یکشنبه, 04 بهمن 1394 - 00:05

اجرایی شدن برجام در عرصه اقتصاد آغاز شده است. رفت‌وآمدهای دیپلماتیك در بالاترین سطوح سیاسی و اقتصادی شدت گرفته و عقد قراردادهای تجاری و اقتصادی آغاز شده است؛ روندی كه هر انسان میهن‌دوستی در انتظار آن بود، فرا‌ رفتن از گفتار و حرف و رسیدن به عمل. این فرآیند البته عجیب نیست و نباید از آن در شگفت شد، چرا كه برجام صرفا نه یك دستاورد هسته‌ای بلكه بیانگر توان و قدرت یك كشور و در اینجا قدرت میهن عزیزمان ایران در مناسبات و چانه‌زنی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بود.

این توان و قدرت نیز نه یك روزه و در یك حوزه بوده است، بلكه برآمده از پیشینه تاریخی و تمدنی پرسابقه، وحدت و یكپارچگی سرزمینی و شوق پیشرفت ملی، تنوع اقلیمی و گستردگی جغرافیایی، موقعیت ممتاز منطقه‌ای، منابع و ذخایر غنی انرژی و مواد معدنی، امكان تولیدات متنوع كشاورزی و صنعتی، زیرساخت‌های نسبتا مناسب فیزیكی، وجود بازارهای مناسب اقتصادی، تجربه بیش از پنج دهه تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی و برخورداری از وضعیت نیروی انسانی جوان، تحصیلكرده، خلاق و مبتكر است.

بی‌شك این مولفه‌های ارزشمند در محیط پرآشوب و بی‌ثبات كشورهای منطقه، هر قدرت اقتصادی را به فكر همكاری و سرمایه‌گذاری جهت كسب منافع مشروع به سوی ایران سوق می‌دهد. به جا آوردن شكر این نعمات به نظر آن است كه ما نیز به‌عنوان یك دولت – ملت متحد و یكپارچه در جهت بهره‌گیری هر چه بهتر از این فرصت، تلاش جهت تحقق توسعه كشور را مضاعف کنیم. در حوزه دولت، لازم است اصلاحات ساختاری شتاب گیرد و مدل دولت سیاست‌گذار و بخش خصوصی تصدی‌گرا در كنار حضور نهادها و تشكل‌های صنفی و مدنی تثبیت و غالب شود.

همچنین سیاست‌های اقتصاد كلان در جهت جلوگیری از كاهش حقیقی نرخ ارز، مثبت بودن نرخ بهره واقعی و تعادل در بودجه و متوازن‌سازی سطح تعرفه‌ها و... ساماندهی شود. بخش خصوصی نیز اما باید همچون همگنان خود و كمپانی معظم جهانی مسئولیت اجتماعی (CSR)  را بر عهده گیرد و منافع بنگاهی خود را در پرتو منافع جامعه معنا كند.

اما جامعه نیز باید مطالبات و توقعات خود را در سطح امكانات و محدودیت‌های منابع دولت طرح و پیگیری کند و بداند كه اگر خواستار ایجاد شغل برای فرزندان خود، فرزندانی كه بسیاری از آنان دارای تحصیلات عالیه‌اند، می‌باشد لازم است كه بیش از كاهش قیمت اجناس و اقلام مصرفی به دولت اجازه دهد تا در پیوند با بخش خصوصی داخلی و سرمایه‌گذاران خارجی پروژه‌های صنعتی و تولیدی را آغاز یا به اتمام رساند و برای فرزندان این سرزمین شغل‌های پایدار ایجاد کند. فصلی نو در انتظار كشور آغاز شده است؛ فصلی كه می‌تواند در این آخرین ماه‌های سال پیام‌آور بهار باشد.

کارشناس اقتصادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید