دستورالعمل جدی وزارت بهداشت برای کاهش اسید چرب ترانس روغن - فرصت امروز

سه شنبه, 11 آذر 1393 - 09:36

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو در نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره تغذیه ایران از افزایش بیماری‌های غیرواگیر در ایران خبر داد.
به گزارش ایانا، رسول دیناروند با اشاره به این نکته که بیماری‌های غیر‌واگیر رو به افزایش است، گفت: در کشورهای پیشرفته، این بیماری‌ها خیلی زود و در سال‌های قبل افزایش پیدا کرده است، اما در ایران بیماری‌های غیرواگیر تازه شروع به رشد کرده‌اند.
وی گفت: در کشور ما معضل و دغدغه اصلی بیماری‌های واگیردار نیستند، بلکه بیماری‌های غیر‌واگیر مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، انواع سرطان‌ها و آسم جزو اصلی دغدغه‌های نظام سلامت است و مهم‌ترین عامل اصلی مرگ و میر به‌شمار می‌روند.
وی با اشاره به افزایش بیماری غیر‌واگیر در کشور گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته سیر صعودی سرطان متوقف شده است، همچنین مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری دیابت کنترل شده است، بنابراین می‌توان گفت پیشگیری از بیماری‌های غیر‌واگیر، با اصلاح سبک زندگی میسر می‌شود. دیناروند با اعلام اینکه هزینه‌های درمان بیمارها برای دولت کمرشکن است، خاطرنشان کرد: افراد زیادی درگیر با انواع بیماری‌های مختلف در کشور هستند و هزینه‌های درمان دارویی این بیماران روزبه‌روز افزایش می‌یابد.
وی گفت: پیشگیری از بروز بیماری، چاره اصلی مقابله با بیماری‌های مختلف است و در این خصوص اصلاح شیوه زندگی و اصلاح تغذیه و غذای جامعه از ضروریات است.
دیناروند تاکید کرد: در این زمینه اسیدچرب ترانس روغن‌ها که اکنون در روغن مصرفی خانوار پنج درصد است، تا سال 96 باید به زیر دو درصد برسد، زیرا اسیدچرب ترانس در روغن‌های خوراکی عامل بروز بیماری‌های قلبی، عروقی، گرفتگی عروق و بروز سکته است، ضمن اینکه افزایش وزن ناشی از مصرف چربی‌های مضر می‌تواند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های غیر‌واگیر مانند دیابت باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی