شنبه, 30 فروردين 1399 - 19:22

بیل گیتس که پس از شیوع کرونا فعالیت خود را دوچندان کرده و با اهدای کمک مالی و سرمایه گذاری هنگفت در پی توسعه واکسن است، به سیبل طرفداران تئوری توطئه و کسانی تبدیل شده که در رسانه های اجتماعی به انتشار اطلاعات نادرست دست می زنند.

به گزارش دیجیاتو، فیس‎بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب این روزها شاهد اوج گرفتن مطالبی است که گیتس را هدف گرفته و او را به خلق ویروس کرونا برای به جیب زدن میلیاردها دلار از فروش واکسن یا طراحی نقشه‎ای شیطانی برای کاهش جمعیت جهان از طریق کووید-۱۹ متهم می کنند.

طرفداران تئوری توطئه ویروس کرونا

به گفته نیویورک تایمز، دروغ‎پراکنی علیه گیتس شامل انتشار بیش از ۱۶ هزار پست در فیس‎بوک طی سال جاری می شود که بیش از ۹۰۰ هزار لایک و نظر دریافت کرده اند. طی ماه‎های اسفند و فروردین هم یوتیوب میزبان ویدئوهای بسیاری در این باره بوده که تقریبا ۵ میلیون بار از سوی مخاطبان مشاهده شده اند. براساس برآوردهای موسسه تحلیلگر Zignal Labs انتشار اطلاعات نادرست درباره مدیرعامل سابق مایکروسافت گسترده ترین دروغ‎پراکنی مرتبط به ویروس کرونا است.

دلیل این حجم از نفرت علیه گیتس مشخص نیست، اما وی پس از شروع بحران فعالیت‏های خود را دوچندان کرده و با اشاره به هزینه هنگفت تولید واکسن کرونا از کشورهای بزرگ صنعتی خواسته برای تولید و پخش واکسن ویروس کرونا سرمایه گذاری کنند.

وی قبلا برای مقابله با کرونا خواستار تعطیلی گسترده در سراسر آمریکا شده و از قطع کمک های آمریکا به سازمان بهداشت جهانی توسط ترامپ نیز انتقاد کرده بود. «مارک سوزمان»، مدیرعامل بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که گسترش تئوری توطئه در دنیای آنلاین می تواند به سلامت عمومی لطمه بزند:

در دورانی که جهان با بحران اقتصادی و بهداشتی بی‎سابقه ای مواجه شده و ما باید به دنبال همکاری و نجات جان انسان ها باشیم، انتشار اطلاعات نادرست از سوی برخی افراد آزاردهنده است. در حال حاضر یکی از بهترین راه ها برای توقف شیوع کووید-۱۹ انتشار اطلاعات درست درباره آن است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید