یکشنبه, 11 اسفند 1398 - 11:56

مصاحبه رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به مناسبت روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان

نه اسفند به عنوان روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان ثبت شده است. در همین راستا با رئیس سازمانی که اسم آن به حمایت از مصرف کنندگان پیوند خورده است به گفتگو نشستیم. عباس تابش، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از چالش های پیش رو در موضوع حمایت از حقوق مصرف کنندگان و برنامه های نظارتی آن برای ایام منتهی به سال جدید می گوید.

• فلسفه روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان چيست؟

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان سياست هاي متعددي را براي حمايت از مصرف کنندگان دنبال مي کند. يکي از اين سياست که به طور عملي، به منظور نهادینه نمودن فرهنگ احترام به حقوق مصرف کنندگان از سال 1380 به مرحله اجرا در آمده است گرامی داشت روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان است و این روز به منظور اهيمت دادن به حقوقي است که قانونگذار به مصرف کننده يا مشتري داده است. و این حقوق در قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان که از سال 1388 و ایین نامه های اجرایی آن به شکل شفاف متجلی شده است به موجب آن، مصرف کننده در انجام خرید قانونمند دارای حقوقی است که لازم است هم از سوی همه ارکان ذی مدخل در فرایند تولید تا ارائه کالا و خدمت مورد احترام واقع شود. در واقع می توان گفت قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان میثاق نامه ای است که زنجیره قبل از تولید تا مصرف به منظور تکریم مصرف کنندگان باید مورد توجه قرار دهند.

حمایت از مصرف کننده باید بعنوان یک اصل در زنجیره تولید تا مصرف تلقی شود.

عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ارتباط با حمایت از حقوق مصرف کنندگان تصریح کرد: قبل از هر چیز باید گفت که حمایت از حقوق مصرف کنندگان باید بعنوان یک اصل در زنجیره تولید تا مصرف مد نظر قرار گیرد. و این اصل می تواند فرایند تولید تا مصرف را بایک تحول همراه سازد. در شرایط حاکم بر اقتصاد کشور لازم است که مصرف کننده به این موضوع توجه کند که باید از تولید ملی و صنعت کشور حمایت کند و تولید کننده هم باید بر این موضوع امعان نظر داشته باشد که بقای تولید در جهت توانمندی مصرف کنندگان است. لذا باید در قیمت و کیفیت تلاش مجدانه ای داشته باشد در مجموع می توان گفت وجود یک مصرف کننده مطالبه گر می تواند نظام اقتصادی کشور را به بلوغ و تکامل برساند چرا که حرکت جریان تولید به سمت نیاز و توقع مشتری بسترهای لازم را برای ارتقا کمی و کیفی تولید فراهم خواهد نمود. با ثبت روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ایجاد فرایند ارزیابی و انتخاب بنگاه های حقوق مصرف کنندگان در صددیم تا جریان تولید مشتری مدار را به سمت مصرف کننده هدایت کنیم و جریان مصرف را نیز به سوی تولید با کیفیت و مشتری مدار معطوف نمایم.روز ملی حمایت از حقوق مصرف کننده روزی است که در آن جریان تولید می تواند عملکرد و دستاوردهای خود را در زمینه توجه به حقوق مصرف کنندگان ارایه و ارزیابی نماید.

بر خود فرض میدانم که ضمن تبریک 9 اسفند ، روز ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان را بر عموم تولیدکنندگانی که تلاش و سعی در تامین حقوق مصرف کنندگان در فرایند تولید خود دارند تبریک عرض نمایم و اطلاع دهم که گرامیداشت این مناسبت بدلیل شیوع کرونا ویروس تا اطلاع ثانویه با تاخیر برگزار خواهد شد
حمایت از تولیدکننده واقعی

وی در تشریح بیشتر این بخش از سخنان خود گفت: واقعیت آن است که فرایند تولید کشور به واسطه تشدید تحریم ها در یک سال گذشته،با مشکلاتی مواجه شده است.و البته مصرف کننده هم از اثرات این آسیب بی نصیب نمانده است افزایش قیمت ارز و عدم اجرای تعهدات برخی شرکای خارجی برخی از بنگاه های داخلی رابا مشکلاتی در فرایند تولید مواجه نمود ولی با همت و تلاش جریان تولید ، الحمدالله شرایط به سمت بهبود حرکت می کند. در این راستا سازمان حمایت چند کار اساسی را در پیش گرفت. اول اینکه سعی کرد از جریان تولید راستین کشور حمایت شود. دوم اینکه مبارزه همه جانبه ای را با فرایند قاچاق هدف گذاری نموده و مبارزه جدی را بصورت سراسری در سطح عرضه با قاچاق کالا در سراسر کشور انجام می دهیم تا از این طریق جلو ورود و عرضه کالاهای قاچاق گرفته شود. حتما بنگاه های موفق و حامی حقوق مصرف کنندگان را هم شناسایی و به مردم معرفی می کنیم و مردم و مصرف کنندگان را هم سفارش می کنیم که کالاهای با کیفیت داخلی را استفاده کنند تا جریان مولد در کشور شکل گرفته و به سمت موفقیت حرکت کند.

دنبال نقش آفرینی بیشتر انجمن ها هستیم

وی در ادامه افزود: افزایش قیمت ارز و اجرای تحریم های ظالمانه اگرچه روند عادی بازار را تا حدودی از حالت عادی خارج نمود ولی سیاستهای حمایتی و نظارتی تلاش کرد که فرایند این آسیب برای زنجیره تولید تا مصرف کمتر شود. در مجموع سازمان حمایت سعی دارد از چند زاویه به حقوق مصرف کنندگان توجه داشته باشد. اولاً سعی داریم نقش آفرینی انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان به عنوان یک نهاد برآمده از بطن جامعه را بیشتر کنیم. اگر توانمندی انجمن ها به درجه ای برسد که بتواند در جریان اقتصادی کشور نقش آفرینی کنند قطعا می توانند بخشی از مشکلات موجود در این حوزه را مرتفع نمایند. دنبال فعال سازی هر چه بیشتر و ورود چهره های توانمند به انجمن ها هستیم. می خواهیم در سه فرایند تولید، توزیع و مصرف حضور جدی داشته باشند. در شرایط جاری نیز این تشکل ها می توانند ضمن اطلاع رسانی به مصرف کنندگان زمینه های افزایش آگاهی مصرف کننده در جامعه را فراهم سازند اگرچه ما تلاش داریم از توان آنها در تنظیم بازار هم استفاده کنیم و با این تفکر و با پیگیری این سازمان انها اکنون بعنوان یکی از اعضای ستاد تنظیم بازار کشور و استانی در حال فعالیت هستند. ا آنها می توانند در فرایند ارزیابی و انتخاب بنگاه های حامی حقوق مصرف کنندگان نیز حضور جدی داشته باشند و بعنوان ناظران بازار در فرایند نظارت هم همکاری نمایند. طی دو ماه

گذشته پویش «بدون قیمت نخریم» با محوریت انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان شکل گرفته است و خوشبختانه با همکاری بسیاری از دستگاههای اجرایی و تشکل های صنفی و صنعتی آثار خوبی به همراه داشته است.

هدف حفظ آرامش بازار است

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ارتباط با مهم ترین اقدامات نظارتی این سازمان در ایام منتهی به سال جدید گفت: یکی دیگر از کارهای سازمان، نظارت و بازرسی بر بازار است. امسال از معدود سال هایی است که با تلاش این سازمان و همکاری تمام نهادهای مرتبط با تنظیم بازار نظارت و کنترل بازار را برای آرامش مصرف کنندگان دردستور کار جدی داریم درست است که سازمان تعزیرات و سازمان حمایت دو نهاد اصلی ناظر بر بازار هستند اما انجمن های حمایت و اتاق اصناف و تشکل های دیگر نیز در این فرایند همکاری بسیار خوبی داشته اند. طرح نظارت بر بازار شب عید و ویژه ماه مبارک رمضان در حال حاضر در حال اجرا است و این طرح، بصورت شبانه روزی است. بعنوان مثال در شهر تهران علاوه بر تیمهای بازرسی معمول قریب به ۵۰ تیم بازرسی جریان بازار را رصد و کنترل می کنند و این طرح در سطح کشور بصورت همزمان با همکاری و مساعدت تمام دستگاههای نظارتی در حال اجرا است که در اینجا برخورد فرض می دانیم از مقام محترم وزارت صمت و دادگستری همچنین دادستان محترم کل کشور که همکاری بسیار ارزشمندی در این طرح با ما داشتند تشکر و قدردانی نمایم . در مجموع می خواهم عرض کنم خدمت شما که هدف همگی خدمتگزاران به مردم در شرایط فعلی آرام نگه داشتن بازار است. و امیدواریم که با دعا مردم همه خدمتگزاران به کشور که در شرایط جنگ اقتصادی ، توفیق انجام وظایف در خدمت به مردم را داشته باشند.

اگر شکایت داشتید با ۱۲۴ تماس بگیرید یا با اپلیکیشن قیمت آپ ارتباط بگیرید.

وی در ادامه افزود: قطعاً بنگاه های اقتصادی حامی حقوق مصرف کنندگان خواهان آن هستند که فرایندی قانونمند بر بازار کشور حاکم شود تا از نابسامانی هایی که بعضاً شاهد آن هستیم جلوگیری شود. برای تمامی ارکان نظارتی، وظایف خاصی در نظر گرفته ایم. سامانه های تلفنی شبانه روزی امکان دریافت شکایت مردم را دارند. اپراتورهای سازمان از طریق خط ۱۲۴ آماده دریافت شکایت مردم هستند. مردم مطمئن باشند که سازمان حمایت بنا به وظایف ذاتی و قانونی خود در این شرایط خاص که جنگی تمام عیار علیه نظام اقتصادی کشور شکل گرفته است وظیفه نظارت خود را به انجام می رساند. در این مقطع که هم با تحریم ها و هم با موضوع ویروس کرونا مواجه شده ایم می خواهیم که مردم شاهد فضایی آرام در بازار باشند. لذا با گرانفروشان و مختکران مایحتاج مردم مطابق با قانون بصورت قاطع برخورد خواهد شد.

تولیدکننده و مصرف کننده جدا نیستند

عباس تابش در ادامه گفت: برای رصد منظم بازار سامانه های متعددی را پیش بینی کرده ایم. این سامانه ها بسته به شرایط اطلاعات لازم را هم به مسولین و هم به مردم در ارتباط با وضعیت و قیمت کالاها، و خدمات خواهند داد. بعنوان مثال سامانه ۴۲۱ دات آی از علاوه بر ارایه اطلاعات قیمتی کالاامکان ثبت و پیگیری شکایت در سامانه را دارد. فرایند نظارت بر چرخه تولید تا مصرف را دنبال می کنیم تا کالا از بدو تولید یا ورود به کشور تا لحظه رسیدن به دست مصرف کننده رصد شود. درهرحال سازمان حمایت در راستای وظایف ذاتی و راهبردهای اعلام شده ابلاغی مقام معظم رهبری در ابلاغیه اقتصادی مقاومتی به تولیدکننده و مصرف کننده نگاه می کند. جریان تولید و مصرف را مکمل هم می دانیم. تفاوت نگاه ما به بازار به تفاوت نگاه اسلام به اقتصاد و نظام سرمایه داری به اقتصاد بر می گردد. اقتصادی سرمایه گذاری می گوید تولید برای مصرف و مصرف برای تولید است. بالعکس، در اقتصاد اسلامی جریان تولید متناسب با نیازهای مصرف کننده پیش بینی شده است و تولید بی ضابطه برای مصرف بی حد و حدود نهی می شود. جریان تولید باید صرفه جویی در منابع را مد نظر داشته باشد و به سوی تولید هدفمند حرکت کند. بخش مصرف کننده هم باید دو شاخص مهم یعنی صرفه جویی و تناسب خرید با نیاز را ملاک قرار دهد. یعنی در اقتصاد اسلامی اسراف و تبذیر نهی می شود و جریان تولید و مصرف مکمل هم در زنجیره هستند و دوام هریک به توانمندی و بقای دیگری وابسته است لذا در این نگاه حمایت توامان از جریان تولیدکننده و مصرف کننده شکل می گیرد. و تضاد میان آن دو متصور نیست. البته در این حوزه مباحث علمی و جدی وجود دارد که در این فرصت مجالی برای آن نیست . در مجموع می توان گفت نظام اقتصادی کشور زمانی به موفقیت می رسد که این دو رکن اساسی، توأمان دیده شوند.

وی در ادامه افزود: تحریم یک فرصت است و می تواند فرایند تولید را به سوی خوداتکایی سوق دهد. مشکلات و سختی های زیادی وجود ولی اقتصاد کشور نشان داده است که توانایی غلبه بر موانع را دارد. البته تحلیل های ارایه شده در نشریات معتبر خارجی هم روند بهبود شاخص های اقتصادی ایران را نشان می دهد. وبیانگر آن است که اقتصاد ایران به سوی ترمیم آسیبها و بهبود شرایط در حرکت است. اقتصاد کشور توان پشت سرگذاشتن مشکلات را دارد. در گذر سال ها این موضوع را نشان داده ایم بهرحال ما تلاش کردیم این واقعیت را نشان دهیم که در رونق تولید و ارتقا حقوق مصرف کننده یک معادله قابل توجه است که بقای جریان تولید و مصرف به همدیگر پیوند خورده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید