فرونشست زمین در ۴ بخش تهران - فرصت امروز

شنبه, 19 ارديبهشت 1394 - 12:24

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران گفت: فرونشست در دشت ورامین ۱۳ سانتی‌متر، در دشت ری ۲۵ سانتی‌متر، در دشت تهران ۱۴ سانتی‌متر و در دشت شهریار ۳۶ سانتی‌متر ثبت شده است. به گزارش مهر، خسرو ارتقایی با اشاره به اینکه سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن در دشت‌های استان تهران داریم گفت: این ارقام فرونشست زمین است و میزان کاهش آب زیرزمینی بیشتر از این ارقام برآورد می‌شود. به دلیل برداشت بی‌رویه آب در سال‌های اخیر و پایین آمدن سطح آب، همه دشت‌های هشت‌گانه تهران دشت ممنوعه است. این مقام مسئول در وزارت نیرو علت فرونشست زمین را پایین رفتن سفره‌های زیرزمینی آب به دلیل برداشت بیش از حد و کاهش بارش و جریان نفوذ آب به این سفره‌ها دانست و افزود: فرونشست سفره‌های زیرزمینی در برخی دشت‌ها دو متر و در برخی دیگر از دشت‌ها بیشتر از آن است.

وی ادامه داد: در خلل و فرج ناشی از فرونشست زمین، هوا جایگزین می‌شود و در اثر وزن لایه بالایی زمین، فرونشست ایجاد می‌شود. فرونشست در دشت ورامین موجب تَرَک‌های عمیقی شد که بر اثر آن میله‌های چاه‌های آب از زمین بیرون آمده و تاسیسات زیربنایی شهری و روستایی را تهدید می‌کند. ارتقایی تاکید کرد: مرگ آبخوان‌ها همزمان با فرونشست ایجاد می‌شود و مخازن آب زیرزمینی را از دست می‌دهیم و حتی تعدادی از چاه‌های مجاز استان قادر به برداشت آب براساس پروانه خود نیستند. امسال ۱۵۰ میلیون مترمکعب از برداشت‌های غیرمجاز را مهار می‌کنیم و با تغذیه مصنوعی در برنامه پنج ساله می‌خواهیم روند کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی را متوقف کنیم.

424241

وی افزود: بیشترین افت سطح آب در دشت شهریار و ورامین است که بخشی از چاه‌های کشاورزی به شکل غیرمجاز آب را از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌کنند. علاوه بر جلوگیری از برداشت غیرمجاز، از برداشت بیش از حد چاه‌های دارای پروانه نیز جلوگیری خواهد شد. مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران مشکلات ناشی از فرونشست زمین را متراکم شدن لایه‌های زمین و از بین رفتن تغذیه آب برشمرد و گفت: به این ترتیب در آینده نمی‌توانیم ذخایر زیرزمینی آب را به حالت اول برگردانیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی