پنجشنبه, ۱۷ آذر(۹) ۱۴۰۱ / Thu, 8 Dec(12) 2022 /
           
فرصت امروز
رئیس کل بانک مرکزی:

رونمایی از چک دیجیتال، بهبود فضای کسب و کار در کشور

3 هفته پیش ( 1401/8/21 )
 

رئیس کل بانک مرکزی گفت: چک یکی از ابزارهای مهم پرداخت در کشور است که نقش مهمی در مبادلات اقتصادی مردم دارد و هرچه اعتبار چک افزایش یابد و اعتماد مردم به این ابزار بیشتر شود، به بهبود فضای کسب و کار در کشور کمک خواهد شد.

به گزارش فرصت امروز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح آبادی در آئین رونمایی از چک دیجیتال که صبح امروز _شنبه بیست ویکم آبان ماه_ در بانک مرکزی برگزار شد، ضمن تشکر از تمام دست اندرکاران در تدوین و اجرای قانون جدید چک به طور ویژه از مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ که در شکل گیری و اجرای این قانون نقش داشتند یاد کرد و با اشاره به رونمایی از چک دیجیتال اظهار کرد: چک دیجیتال یکی از بخش های باقیمانده قانون جدید چک بود که امروز عملیاتی شد.

رونمایی از چک دیجیتال، بهبود فضای کسب و کار در کشور

وی با بیان اینکه بازگرداندن اعتبار به چک مهم ترین هدف قانون جدید چک بوده است، افزود: چک یکی از ابزارهای مهم پرداخت در کشور است که نقش مهمی در مبادلات اقتصادی مردم دارد و هرچه اعتبار چک افزایش یابد و اعتماد مردم به این ابزار بیشتر شود به بهبود فضای کسب وکار در کشور کمک می شود.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در گذشته گیرنده چک از وصول مطالباتش اطمینان کامل نداشت و این مهم یکی از موانع تسهیل کسب و کارها بود اما در حال حاضر این اطمینان به شکل چشمگیری افزایش یافته است و با ضوابط موجود صادرکننده چک برای مصون ماندن از عواقب بعدی، خود را ملزم به پرداخت تعهد خود می داند.

صالح آبادی با بیان اینکه رونمایی امروز نقطه شروع گسترش چک دیجیتال در فضای اقتصادی کشور است، گفت: به زودی این ابزار در همه بانک ها فعال خواهد شد و امیدواریم که شبکه بانکی ضریب فراگیری آن را با سرعت بالا ببرند و شاهد فراگیری آن در کسب و کارها باشیم.

وی تاکید کرد: تشریح آثار مثبت اجرای قانون چک و اطلاع رسانی و آموزش آن برای عموم مردم کماکان باید تداوم داشته باشد تا عمومیت این قانون روزبه روز بیشتر شود.

کاهش هزینه تولید، دستاورد چک دیجیتال

سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصاد و دارایی در مراسم رونمایی از چک دیجیتال گفت: هزینه مبادله برای تولیدکنندگان یکی از دغدغه های مهم برای آنان بوده است. در این سال ها که به نام حمایت از تولید نام گذاری شده است، کاهش هزینه های تولید از جمله هزینه های مبادله می تواند گام مؤثری در پیشبرد اهداف اقتصاد باشد که چک دیجیتال می تواند این مسیر را هموار کند.

وی با اشاره به اهمیت کاهش نااطمینانی در فعالیت های اقتصادی تصریح کرد: بسته های سیاستی حمایت از تولید شامل چک الکترونیک، برات و سفته الکترونیک و همچنین درگاه ارائه مجوزهای ملی با کاهش هزینه مبادله برای تولیدکنندگان و با کاهش نااطمینانی در فضای کسب وکار نتایج خوبی برای اقتصاد کشور به بار می آورد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: شبکه بانکی با افزایش ضریب نفوذ چک الکترونیک در میان مردم در کنار افزایش رضایت مردم و مشتریان و کاهش هزینه های غیربهره ای بانک ها می تواند نقش مهمی برای تسهیل تولید در اقتصاد کشور داشته باشد.

هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صمت در زمینه امضای الکترونیک

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم چک دیجیتال را گامی دیگر در توسعه اقتصاد دیجیتال برشمرد و گفت: تسهیل در حوزه پولی و مالی باعث شکوفایی و رشد بخش تولیدی اقتصاد کشور می شود که چک دیجیتال می تواند نقشی تأثیرگذار در این تسهیل ایفا کند.

وی افزود: همدلی و هماهنگی بین بخش های مختلف اقتصادی کشور، نویدبخش روزهای خوب اقتصادی و توسعه در آینده خواهد بود.

وزیر صمت با اشاره به هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صمت در زمینه امضای الکترونیک گفت: خوشبختانه و علی رغم موانعی که طی سال های گذشته وجود داشت، با تعامل مناسبی که وجود دارد اتفاقات مثبتی در زمینه امضای الکترونیکی و انجام شده است.

بازگشت اعتبار به چک با اجرای قانون جدید چک

نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نیز در مراسم رونمایی از چک دیجیتال گفت: در گذشته چک جایگاه و اعتبار خود در مبادلات اقتصادی و تجاری کشور را از دست داده بود که مجلس با پیگیری و تصویب قانون جدید چک و عملیاتی کردن آن گام مهمی در بازگرداندن اعتبار به چک برداشته است.

وی با تاکید بر برکات اجرای قانون جدید چک، کاهش پول شویی، تسهیل مبادلات و کاهش جرایم مربوط به چک را از مهم ترین دستاوردهای اجرای این قانون دانست.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اشاره به اهمیت تعامل بین قانون گذار و مجری قانون در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور گفت: این تعامل منجر به تصویب قوانین واقع نگر می شود و مزایای آن برای تمام اقتصاد کشور و مردم خواهد بود.

کاهش قابل توجه زندانیان چک برگشتی با اجرای قانون جدید چک

مهران محرمیان، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به پیچیدگی های فنی، حقوقی و اجرایی چک دیجیتال گفت: پیاده سازی و عملیاتی کردن چک دیجیتال باید به گونه ای انجام می شد که بیشترین ضریب نفوذ را در میان عامه مردم به لحاظ کارایی و کاربرد داشته باشد. از این رو به مبحث فرهنگ سازی در اجرای چک دیجیتال برای نحوه استفاده در عملیات اجرای آن نیز پرداخته شده است.

وی مهم ترین مزیت چک دیجیتال را نقد کردن آن به صورت غیرحضوری برشمرد و گفت: چک دیجیتال یکی دیگر از گام های بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور در راستای ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان است و تاکنون بیش از ۹۸ درصد عملیات بانکی قابلیت ارائه به صورت غیرحضوری به مشتریان را دارا است.

معاون فناوری های نوین بازگشت اعتبار به چک را از دیگر تحولات مهم با اجرایی شدن قانون جدید چک مطرح کرد و گفت: پیش از سال ۹۸ به طور میانگی روزانه ۱۰ نفر در خصوص جرایم مربوط به چک راهی زندان می شدند که این تعداد در حال حاضر به یک نفر در هر دو روز کاهش پیدا کرده است.

معاون بانک مرکزی تاکید کرد: بانک های پارسیان، صادرات و تجارت در حال حاضر دسترسی مشتریان حقیقی به چک الکترونیک را فراهم کرده اند و سه بانک کشاورزی، آینده و ملت نیز در حال اجرایی آزمایشی این طرح برای مشتریان هستند و به زودی این خدمت را برای مشتریان خود ارائه خواهند کرد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/crsGVkn5
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه