سه شنبه, ۲۶ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Tue, 16 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

وب سایت وحید مجیدی

1 سال پیش ( 1401/11/12 )
 

وردپرس چیست

وردپرس چیست

برای ارائه یک پاسخ ساده و سریع به پرسش وردپرس چیست می توانیم بگوییم که WordPress یک نرم افزار تحت وب است. با نصب وردپرس بر روی یک سرور می توانیم به سادگی و در 5 دقیقه یک سایت راه اندازی کنیم. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا محسوب می شود. با طراحی سایت با وردپرس به سادگی می توانیم یک سایت راه اندازی کنیم. سپس با پنل مدیریتی ساده آن به مدیریت محتوای سایت بپردازیم. تولید محتوا کنیم. مطلب منتشر نماییم. حتی با تبدیل وردپرس به فروشگاه به فروش آنلاین محصولات خود بپردازیم. (گاهی نیز بجای عبارت WordPress از مخفف WP استفاده می شود.)

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا برای سایت ها و وبلاگ ها می باشد. وردپرس از ابتدا تنها یک سرویس وبلاگ نویسی رایگان بود (تشخیص اطلاعات قالب وردپرس) و امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار می داد. سپس به صورت یک سیستم مدیریت محتوا برای مدیریت سایت معرفی شد. وردپرس با زبان برنامه نویسی PHP نوشته شده و از دیتابیس MySQL بهره می برد. وردپرس در پیشبرد پروژه موفق بی تو و در سال ۲۰۰۳ میلادی شکل گرفت. نام وردپرس را کریستین اسلک، دوست مت مولنوگ (توسعه دهنده پایه وردپرس) پیش نهاد داد. از آن پس وردپرس با سرعت و پیشرفتی قابل ملاحظه همه گیر شد. اکنون نیز می توان وردپرس را معروف ترین و پرکاربردترین ابزار ساخت وبلاگ و سایت حرفه ای دانست

زبان وردپرس چیست؟

هسته وردپرس همان طور که اشاره شد به زبان PHP نوشته شده است. همچنین برای ذخیره اطلاعات از دیتابیس MySQL در WordPress استفاده شده است. بسیاری از کاربران در شروع کار با وردپرس سوال می کنند که زبان وردپرس چیست؟ باید بگوییم که برای طراحی سایت با وردپرس نیاز به دانش برنامه نویسی نخواهید داشت. وردپرس رویای طراحی سایت در 5 دقیقه را آن هم بدون نیاز به کدنویسی محقق کرده است. این که گفته می شود زبان وردپرس PHP است و متن باز است برای توسعه دهنگان می باشد. یعنی اگر دانشی در زبان PHP داشته باشید به کمک مستندات وردپرس می توانید تغییراتی در آن ایجاد کنید. با توسعه افزونه وردپرس می توان امکانات وردپرس را نیز افزایش داد. افزونه های متعددی برای وردپرس نیز توسط توسعه دهندگان مختلف ارائه شده است.

بررسی آنلاین متاتگ ها

متا تگ های اصلی

متا تگ عنوان صفحه (Title) و متا تگ دیسکریپشن جز جدا نشدنی از سئو می باشند. وجود این دو متا تگ برای کسب رتبه بالا در گوگل ضروری است. در ادامه به معرفی اصلی ترین متا تگ ها خواهیم پرداخت.

متا تگ Title

زمانی که عبارت یا کلمات کلیدی را در گوگل جست وجو می کنید، بادقت به صفحه نتایج نگاه کنید. عبارت های آبی رنگی که با فونت بزرگتر می بینید، تگ عنوان صفحه یا Title tag هستند؛ جملاتی که توصیفی دقیق ولی مختصر از محتوای صفحه را به کاربران نمایش می دهند. بررسی و آنالیز متاتگ های سئویی عنوان یا title tag یکی از اجزا HTML است و از نظر دو جنبه در استراتژی سئو سایت اهمیت دارد; باوجود تگ عنوان بهینه شده موتورهای جست وجو کلیاتی از محتوای صفحات را در می یابند. همچنین، کاربران با بررسی عنوان صفحه از نوع محتوای ارائه شده در آن باخبر خواهند شد. در حال حاضر، گوگل 50 تا 60 کاراکتر ابتدایی عنوان صفحه را در نتایج جست وجو به کاربران نمایش می دهد. تجربه ثابت کرده است که اگر تگ عنوان صفحات را تا زیر 60 کاراکتر نگه دارید، گوگل در بیش از 90درصد مواقع، عنوان را به تمامی نشان می دهد.

تگ های عنوان همان تیترهای قابل کلیکی هستند که در نتایج جست وجو دیده می شوند. این تگ ها ایجاد شده اند تا موتورهای جست وجو محتوای صفحات را متوجه شوند. به 4دلیل عمده، تگ عنوان مهم است:

 1. تگ تایتل در SERP گوگل اولین چیزی است که کاربر در هنگام جست وجو با آن رو به رو می شود. ممکن است متا دیسکریپشن را نخوانند اما تقریباً تمام افراد در صفحه نتایج جست وجو، عنوان لینک ها را نگاه می کنند تا بتوانند تصمیم بگیرند روی کدام یک کلیک کنند.
 2. تگ عنوان صفحات یکی از معیارهای رتبه بندی در گوگل است. تجربه نشان داده است که این تگ تاثیر مستقیمی روی نرخ کلیک می گذارد و می تواند روی رتبه بندی سایت موثر باشد.
 3. ترکیبی از روانشناسی و علم به حساب می آید. حتی اگر تگ عنوان به رتبه بندی سایت شما کمک نکند، باز هم یکی از معیارهای مهم در کلیک کردن مخاطبین است. اگر بتوانید با زبان مناسب، پیام درستی را به مخاطب برسانید و او را متقاعد کنید که پاسخ سوال و نیازش از سرچ در سایت شماست، مهم ترین بخش کار را انجام داده اید.
 4. شما به راحتی می توانید تگ عنوان یک صفحه را تغییر دهید، سپس به گوگل سرچ کنسول رفته و آدرس URL سایت را دوباره ایندکس کنید. با اینکار امکان بررسی این را دارید که چه عنوان یا چه کلماتی مخاطبان را بیشتر درگیر می کند.

همون طور که قبلا گفتیم، تگ تایتل یکی از مهم ترین تگ های HTML در SEO هست. یادتان باشد که تایتل خوب = کلمات کلیدی اصلی + جذابیت. هر چه موضوع انتخاب کلمات کلیدی را جدی بگیرید، احتمال کلیک کاربران روی لینک افزایش می یابد. حتماٌ از نوشتن کلمات کلیدی فرعی در تگ تایتل غافل نشوید و ترکیب معناداری را برای توضیحات آن در نظر بگیرید. جمله بندی را با کلمات کلیدی مهم شروع کنید. برای نوشتن توضیحات، نتایج جست وجوی گوگل بررسی کنید و نیم نگاهی هم به تایتل سایت رقبا بندازید.

 • توضیحات تگ عنوان بین 54 تا 60 کاراکتر محدود کنید
 • چنانچه نیاز به جداسازی عبارت ها دارید آنها را با Dash جدا کنید.
 • تایتل تمام صفحات سایت باید غیرتکراری و متفاوت باشند و هیچ صفحه ای بدون تگ عنوان باقی نماند.
 • برای جلوگیری از سردرگمی و تشخیص نادرست گوگل، تگ تایتل و هدینگ ها (Hها) را یکسان ننویسید.
 • کلمات کلیدی اصلی را در قالب جمله به کار ببرید و تگ عنوان را با تکرار کلمات پر نکنید.
 • با استفاده از کلمات جادویی، مثل رایگان، تخفیف، ارزان و … مخاطب را برای کلیک ترغیب کنید.
 • برای اثبات به روزبودن محتوا، از تاریخ استقاده کنید و تاریخ های قدیمی را در تگ تایتل بازنویسی کنید.

متاتگ توضیحات (Meta Descriptions)

تگ های توضیحات متا برای رتبه بندی موتورهای جستجو آنچنان اهمیتی ندارند ولی این تگ ها در کلیک کردن کاربر در صفحه نتایج موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارد و هر چقدر تعداد این کلیک ها بیشتر باشد می تواند صفحه مورد نظر در جایگاه بالاتری در صفحه نتایج قرار گیرد و از نظر موتورهای جستجو این بدان معنا است که این توضیحات متا بقدر کافی مفید بوده است که توانسته بازدیدکننده را بسمت خود جلب نماید تا روی آن کلیک کند.

وظیفه توضیحات متا در واقع تبلیغ صفحه مورد نظر در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. این توضیحات باعث می شود جستجو کننده یک دیدگاهی را از صفحه مورد نظر در ذهن خود متصور شود از این رو نقش بازاریابی جستجو اهمیت خود را نمایان می کند. هر چقدر توضیحات کاملتر باشد و از کلمات کلیدی مهم استفاده شود باعث می شود این صفحه تعداد کلیک های بیشتری یا نرخ کلیک را به خود اختصاص دهد.( Click Rate). برای افزایش نرخ کلیک صفحه مورد نظر، موتورهای جستجو مثل گوگل کلمات کلیدی را برجسته تر می کنند. از این رو قبل از نوشتن توضیحات متا می بایست به پیدا کردن کلمات کلیدی خود در صفحه مورد نظر بپردازید.

توضیحات متا هر گونه طولی می توانند داشته باشند ولی موتورهای جستجو طول های بیشتر از 160 کاراکتر را کوتاه (Truncate) می کنند که این خود به نوعی جریمه گوگل محسوب می شود و همچنین توضیحات کوتاه نیز باعث آسیب به صفحه مورد نظر می شود. معمولا طول های بین 150 تا 160 کاراکتر طول های مناسبی برای توضیحات متا هستند که طول 155 یک طول بهینه محسوب می شود.

 • توضیحات متا می بایست توضیح کاملی از صفحه مورد نظر ارائه نماید.
 • طول آن در بهترین حالت بطور متوسط 155 کاراکتر می بایست باشد.
 • هیچ توضیحات متا دو صفحه نباید شبیه هم باشند. و بعبارتی دیگر نباید تکراری باشند.
 • توضیحات متا جزو معیارهای رتبه بندی موتورهای جستجو نیست.
 • از کاراکترهای نقل قول و محاسباتی مثل جمع نباید استفاده نمود.
 • اگر صفحه شما بیش از 3 کلمه کلیدی را توضیح می دهد بهتر است از توضیحات متا استفاده نشود.( این اتفاق برای متن های زیاد در حد مقاله معمولا می افتد)

متا تگ OG یا Open Graph چیست؟

در پاسخ به این سوال که متا تگ OG چیست، باید شما را به یاد اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی بیندازیم. اگر تا به حال صفحه ای از یک سایت را در فیسبوک، لینکدین یا توییتر به اشتراک گذاشته باشید، دیده اید که معمولا به صورتی منظم و ساختاریافته در قالب یک پست شبکه اجتماعی منتشر می شوند. این کار توسط متا تگ OG انجام می شود. درواقع متاتگ های OG تکه کدهایی هستند که نحوه نمایش صفحه سایت را هنگام اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی کنترل می کنند. این تگ ها بخشی از پروتکل Open Graph فیسبوک است که البته توسط دیگر شبکه های اجتماعی هم استفاده می شود. این تکه کدها که با عبارت og: شروع می شوند، در قسمت کدهای صفحه قرار می گیرند.

همه این ابزار ها و همچنین ابزار های دیگر را میتوانید در وب سایت وحید مجیدی مشاهده کنید

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/n3ai0DfB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتین
تبلیغات
 • واتساپ : 09031706847
 • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه