جمعه, ۱۵ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Fri, 7 Oct(10) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از خبرآنلاین، چند هفته ای است که قیمت ها در بازار خودرو ساکن شده است و اگر تغییر قیمتی هم وجود داشته باشد، کاهش یا افزایش اندک و غیرمحسوس قیمت هاست.

مریم فکری کارشناسان بازار خودرو اعتقاد دارند که این شرایط قیمتی در بازار خودرو با گذشته متفاوت است؛ چراکه پیش از این تغییرات قیمتی به صورت فصلی اتفاق می افتاد، اما در چند سال گذشته بازار خودرو رفتاری خارج از عرف فصلی خود نشان داده و برخلاف روند سالانه، رکود و تنفس قیمتی در تابستان و حتی شب عید اتفاق افتاده است.

به اعتقاد آنها، موضوعاتی چون واردات خودرو و مساله برجام در این جابه جایی بی تاثیر نبوده و در دوره های رونق فصلی، باعث رکود در بازار و تعلل خریداران شده و دوره های فصلی را جابجا کرده است.

پیش بینی قیمت خودرو در تابستان

روند تورم در بازار خودرو

در همین خصوص، فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: بررسی روند تورم نشان می دهد تغییرات قیمتی در بازارها به صورت پیوسته اعمال نمی شود، بلکه به صورت پلکانی با افزایش در بازه های کوتاه زمانی و ثبات نسبی بعد از از آن در بازار اعمال می شود.

وی افزود: درواقع قیمت ها در بازه های زمانی از ثبات خارج می شوند و با سرعتی نسبتا زیادی بالا می روند، این افزایش تا جایی صورت می گیرد که معاملات کاهش چشمگیر پیدا کند و سپس تصحیح منفی قیمتی رخ می دهد و قیمت ها با شیب بسیار کم و کندی کاهش می شود تا حجم معاملات دوباره زیاد شود.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: افزایش حجم معاملات با روند بعدی تورم همزمان می شود و تصحیح قیمتی بعدی رخ می دهد. این روند حتی در تورم های شدید سال های اخیر هم دیده می شود و مختص بازار خودرو نیست و متناسب نوع و گروه کالایی و عرضه آن، میزان ضرورت کالا و توان مشتری از پریودهای چند ماهه تا یک ساله دارد.

زاوه با ذکر مثالی عنوان کرد: در بازار اجاره، پریودهای زمانی افزایش قیمت عمدتا در تابستان رخ می دهد و تا تابستان بعدی قیمت ها ثبات نسبی یا افزایش کندتری دارد. در بازار مواد غذایی به دلیل سرکوب قیمت ها توسط نهادهای نظارتی هم با پدیده کم فروشی یا بی کیفیت فروشی جبران می شود و بازه زمانی ۳ تا ۶ ماه دارد.

بازار خودرو در دوره تنفسی بهار

این کارشناس بازار خودرو در ادامه گفت: در بازار خودرو معمولا این پریودها فصلی صورت می گیرد. در چند سال گذشته بازار خودرو رفتاری خارج از عرف فصلی خود نشان داده است و برخلاف روند سالیانه، رکود و تنفس قیمتی در تابستان و حتی شب عید اتفاق افتاده است.

زاوه افزود: هرچند نقش موضوعاتی مانند واردات خودرو و مسئله برجام در این جابه جایی را نمی توان نادیده گرفت که در دوره های رونق فصلی باعث رکود در بازار و تعلل خریداران شد و لذا دوره های فصلی را جابجا کرده است.

وی عنوان کرد: هم اکنون هم بازار بیشتر از آنکه منتظر واردات خودرو، رونق تولید و یا تاثیر برجام باشد، در دوره تنفسی تورم بهار قرار دارد و این خطر وجود دارد که در ابتدای پاییز قیمت ها دوباره با رشد نجومی مواجه شوند.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: عوامل تاثیرگذار بر کنترل قیمت مانند واردات خودرو از اردیبهشت در پروسه عجیب و البته شبهه دار وزارت صمت متوقف است.

زاوه متذکر شد: در حالی که وزارت صمت اصرار دارد هیچ اطلاعاتی از آیین نامه را حتی با فعالان این حوزه و انجمن واردکنندگان به اشتراک نگذارد، وزیر خبر از مذاکرات گروهی برای واردات خودروی اقتصادی می کند که خود تایید بر یک رانت سیستماتیک و فسادی گسترده است.

وی گفت: برجام هم تبدیل به یک پرونده مزمن بی انتها شده است و حتی در صورت اجرایی شدن با تزلزل زیادی مواجه است.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد: انتقادات گسترده به تیم قبلی مبنی بر عدم دریافت تضامین کافی و اشتباه راهبردی در برخورد با امریکا، مانند تمامی انتقاداتی که در این سال ها به سایر موضوعات مانند توسعه و رشد اقتصادی و کنترل تورم می شود در مقام مسئولیت و عمل به هیچ دستاورد بیشتری ختم نشد و به نظر نمی رسد بشود. در واقع برجامی هم صورت بگیرد برجامی بی خاصیت به نظر می رسد که حتی دوره اول را نیز تکرار نخواهد کرد.

اثر تنش تایوان روی بازار خودرو

زاوه عنوان کرد: در موضوع افزایش تولید هم، وزیر از روز اول قول هایی دادند که به آرزو شبیه بود و نهایتا بعد از گذشت یک سال و تجربه تولید ناقصی بالغ بر ۱۷۰ هزار دستگاه به روندی معقول تر بازگشته؛ هرچند همچنان بلندپروازی های مضر در صنایع خودروسازی کشور در جریان است.

وی تاکید کرد: اصرار بر طراحی و تولید محصولات جدید در حالی که تیراژ محصولات بسیار نازل است و قدرت خرید مردم در محدوده ۸ تا ۱۰ هزار دلار است، تنها به وخیم تر شدن موضوعات ختم خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو متذکر شد: رونق محدود تولید هم به نظر نمی رسد چندان پایدار باشد و با افزایش تنش در تایوان، احتمالا روند تولید خودرو در ایران هم دچار وقفه های جدیدی می شود که نشان از بی اطلاعی معاونت خودرویی وزارت صمت از تحولات بین المللی دارد.

زاوه گفت: هرچند تلاش می شود شکنندگی تولید در ایران با تولید اس کی دی چینی در خطوط بخش خصوصی به تیراژ مضحک حل و فصل شود، ارزبری شدید این مدل تولید فاقد ارزش افزوده احتمالا محل درگیری وزارت صمت و بانک مرکزی خواهد شد. این تقابل ها و شکنندگی ها دستیابی به تیراژ ۱.۵ میلیون دستگاه را غیرممکن و احتمالا سقف تولید را در حد ۸۰۰ هزار دستگاه متوقف می کند؛ هرچند همین تیراژ هم نیاز به نقدینگی زیادی دارد که تامین آن از شیکه بانکی به شدت به تورم دامن می زند.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/AE5TaEpM
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه