوق العاده ای را به همراه خواهد داشت، بلکه به جا افتادن کامل مفاهیم کمک شایانی را می کند. نحوه اجرای آن نیز به میزان خلاقیت و امکانات شما بستگی داشته و دستورالعمل مشترکی وجود ندارد.

7-شوخ طبعی

این امر که از طنز برای خارج کردن و از حالت رسمی استفاده کنید، بدون شک مورد پسند مخاطبان خواهد بود، با این حال توجه داشته باشید که مرز میان شوخ طبعی و گستاخی بسیار باریک بوده و لازم است تا دقت عمل کافی را داشته باشید. برای اطمینان از مناسب بودن شوخی های خود، توصیه می شود تا تمرینی را با حضور چند نفر داشته باشید.

مطلب مرتبط: سخنرانی موفق با 8 اقدام ساده

8-انیمیشن

استفاده از انیمیشن نه تنها به کاهش هزینه ها منجر خواهد شد، بلکه قدرت نمایش شما نیز افزایش پیدا می کند. برای مثال شما برای نمایش نحوه به حرکت درآمدن موتور یک خودرو، گزینه دیگری به جز ساخت انیمیشن نخواهید داشت. در نهایت این امر کمک خواهد کرد تا دیگر نیازی به مراجعه به محل و تهیه فیلم وجود نداشته باشد. همچنین تهیه برخی از ویدئو ها بسیار سخت بوده ولی با یک انیمیشن می توانید با هزینه ای اندک به خواسته خود دست پیدا کنید. مخاطب نیز از این بخش به علت دید متفاوتی که می دهد، استقبال می کنند.

9-نظرسنجی

این امر که در پایان سخنرانی خود از افراد نظرسنجی کرده و بازخوردها را مورد بررسی قرار دهید، باعث خواهد شد تا عملکرد شما به صورت مداوم پیشرفت داشته باشد. همچنین توجه داشته باشید که شما باید در سخنرانی افراد دیگر نیز حضور داشته باشید تا بتوانید از آن به عنوان یک کلاس درس استفاده کنید.

منبع : smallbiztrends
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/r8jPd791
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه