چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 - 16:00

اگرچه تعریف هر فردی از موفقیت شغلی متفاوت است و به همین خاطر نمی توان در این زمینه تعریف واحدی را ارائه کرد، با این حال همواره راهکارهایی در این زمینه وجود دارد که وابسته به تعریف شما نبوده و تحت هر شرایطی نتیجه مثبت را به همراه خواهند داشت. در این رابطه توجه داشته باشید که نمی توان انتظار داشت که مدیران برای افزایش سطح شما فعالیتی را انجام دهند، اگرچه در برخی از شرکت ها این اقدامات صورت می گیرد با این حال این امر نباید باعث شود تا شما از تلاش و فعالیت دور بمانید. درواقع هیچ فردی به مانند خودتان نمی تواند کمک رسان باشد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 11 نکته که می تواند به افزایش موفقیت شغلی شما منجر شود، خواهیم پرداخت.

موفقیت شغلی

1-شغل خود را با دقت کافی انتخاب کنید

بدون شک موفقیت در کاری که نسبت به آن تمایل ندارید، امری تقریبا غیرممکن و بسیار دشوار خواهد بود. علت این امر نیز به این خاطر است که شما هدفی برای پیشرفت نداشته و همین امر باعث می شود تا از قبول هرگونه سختی در کار خود، ممانعت کنید. به همین خاطر توصیه می شود تا قبل از شروع یک حرفه، نسبت به توانایی انجام روزانه آن برای سال های متوالی اطمینان حاصل کنید. بدون شک یک انتخاب خود، زمینه را برای شروع و اقدامات مناسب مهیا خواهد ساخت. در این رابطه این امر که زمان کافی را صرف خودشناسی کنید، کمک خواهد کرد تا به درک بهتری از علایق و استعدادهای خود دست پیدا کرده و انتخاب بهتری را داشته باشید. همچنین استفاده از نظرات افراد قابل نیز در این رابطه کمک بسزایی محسوب خواهد شد.

2-نظرات دیگران را دستور عمل اقدامات خود قرار ندهید

بدون شک هر فردی با توجه به جهان بینی خود در رابطه با موضوعات مختلف، نظراتی متفاوت از دیگری را ارائه خواهد کرد. برای مثال ممکن است اطرافیان به شما یک رشته و یا حرفه را پیشنهاد کنند و برای آن دلیل خاص خود را نیز داشته باشند. با این حال موفقیت شغلی تنها زمانی حاصل خواهد شد که رضایت و درآمد کافی، هر دو در کنار هم باشند. به همین خاطر این امر که صرفا بر پایه گفته های سایرین اقدامی را انجام دهید، تصمیمی پرریسک خواهد بود. در این رابطه با نگاهی به افراد موفق جهان، به این نکته پی خواهید برد که آنها نیز تصمیمی جسورانه را اتخاذ کرده و مسیر خود را انتخاب کرده اند.

3-میزان موفقیت خود در هر مرحله را مورد ارزیابی قرار دهید

با انتخاب مسیر خود، شما نیاز به افزایش مهارت ها و تعیین اهداف خرد و کلان خواهید داشت. تحت این شرایط تنها زمانی می توانید از درستی اقدامات خود اطمینان حاصل کنید که میزان موفقیت خود را در هر مرحله مورد ارزیابی قرار دهید. بدون شک این امر حتی در رابطه با شکست ها نیز ضروری بوده و نباید هیچ اقدامی را بدون بررسی مجدد و ارزیابی نتایج آن، رها سازید.

مطلب مرتبط: موفقیت دشمن شماره یک شما است

4-از درخواست کمک واهمه ای نداشته باشید

موفقیت شغلی

این باور را در خود شکل دهید که هیچ فردی کامل نبوده و در بهترین حالت نیز نمی-توان خود را کامل تلقی کرد. به همین خاطر شما به سایرین نیاز خواهید داشت. در بسیاری از موارد علت عدم رشد و یا تاخیر در رسیدن به اهداف، تصورات غلطی است که افراد نسبت به کمک گرفتن از سایرین دارند. درواقع آنها این اقدام را نوعی ضعف تلقی کرده و به همین خاطر به سادگی خود را از فرصت های پیش رو محروم می-سازند. با این حال در صورتی که خواهان موفقیت در کار خود هستید، لازم است تا عقاید بیهوده و اشتباه را کنار گذاشته و در این رابطه غرور بی مورد نداشته باشید. با این حال توجه داشته باشید که این امر نباید منجر به تنبلی شما شود. برای مثال این امر که بخواهید یک کار را فردی دیگر انجام دهد، بدون شک باعث خواهد شد که تا ابد شما محتاج به آن فرد باشید. به همین خاطر نیز بهترین نوع درخواست کمک این است که رفع مشکل شما همراه با یادگیری باشد.

5-همواره قدردان کمک های سایرین باشید

بدون شک یکی از ارزشمندترین چیزهایی که در اختیار هر فردی قرار دارد، زمان او است. به همین خاطر لازم است تا از فردی که وقت خود را برای کمک در اختیار شما قرار داده است، قدردانی کنید. این امر به خوبی مهارت ارتباطی شما را نشان داده و باعث خواهد شد تا افراد تمایل به کمک های بعدی به شما نیز باشند. درواقع توجه داشته باشید که مهارت های ارتباطی از جمله الزامات موفقیت در هر حرفه ای محسوب می شود و به همین خاطر لازم است تا نسبت به توانایی های خود در این زمینه اطمینان حاصل کنید. در آخر توجه داشته باشید که این اقدام شما تمرینی درست در راستای افزایش مهارت های ارتباطی و قدرت نفوذ در دیگران خواهد بود.

6-مسئولیت اشتباهات خود را برعهده بگیرید

بسیاری از افرادی در هنگام بروز یک مشکل به دنبال مقصری برای آن هستند. این امر در حالی است که هر فردی مسئول زندگی و اتفاقات خود بوده و مقصر دانستن فردی دیگر تنها فرار از این اتفاق خواهد بود. بدون شک پیشرفت از دل همین اشتباهات و شکست ها بیرون خواهد آمد. با این حال تا زمانی که خود را مسئول اتفاقات پیرامون خود تصور نکنید، بدون شک توفیقی در این زمینه به دست نخواهد آمد. این نکته را نیز فراموش نکنید که مدیران نیز انتظار بی نقص بودن را از شما نداشته و شجاعت قبول اشتباهات و تلاش برای بهبود، در نزد آنها پنهان نخواهد ماند.

7-رئیس خود باشید

از جمله قابلیت های انسان این است که به هر شرایطی می تواند عادت کند. به همین خاطر بهتر است تا خود را به رعایت یک سری اصول و قوانین مجبور کنید. برای این هدف این امر که به عنوان رئیسی برای خود عمل کنید، می تواند کاملا کارساز باشد. روان شناس ها در این رابطه عقیده دارند که بهترین منتقد و مشوق هر فرد، خود او است. به همین خاطر نیز لازم است تا در این زمینه نیز فعالیت لازم را داشته باشید. درست به مانند یک شرکت که بدون مدیریت درست نمی تواند راندمان کاری مطلوبی را داشته باشد، افراد نیز بدون مدیریت خود قادر به پیگیری اهداف نخواهند بود.

8-محدودیت های ذهنی خود را نابود سازید

موفقیت شغلی

با نگاهی به اتفاقات پیرامون خود، به این نکته پی خواهید برد که هیچ هدفی غیرممکن نخواهد بود. با این حال بسیاری از افراد به دلیل تفکر ضعیف و بهانه تراشی های متعدد، همواره خود را از رسیدن به بالاترین نقطه های ممکن محروم می سازند. با این حال در صورتی که شما خواهان موفقیت است، لازم است تا به نحوی متفاوت عمل کنید. بدون شک ذهن بزرگ ترین محرک جسم محسوب شده و لازم است تا در رابطه با آن دقت کافی را داشته باشید. در نهایت نیز تضعیف روحیه و تحقیر، تنها باعث کمرنگ شدن انگیزه شما خواهد شد. به همین خاطر نباید به خاطر یک یا چند روز سخت، خود را محکوم به شکست تلقی کنید.

9-از اعمال تغییرات برای کاهش فشارها استفاده کنید

این امر که برای مدتی طولانی تحت فشار زیاد قرار گیرید، باعث کاهش شدید آستانه تحمل و خستگی طاقت فرسا خواهد شد. تحت این شرایط بسیاری از افراد موقعیت شغلی خود را رها کرده و به دنبال کاری دیگر می روند. با این حال رها کردن هدفی که نسبت به آن تمایل زیادی را دارید، نمی تواند اقدامی هوشمندانه محسوب شود. به همین خاطر توصیه می شود همواره به دنبال ریشه مشکلات خود باشید و در صورت نیاز از اعمال تغییرات واهمه ای نداشته باشید. در آخر نیز این جمله را فراموش نکنید که انسان قدرت اختیار و حرکت را داشته و می تواند شرایط مطلوب خود را ایجاد کند.

مطلب مرتبط: نکاتی که رهبران برای کسب موفقیت باید بدانند

10-عادت های منفی خود را کاهش دهید

از جمله موارد دیگری که می تواند به افزایش توان شما برای کسب موفقیت در کار و زندگی شخصی کمک کند، جایگزین کردن عادت های مثبت در ازای موارد منفی است. برای مثال در صورتی که برنامه خواب نامنظمی را دارید و این امر شما را در زمینه مدیریت زمان با مشکل مواجه می سازد، می توانید آن را با مشخص بودن میزان ساعت خود عوض کرده و با این اقدام شرایط خود را بهبود بخشید. درواقع این امر که مشکلات را رها ساخته و به آنها فکر نکنید، تنها باعث پاک شدن صورت مسئله خواهد شد و مشکلات شما همچنان باقی خواهد ماند. در آخر نیز فراموش نکنید که در صورت عدم رسیدگی به موقع به این موارد، یک مشکل کوچک ممکن است به معضلی بزرگ در آینده تبدیل شود.

11-بیش از آنکه سخن بگویید به سخنان دیگران گوش فرا دهید

شما می توانید با گوش دادن چیزهای جدیدی را بیاموزید. در این رابطه با نگاهی به کودکان نیز به این نکته پی خواهید برد که آنها از طریق شنیدن بسیاری از مراحل رشد خود را طی می کنند. بدون شک شما نیز می توانید با دقت در گفته های سایرین، نکات بسیار ارزشمندی را استخراج کنید. در این رابطه همراه داشتن همیشگی وسیله-ای برای نوشتن امری ضروری محسوب می شود. در نهایت فردی که به خوبی گوش می دهد، با مشکلات کمتری مواجه شده و یادگیری بهتری را نیز خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی