شنبه, 30 شهریور 1398 - 18:00

همواره با این جمله مواجه شده اید که افراد در روز مصاحبه عملا از استخدام شدن خود مطمئن بوده ولی با نتیجه ای کاملا متفاوت مواجه شده اند. درواقع برخی از اقدامات به ظاهر ساده می تواند به راحتی شما را از لیست خارج کنند. آگاهی از این موارد باعث خواهد شد تا امکان رفع سریع آنها وجود داشته باشد. در همین راستا در ادامه به بررسی 10 مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-بیش از اندازه پرحرف بوده اید

اشتباهات هنگام مصاحبه استخدامی

برخی از افراد تصور می کنند که در روز استخدام خود، باید تا حد امکان صحبت کنند تا به نوعی اوضاع را در دست گرفته و فرد مصاحبه کننده را تحت تاثیر قرار دهند. با این حال واقعیت این است که شما باید طبق قوانین رفتار کنید. درواقع صحبت کردن شما تنها زمانی موثر خواهد بود که از شما سوالی پرسیده شود. حتی تحت این شرایط نیز پاسخ های شما باید به کوتاه ترین شکل ممکن داده شود. بدون شک در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، افراد از شما آن را خواهند خواست. فراموش نکنید که شما قرار است تا در شرکت به عنوان یک کارمند فعالیت کنید. تحت این شرایط ضروری است تا شنونده بهتری باشید. به همین خاطر ضروری است تا به خوبی به طرف مقابل خود گوش داده و مهارت خود را در این زمینه به رخ بکشید. در نهایت فراموش نکنید که شما باید پاسخگوی سوالات در روز مصاحبه باشید. به همین خاطر ضروری است تا اجازه دهید افراد به شیوه مدنظر خود جلو بروند.

2-لباسی نامناسب را به تن داشته اید

بدون شک یکی از مواردی که افراد بر طبق آن قضاوت می شوند، نوع لباس پوشیدن آنها است. در این رابطه توجه داشته باشید که هر مکانی، لباس مخصوص به خود را نیاز خواهد داشت. برای مثال هیچ فردی در یک مراسم عروسی، لباس ورزشی را به تن نخواهد کرد. به همین خاطر نیز ضروری است تا به نحوی لباس بپوشید که قرار است در صورت قبولی، به آن صورت در شرکت ظاهر شوید. برای این امر استفاده از کت و شلوار، بهترین گزینه محسوب می شود. با این حال تنها نوع لباس مهم نبوده و لازم است تا تمامی نکات آراستگی و شیک پوشی را رعایت کنید. برای مثال استفاده از ساعت مچی و عطر، از جمله موارد کوچک ولی کاملا موثر محسوب می شود. به همین خاطر لازم است تا بهترین لباس خود را به تن کرده تا خود را حتی در زمینه انتخاب لباس نیز یک حرفه ای نشان دهید.

3-تاثیر زبان بدن را جدی نگرفته اید

نوع راه رفتن، نشستن و برخی از حرکات بدن دارای معنای خاصی است. به همین خاطر لازم است تا در این زمینه مطالعه کافی را داشته و به نحوی رفتار کنید که بیانگر وجود اعتماد به نفس کافی و عدم استرس در شما است. برای مثال محکم و شمرده راه رفتن، محکم دست دادن و صاف نشستن از جمله مرسوم ترین مواردی است که بیانگر وجود اعتماد به نفس در شما است. در آخر فراموش نکنید که در این رابطه تنها یادگیری تئوری کافی نبوه و لازم است تا تمرین کافی را نیز داشته باشید تا این موارد به عادت رفتاری شما تبدیل شود.

4-وقت شناس نبوده اید

شما باید زودتر از موعد مقرر در دفتر شرکت حاضر باشید. این اقدام شما بیانگر آن خواهد بود که در این زمینه هیچ گونه مشکلی وجود نداشته و شما برای زمان شرکت احترام قائل هستید. این امر بدون شک تصور اولیه خوبی را از شما ایجاد خواهد کرد. در نهایت زودتر رسیدن به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید استرس خود را کاهش داده و موارد مورد نظر خود را یک بار دیگر مورد بررسی قرار دهید. در نهایت فراموش نکنید که بیش از حد زود رسیدن نیز تاثیری منفی را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر صرفا 20دقیقه زودتر، کافی خواهد بود.

5-قادر به کنترل استرس خود نبوده اید

اگرچه استرس یک حس طبیعی محسوب می شود، با این حال شما نباید اجازه دهید که این امر ایرادی را در تکلم و یا رفتار شما ایجاد کند. در غیر این صورت فرد یا افراد مصاحبه کننده به این امر فکر خواهند کرد که شما در شرایط سخت، عملا کنترل و آرامش خود را از دست خواهید داد. به همین خاطر ضروری است تا چندین ویدئو استخدامی را مورد مشاهده قرار داده و تمرین کافی را داشته باشید. این امر درست به مانند رانندگی است که برای نخستین بار، برای افراد اقدامی وحشتناک تلقی می شود. با این حال با تمرین، شما آن را با سهولت بالایی انجام خواهید داد. به همین خاطر ضروری است تا در کنار تمرین، راهکارهای سریعی را برای کاهش استرس خود پیدا کنید. در نهایت اگر تیم گرا بودن خود را نشان ندهید، ممکن است افراد تصور کنند که شما تنها بر روی اهداف و موفقیت شخصی خود تمرکز دارید. با توجه به نیاز تمامی شرکت ها به کار تیمی، این امر به سادگی می تواند منجر به عدم استخدام شما شود. تحت این شرایط دیگر سایر عوامل نظیر رزومه شما مورد توجه قرار نخواهد گرفت. درواقع با توجه به وجود متقاضیان دیگر، حتی یک اشتباه نیز می تواند شما را از لیست خارج کند. به همین خاطر لازم است تا اهداف شخصی را در سایه کار تیمی تصور کرده و این عقیده را به خوبی نشان دهید.

6-اقداماتی عجیب را در شبکه های اجتماعی داشته اید

اگرچه چک کردن شبکه های اجتماعی همواره انکار می شود، با این حال واقعیت این است که مدیران و افراد مصاحبه کننده از هر روشی برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شما استفاده خواهند کرد. در این رابطه حتی ممکن است در جلسه مصاحبه نیز آنها از شما بخواهند تا فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی مختلف را نشان آنها دهید. درواقع شما باید برای هر سوالی آمادگی داشته باشید. به همین خاطر توصیه می شود تا از اقدامات عجیب در شبکه ها خودداری کرده و از این شبکه ها استفاده سودمندی را داشته باشید. در این رابطه حتی یک پست سیاسی نیز می تواند نظرات را کاملا نسبت به شما تغییر دهد. به همین خاطر لازم است تا تمامی مطالب ارسالی خود را بار دیگر مورد بررسی قرار داده و موارد نامناسب را حذف کنید.

7-تنها حقیقت را بیان کنید

تحت هر شرایطی ممکن است شما در گذشته اشتباهاتی را انجام داده باشید. برای مثال ممکن است درگیری با رئیس قبلی خود داشته باشید. تحت این شرایط افراد معمولا در تلاش برای پنهان نگه داشتن آنها هستند، با این حال فراموش نکنید که بسیاری از سوالات تنها برای سنجش میزان صداقت شما بوده و پاسخ آن از مدت ها قبل طی تحقیقاتی به دست آمده است. به همین خاطر ضروری است تا کاملا صداقانه رفتار کنید. بدون شک صداقت شما باعث خواهد شد تا افراد تحت تاثیر قرار گرفته و اشتباه شما را تنها یک اتفاق تلقی کنند.

8-بیش از حد به فرعیات پرداخته اید

شما باید تنها به پرسش ها پاسخ داده و از پرداختن به مسائل خارج از بحث خودداری کنید. اگرچه برخی از افراد تصور می کنند که ارائه توضیحات بیشتر، بهتر خواهد بود، با این حال واقعیت این است که این امر تنها به نارضایتی منجر خواهد شد. در نهایت از بیان ایده های خود واهمه ای نداشته باشید تا افراد شما را فردی خوش فکر و نوآور تصور کنند که به خوبی به حرفه خود آگاه است.

9-با همه چیز موافق بوده اید

اگرچه ممکن است تصور کنید که این امر کاملا سودمند است، با این حال اگر بدون فکر تنها به دنبال اعلام موافقت خود باشید، بدون شک مصاحبه کنندگان نیز به شک خواهند افتاد. درواقع برخی از سوالات برای سنجش این امر است که شما تا چه حد نسبت به صنعت و شرایط کار آگاهی دارید. بدون شک پاسخ صحیح به برخی از سوالات منفی باید باشد. این دسته از سوالات کاملا هوشمندانه و هدفدار بوده و لازم است تا به خوبی مراقب آنها باشید. در غیر این صورت ممکن است افراد پاسخ دادن شما را تنها در راستای خلاص شدن تلقی کنند. در نهایت این امر که موافق هر چیزی باشید، بیانگر آن خواهد بود که شما از هیچ سطح فکری و عقیدتی برخوردار نبوده و این امر بدون شک مورد رضایت هیچ فردی نخواهد بود.

10-در تلاش برای نشان دادن این امر بوده اید که نسبت به همه چیز اطلاعی دقیق را دارید

واقعیت این است که افراد در تلاش برای استخدام افرادی برای خود هستند و هیچ انتظاری فراتر از آن را نخواهند داشت. به همین خاطر بسیار طبیعی است که شما نسبت به همه چیز آگاه نباشید، با این حال اگر بخواهید خلاف این امر را ثابت کرده و برای هر پرسشی، یک پاسخ را پیدا کنید، بدون شک افراد نسبت به حرفه ای بودن شما شک خواهند کرد. به همین خاطر ضروری است تا شجاعانه عدم اطلاع خود را بیان کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید