سه شنبه, ۱ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Tue, 21 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز
معرفی سخاوتمند ترین شرکت‌ های جهان

درآمد هایی که صرف امور خیریه می‌شود

8 سال پیش ( 1395/1/28 )
پدیدآورنده : مونا اشرف زاده  

شرکت‌های بزرگ و سودده معمولا به سخاوتمندی شناخته نمی‌شوند، همانطور که از نام‌شان پیداست، هدف آنها کسب سود است و تنها نگرانی‌شان به علایق‌شان برمی‌گردد. به عبارت دیگر آنها حتی ذره‌ای به دنیا اهمیت نمی‌دهند، گرچه این مسئله درباره همه این شرکت‌ها درست نیست. در واقع شرکت‌هایی هم هستند که به دنیای پیرامون‌شان اهمیت می‌دهند. این شرکت‌ها تلاش دارند جهان را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنند، هرچند مبالغی که این شرکت‌ها صرف امور خیریه می‌کنند، در مقایسه با مبالغی که افراد به شخصه به کارهای خیرخواهانه اختصاص می‌دهند کمتر است اما با این وجود استحقاق قدردانی دارند.

شرکت‌هایی که در این مطلب معرفی می‌کنیم آنهایی هستند که از طریق کمک‌های نقدی، هدایای مناسب، محصولات یا خدمات رایگان به عنوان سخاوتمندترین شرکت‌های جهان شناخته می‌شوند، وقتی که پای کمک‌های انسان‌دوستانه در میان باشد. «برای دیگران کاری را انجام دهید که می‌خواهید آنها برای‌تان انجام دهند.»

پپسی

نبرد بین پپسی و کوکاکولا سال‌هاست که کهنه شده و با وجود اینکه در یک نظرسنجی مشخص شد 62درصد از متقاضیان، کوکاکولا را ترجیح می‌دهند اما پپسی نشان داده وقتی پای امور خیریه و کمک به دیگران در میان باشد، بهتر عمل می‌کند. در کنار تشویق به داشتن سبک زندگی سالم، فعالیت در زمینه گسترش دسترسی به آب پاک و تلاش در زمینه توانمندسازی زنان و دختران در سرتاسر جهان، پپسی همچنین کارکنانش را تشویق می‌کند که در خدمات اجتماعی و داوطلبانه مشارکت کنند.

در حقیقت در سال 2012، تخمین زده شد که کارکنان پپسی 33 هزار ساعت را به طور داوطلبانه برای شرکت در پروژه‌های خدماتی پپسی از جمله پپسی‌کورپس که به انجمن‌های محلی برای رسیدگی به چالش‌های اجتماعی کمک می‌کرد، کار کردند. در عین حال، پپسی کمک‌های کارمندانش را که به سقف سالانه 10هزار دلار می‌رسد، صرف خدماتی از قبیل سرویس‌های سلامت، سازمان‌های حمایت از محیط‌زیست و موسسه‌های تحصیلاتی می‌کند.

گوگل

به عنوان یکی از ارزشمندترین برندهای دنیا -در ماه مه سال 2015، ارزش بازار این شرکت 6/367میلیارد دلار بود- گوگل قطعا توانایی مالی نیکوکار بودن و شرکت در امور خیریه را دارد. گوگل در عین حال که این توانایی را دارد، شرکت در این امور را بسیار جدی گرفته‌ است. گذشته از اینها، شعار غیررسمی آنها در این زمینه که توسط به وجود آورنده جی‌میل یعنی پل بوچت (Paul Buchett) در سال 2000 مطرح شد، این است: «بدجنس نباشید.» گوگل نشان مربوط به امور خیریه‌اش یعنی Google.org را در سال 2005 تشکیل داد و طی آن 100میلیون دلار به‌شکل نقد و یک میلیارد دلار از محصولاتش را صرف امور خیریه کرد، این در حالی است که 6400 نفر از نیروی کار قدرتمند این شرکت سالانه 80 هزار ساعت را به طور داوطلبانه در جهت این امور کار می‌کنند.

این غول اینترنتی همچنین در سال 2010، توسط مجله تجارت سان‌فرانسیسکو برای اهدای 6/27 میلیون دلار به مشکلات این منطقه در صدر نیکوکاران قرار گرفت، در حالی که این مبلغ فقط بخشی از 145 میلیون دلاری است که گوگل به نهادهای مختلف و موسسات آکادمیک اهدا کرده است. در عین حال آنها پروژه‌ها و ابتکارات زیادی داشته‌اند، شامل اهدای 10 میلیون دلار کمک برای مبارزه با بیماری ابولا، حمایت از مهاجران و پناهندگان با اختصاص 12 میلیون دلار و اهدای بیش از 9 میلیون دلار برای کمک به مردم در سرتاسر جهان که زلزله و سونامی سال 2011 ژاپن را شامل ‌شد.

اپل

استیو جابز، موسس و مدیرعامل درگذشته اپل چندان به عنوان کسی که سخاوتمند است شناخته نمی‌شد. در حقیقت او در طول زندگی‌اش 3/8میلیارد دلار به دست آورد اما هیچ سندی درباره اختصاص مبلغی به خیریه وجود ندارد. البته بعضی‌ها معتقدند با وجود اینکه او خیلی به امور خیریه نمی‌پرداخت اما محصولاتی که می‌ساخت خدمت به جامعه محسوب می‌شد. از زمانی که تیم کوک از سال 2001 کنترل اپل را در دست گرفت، درست شش هفته قبل از مرگ استیو جابز به دلیل سرطان، بخش جدیدی فعالیتش را در این شرکت آغاز کرد و کوک تلاش کرد هرچه سریع‌تر اپل را از شهرت بدی که در امور خیریه داشت، فاصله دهد.

زمانی که اپل استانداردهای جدیدش را در امور خیریه اعلام کرد، تیم کوک، مدیرعامل این شرکت نامه‌ای به کارمندانش فرستاد و در آن درباره اهداف جدیدش در این زمینه توضیحاتی را ارائه کرد. تیم کوک هدایت‌کننده حرکت اپل در این مسیر برای کارمندانش بود. مدت کمی پس از اینکه اپل برنامه‌اش را راه‌اندازی کرد، میزان هدایای این شرکت به 3/1 میلیون دلار رسید. این بودجه بسیاری از سازمان‌ها از جمله موزه‌ها، باغ‌وحش‌ها، آکواریوم‌ها، مدارس و سایر سازمان‌های اجتماعی را حمایت کرد.

شل

شرکت شل که از سال 1907 فعالیتش را آغاز کرده، امروز و پس از گذشت یک قرن، ارزش بازاری به مبلغ 4/195میلیارد دلار پیدا کرده است. این شرکت در سال 1997، طی برنامه‌ای تمرکزش را بر آفریقا، آسیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی قرار داد و پروژه‌هایی را برای بهبود بخشیدن دسترسی افراد این منطقه به انرژی مقرون به صرفه و قابل اطمینان در دستور کار قرار داد. همچنین برنامه‌ای برای مقابله با آلودگی و ازدحام شهرها و کمک به کارآفرینان آفریقایی که سعی در رشد کسب‌وکارشان داشتند، اختصاص داد.

طی برنامه اهدای کارکنان، آنها سالانه 5هزار و 500 دلار به این امور اختصاص می‌دهند و سعی کرده‌اند که آن را به 5 میلیارد دلار در سازمان‌هایی که تمایل دارند، افزایش دهند. این شرکت همچنین 20 میلیون دلار به دانشگاه تگزاس در آستن اختصاص داد. فراتر از همه این موارد، کمک‌های مالی این شرکت به عاملی تبدیل شده که بیش از 35 هزار شغل به وجود بیاید.

مایکروسافت

زمانی که پل آلن و بیل گیتس اولین شرکت‌شان یعنی  Traf-O-Dataرا در سال 1972 تاسیس کردند که در آن کامپیوتری را ارائه می‌دادند که اطلاعات ترافیک جاده‌ای را می‌خواند و گزارش‌هایی را برای مهندسان ترافیک می‌فرستاد، احتمالا هیچ ایده‌ای نداشتند که شرکت بعدی‌شان در سه سال آینده چقدر موفق خواهد بود. طی 40 سال گذشته، مایکروسافت به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید نرم‌افزار در جهان تبدیل شده و همچنین به عنوان یکی از ارزشمندترین برندها در جهان مطرح است. ارزش بازار این شرکت 8/340 میلیارد دلار است. اولین برنامه اهدای کارکنان شرکت مایکروسافت به سال 1983 بازمی‌گردد، 200 کارمند همکاری کردند تا 17 هزار دلار برای سازمان‌های مختلف جمع‌آوری شود.

در سال 2015، کارمندان مایکروسافت این مبلغ را به 125میلیون دلار افزایش دادند که در نوع خود رکوردی محسوب می‌شد و این مبلغ به 18هزار سازمان و مدرسه در سرتاسر جهان اختصاص یافت. امروز این مبلغ به یک میلیارد دلار افزایش پیدا کرده و 5/2میلیون ساعت خدمات داوطلبانه از سوی کارمندان مایکروسافت ارائه می‌شود.

این در حالی است که خود این شرکت نیز یکی از سخاوتمندترین سازمان‌های جهان به شمار می‌رود.شرکت مایکروسافت بیش از 5/8میلیارد دلار به صورت نقد، ارائه خدمات و نرم‌افزار اهدا کرده که علاوه بر این مبلغ، تخمین زده شده بیل گیتس و همسرش ملیندا نیز 28میلیارد دلار به موسسه بیل و ملیندا گیتس از زمانی که در سال 2000 افتتاح شد، اهدا کرده‌اند.

ارتباط با نویسنده: mona.ashrafzade@gmail.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Dr9WE6Sj
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چینچک صیادیدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبول
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه