در گفت و گو با خانم دکتر امام جمعه، متخصص تغذیه مطرح شد / فواید و مضرات نوشیدنی های گازدار - فرصت امروز

شنبه, 23 مرداد 1395 - 13:15

خانم دکتر، امکان دارد که برای مان اندکی از مضرات نوشیدنی های گازدار بفرمایید؟

پیش از سخن درباره این مساله بهتر است یک تقسیم بندی کلی را لحاظ کنیم. نوشیدنی های گازدار. به دو بخش تقسیم می شوند: نوشیدنی های گازدار معمولی و آب های گازدار. نوشیدنی های گازدار معمولی، معمولا حاوی مواد نگهدار نده قوی هستند و میزان اسیدیته آنها بسیار بالاست. اسیدیته بالا موجبات آسیب شدید به بدن را فراهم می کند.

مناسب ترین PH برای بدن PH خنثی است میزان بالای اسیدیته باعث افزایش اشتها و در نهایت موجب چاقی مفرط می شود. مساله دیگری که جای بحث دارد، گاز موجود در نوشیدنی های گازدار است. گاز نیز موجب افزایش اشتها می شود و این نوشیدنی ها (گازدار معمولی) چه رژیمی باشند چه غیررژیمی در هر دو حالت باعث چاقی می شوند.

مساله دیگر وجود اسید فسفریک در این نوشیدنی هاست یعنی در نوشیدنی های گازدار معمولی این اسید باعث پوکی استخوان شده و مضرات زیادی را ایجاد می کند.

خانواده نوشیدنی های گازدار معمولی Regular باعث به وجود آمدن دیابت و چاقی بیش از حد می شوند.

خانم دکتر آیا این نوشیدنی های گازدار معمولی فوایدی هم دارند؟

بله، نمی توان به صورت کامل فواید آنها را نقض کرد. یکی از فواید این نوشیدنی ها برای افرادی است که مشکل کاهش اشتها و یا هضم غذا را دارا هستند.

فواید نوشیدنی های فراسودمند چیست؟

پیش از توضیح درباره فواید این نوشیدنی ها لازم است اندکی درباره آنها بدانیم. این نوشیدنی ها که به اصطلاح functional نامیده می شوند، نوشیدنی هایی هستند که به غیر از عملکرد های عادی که برای انسان انجام می دهند برای آنها فواید دیگری هم دارند.

به عبارتی وظیفه غذا از بین بردن گرسنگی به همراه سلامتی و عدم آسیب به اعضای بدن است برای مثال این نوشیدنی ها برخی عملکردها مانند ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری ها و... را نیز دارا هستند. این نوشیدنی ها فایده در مورد یک موضوع مشخص دارند. بعضی ضد دیابت هستند، بعضی ضد سرطان و بعضی تحریک کننده احساسات افراد هستند. یعنی می توانند به آنان آرامش داده و یا حالت افسردگی آنان را از بین ببرند.

نکته حایز اهمیت این است که تمامی این نوشیدنی های فراسودمند ریشه در طب سنتی دارند که بیشتر از طب سنتی چین و ایران بهره می برند.

خانم دکتر در ابتدا به اختصار درباره نوشیدنی گازدار معمولی صحبت شد آیا امکانش هست که درباره آب های گازدار و تفاوت آنان با این نوشیدنی ها بیشتر بدانیم؟

نوشیدنی های گازدار معمولی به اندازه آبلیمو اسیدی هستند و مضرات بسیاری برای تمام ارگان های بدن از جمله معده، کبد و... دارند.

اما آب های گازدار PH  ای نزدیک به خنثی دارند. معمولا از ماده خاصی یا به طور کلی از قند در آن استفاده نمی شود. به همین دلیل نیاز به نگهدارنده ندارد. بنابراین بسیار سالم است.

دورنمای نوشیدنی های فراسودمند به نظر شما در کشور ما به چه صورت است؟

با توجه به رشدی که در دانش و فرهنگ ما وجود دارد و پیش به سمت فرهنگ سلامتی و دانایی خواهیم رفت، مردم بیشتر برای سلامتی روح و جسم خود ارزش قائل شده و به سمت غذاهای ساده تر و یا به عبارتی کمتر شیمیایی گرایش پیدا خواهند کرد حتی کوکاکولا و پپسی نیز در حال حاضر به دنبال تولید نوشیدنی های کم ضررتر رفته اند. نوشیدنی هایی که کمتر از ماده آسپارتام استفاده می کنند.(آسپارتام جایگزین قند از خویشاوندان شیمیایی نزدیک دی پپتیدل – آسپارتیل – ل. فنیل آلاتین است. هر دی پپتید ترکیبی از دو اسیدآمینه است که آجرهای ساختمانی پروتیین هستند.

آسپارتام برخلاف ساکارید و سیکلامات که بدون تغییر از بدن دفع می شوند، به اسیدهای آمینه طبیعی سازنده اش تجزیه می شود و آنها نیز به نوبه خود در مسیرهای سوخت وساز معمولی بدن به اجزای کوچک تری شکسته می شوند. شیرینی آسپارتام 200 برابر بیشتر از ساکاروز (قند معمولی) است.

سودا چیست؟ و نوشیدنی های Mineral در چه جایگاهی قرار دارند؟

سودا مانند کوکا است. سودا نوشیدنی کوکایی است که رنگ و شکر نیز ندارد. گاز موجود در آن آب را اسیدی می کند. نوشیدنی های Mineral گاز ندارد. PH اسیدی به کبد، کلیه و معده آسیب وارد می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی