دوشنبه, ۱۰ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Mon, 30 Jan(1) 2023 /
           
فرصت امروز

گیاهان مناسب محیط کار و اداره ( 8 گیاه شگفت انگیز )

گیاهان مناسب محیط کار دارای انواع بی شماری هستند که می توان متناسب با سلیقه خود و با توجه به شرایط محیطی محل کار، آن ها را تهیه و نگهداری کرد. این گیاهان اغلب نسبت به شرایط نامساعد هم مقاوم هستند. اما در هنگام خرید باید به گونه و نحوه نگهداری هر یک از آن ها توجه کرد. در این مقاله به معرفی انواع گیاهان مناسب محیط کار و شرایط مراقبت از آن ها می پردازیم.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

استفاده از گیاهان در محیط کار سبب افزایش انرژی و تقویت روحیه افراد خواهد شد. تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است که بیانگر تاثیر مثبت گل و گیاه در محیط کار است. خرید گل اداری یا گیاه مناسب محیط کار می تواند کارکنان را از حالت یکنواختی رها سازد و شادابی را برای آنان به ارمغان آورد. همچنین پاکسازی محیط، تولید اکسیژن و کاهش صداهای نابهنجار هم از تاثیر گل و گیاه در محیط کار به شمار می آید.

گیاهان مناسب محیط کار

در ادامه به معرفی 8 گیاه پرطرفدار در محیط های کاری را به شما معرفی خواهیم کرد.

سانسوریا

این گیاه سبب جذب و از بین بردن دی اکسید کربن و سایر مواد سمی در محیط می شود و آن ها را به اکسیژن خالص تبدیل خواهد کرد. یکی از بهترین شیوه ها برای زیباسازی محیط، استفاده از گیاه سانسوریا است. این گیاه از گیاهان مقاوم به کم نوری است که در برابر آبیاری غیرمنظم هم داوم خواهد آورد.

از سانسوریا می توان به منظور جداکردن بخش های مختلف هتل، آپارتمان و سالن‎های مختلف استفاده کرد. این گیاه به دلیل مقاومت بالایی که دارد در بسیاری از هتل ها و بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان از سانسوریا برای پر کردن گوشه های خالی اتاق هم استفاده کرد.

این گیاه تمایل به محیط هایی با نور غیرمستقیم و زیاد دارد و دمای محیط برای نگهداری آن باید بین 20 تا 26 درجه سانتیگراد باشد. همچنین برای آبیاری باید اجازه دهید که خاک گلدان آن به خوبی خشک شود و سپس اقدام نمایید. خاک مناسب گیاه سانسوریا، خاکی سبک، دارای شن و ماسه، کمپوست و زهکشی شده است.

اریکا

این گیاه از خانواده نخل هاست و می تواند در شرایط سخت هم به حیات خود ادامه دهد. بنابراین در دسته گیاهان مناسب محیط کار قرار دارد. قطر ساقه این گیاه بسیار باریک است و می توان در انواع مکان های اداری، به خصوص در اتاق های روشن از آن استفاده کرد.

آبیاری نخل اریکا باید بعد از هر بار خشک شدن گلدان آن باشد. پس از خرید اریکا به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارند و دمای محیط نگهداری آن باید بین 15 الی 30 درجه سانتیگراد باشد. برای تهیه خاک مناسب نخل اریکا باید از خاکی سبک و غنی استفاده نمود.

دراسنا

این گیاه که آن را با نام درخت اژدها هم می شناسند در اتاق هایی با سقف بلند بسیار کاربرد دارد. گیاه دراسنا دارای انواع متعددی است که دراسنای درمنسیس از گیاهان مناسب در محیط کار محسوب می شود؛ این دراسنا نوعی درختچه است که تاثیر زیادی بر تصفیه هوا دارد. همچنین دراسنای پرچمی هم از دیگر انواع دراسنا به شمار می آید که می توان به راحتی در محل کار، محیط اداره یا شرکت و مطب از آن استفاده نمود.

برای آبیاری دراسنا باید اجازه دهید که ابتدا خاک گلدان آن به خوبی خشک شود. این گیاه برای رشد به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد و دمای هوای محیط باید حدود 18 الی 24 درجه سانتیگراد باشد. همچنین خاک مناسب گیاه دراسنا، خاک باغچه، شن و کمپوست است.

گیاهان مناسب محیط کار و اداره ( 8 گیاه شگفت انگیز )

گیاه بامبو

گیاه بامبو را هم می توان در محیط کار نگهداری کرد. رشد این گیاه بسیار زیاد است و مقاومت بالایی به نور کم و رطوبت بالای هوا دارد. این گیاه می تواند در محیط های کار همچون یک دیوار جدا کننده عمل کند.

اگر بامبو را در خاک نگهداری می کنید، باید آبیاری آن پس از خشک شدن خاک انجام شود. اما اگر بامبو را در آب نگه می دارید باید زمانی که سطح آب پایین آمد، آن را آبیاری کنید. این گیاه در نور کم و غیرمستقیم هم به خوبی رشد خواهد کرد، دمای هوای آن بین 15 الی 35 درجه سانتیگراد است و خاک مناسب گیاه بامبو خاک باغچه، سنگریزه و رس است.

آلوورا

گیاه آلوورا هم از دیگر گیاهان مناسب محیط کار به شمار می آید. برگ های این گیاه خاصیت درمانی داشته و می تواند انواع سوختگی ها و سوزش های سطحی پوست را رفع کند. همچنین آلوورا سرشار از مواد مغذی است و می تواند بسیاری از آلاینده های محیطی را نابود کند. آبیاری این گیاه باید پس از خشک شدن سطح خاک گلدان انجام شود. آلوورا به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد و به علاوه دمای هوای آن باید بین 17 الی 24 درجه سانتیگراد باشد. خاک مناسب این گیاه نیز خاک مخصوص ساکولنت است.

گیاه بونسای

خاستگاه این گیاه چین و ژاپن است. بونسای به دلیل جذابیت ظاهری خود برای میزهای اداری و محیط های کار بسیار مناسب خواهد بود. آبیاری گیاه بونسای باید بسیار آهسته انجام شود تا خاک گلدان این گیاه جابه جا نشود. همچنین قبل از خشک شدن سطخ خاک گلدان، باید شروع به آبیاری کنید. این گیاه به نور زیاد و غیرمستقیم نیاز دارد و دمای مناسب برای رشد آن حدود 10 الی 40 درجه سانتیگراد است. خاک مناسب گیاه بونسای کمپوست، پیت ماس و خاک باغچه است.

گل ارکیده

گل ارکیده هم از گل های بسیار محبوب و همچنین از گیاهان مناسب محیط کار به شمار می آید. این گل دارای گونه های متعددی است و همواره به عنوان هدیه ای زیبا و ارزشمند شناخته شده است. اگر تمام شرایط رشد و گلدهی برای این گیاه به درستی فراهم شود، ممکن است سالی دو بار هم شکوفا شود و هر مرتبه عمر گل های آن 3 ماه خواهد بود. گل ارکیده را باید پس از هر بار خشک شدن سطح خاک گلدان، آبیاری نمایید. این گیاه به نور غیرمستقیم نیاز دارد و در دمای 16 الی 24 درجه سانتیگراد رشد خواهد کرد. خاک مناسب گل ارکیده پوسته درخت و ماس است.

گل شمعدانی

از دیگر گیاهان مناسب محیط کار شمعدانی ها هستند که جلوه  دلنشینی به فضای اتاق می بخشند. این گل در کنار رنگ زیبا، از عطر خوبی هم برخوردار است. آبیاری گل شمعدانی باید بعد از خشک شدن سطح خاک گلدان انجام شود، این گیاه به نور زیاد نیاز داشته و دمای محیط برای نگهداری آن باید حدود 10 الی 20 درجه سانتیگراد باشد. خاک مناسب این گیاه هم خاک سنگین است.   

گیاهان مناسب محیط کار و اداره ( 8 گیاه شگفت انگیز )

سوالات متداول

1) چه نوع گیاهانی برای محل کار مناسب هستند؟

از اکثر گیاهانی که در شرایط نامساعد مقاوم هستند و همچنین از قابلیت پاکسازی محیط برخوردار باشند، می توان در محل کار استفاده کرد. 

2) گیاهان مناسب محیط کار کدامند؟

گیاهانی مانند سانسوریا، اریکا، دراسنا، آلووا و غیره از گیاهان مناسب محیط کار هستند که علاوه بر پاکسازی هوا، توانایی تولید اکسیژن را هم دارند.

3) هنگام خرید گیاهان اداری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

در هنگام خرید این نوع گیاهان باید به نوع گل و همچنین به وضعیت محل نگهداری خود توجه نمایید تا با یکدیگر مغایرت نداشته باشند.

 

جمع بندی

امروزه انسان ها به دلیل ازدیاد لوازم تصنعی و مکانیکی شدن بسیاری از امور، به شدت از طبیعت فاصله گرفته اند. استفاده از گیاهان مناسب محیط کار در دفاتر، ادارات و شرکت ها می تواند تاثیر بسزایی در نزدیکی انسان ها با طبیعت و تقویت انرژی و روحیه آن ها داشته باشد. اما این گیاهان دارای انواع مختلفی هستند که باید به شرایط نگهداری هر یک توجه داشت. برای آگاهی از نحوه مراقبت گیاهان محل کار خود یا خرید گیاهان اداری می توانید با  از طریق راه های ارتباطی مندرج در سایت تی ته ارتباط برقرار نموده و مشورت نمایید.

https://tite.ir/

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/mxezI0Px
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه