دوشنبه, ۷ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 27 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از اقتصادنیوز، البته این دومین سال پیاپی است که شاهد رشد قیمت خودرو در بازار در ماه ابتدایی سال هستیم. برای بررسی بازار، تغییرات قیمت ۱۶ محصول داخلی و مونتاژی را در چهار بازه زمانی، یعنی ۲۸اسفند، ۱۴ فروردین، ۲۶ فروردین و روز گذشته زیر ذره بین قرار داده است. نگاهی به روند قیمت ها در این بازه زمانی نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون بهای خودرو های داخلی در بازار به طور میانگین ۴۷میلیون تومان، معادل ۷.۱درصد، رشد داشته است. محصولات مونتاژی اما در همین مدت زمان کمتر تحت تاثیر رشد قیمت بوده اند و بهای آنها به طور میانگین ۲۸.۸میلیون تومان افزایش یافته تا رشدی ۱.۸درصدی را ثبت کند.

فروردین، ماه پرتلاطمی برای بازار خودروی ایران بود. طی تعطیلات نوروزی قیمت خودرو رو به رشد رفت اما شیب چندان شدیدی نداشت. با این وجود بعد از ۲۵ فروردین و اوج گیری چالش های منطقه ای، بهای خودرو گام بلندی برداشت و به سقف خود رسید. با این وجود طی چهار روز اخیر قیمت خودرو مسیر کاهشی را پیش گرفته، البته این کاهش به قدری نبوده که رشد قیمتی را که از ابتدای فروردین یا حتی پس از تعطیلات نوروزی اتفاق افتاده بود جبران کند.

رشد 7 درصدی قیمت خودرو های داخلی در فروردین 1403

رشد قیمت خودرو در فروردین ماه امسال را می توان متاثر از سه عامل اساسی تورم انتظاری، اتفاقات سیاسی و رشد نرخ ارز دید که البته چندان هم از یکدیگر منفک نیستند. البته تورم انتظاری عاملی بود که از اسفندماه سال گذشته تاثیر زیادی روی بازار گذاشت. با گذشت نزدیک به یک سال از آخرین قیمت گذاری رسمی خودرو، بسیاری انتظار داشتند که سال نو با اعلام قیمت های جدید آغاز شود. بنابراین از همان اسفندماه رشد قیمت ها تحت تاثیر انتظارات تورمی کلید خورد، موضوعی که در تعطیلات نوروزی همچنان نقش مهمی را ایفا می کرد و شیب نمودار قیمت خودرو را مثبت نگه داشته بود. همین انتظارات تورمی ناشی از نزدیک شدن به قیمت گذاری است که باعث شده بهای خودروهای داخلی با شیب بسیار تندتری نسبت به محصولات خودروسازان خصوصی پیش برود.

همچنین نرخ ارز بر بهای خودرو به شدت موثر بوده است، موضوعی که البته در بیشتر مواقع صادق است، چراکه نمودارهای قیمت خودرو همیشه وفاداری خود را نسبت به نوسانات نرخ ارز به اثبات رسانده اند. بهای ارز در بازار آزاد از ابتدای فروردین رو به رشد بوده، که باعث شده قیمت خودرو نیز همان نوسانات را در پیش بگیرد. اتفاقات سیاسی  و چالش های منطقه ای نیز عاملی بود که نقش مهمی در بازار فروردین ماه خودرو ایفا کرد، به طوری که ۲۶فروردین بسیاری از خودروها قله قیمتی خود را لمس کردند.  البته همان طور که اشاره شد، طی چهار روز گذشته شاهد افت جزئی قیمت خودرو بودیم.

اگر اتفاق سیاسی غافلگیرکننده ای رخ ندهد و فعلا خبری از رشد قیمت کارخانه ای خودرو نباشد، می توان گفت روند کاهشی قیمت خودرو ادامه خواهد داشت؛ سناریویی که البته چندان محتمل به نظر نمی رسد، چراکه سه شنبه بعدازظهر وزیر صمت جلسه ای با شورای رقابت داشت که این موضوع احتمال رشد قریب الوقوع قیمت رسمی خودرو را تقویت کرده است. بنابراین اگر سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که زیرمجموعه وزارت صمت است، در آینده ای نزدیک دست به اعلام قیمت های جدید خودرو بزند احتمالا باز هم شاهد موج دیگری در رشد قیمت های بازار خواهیم بود. همچنین اگر باز هم در زمین روابط بین المللی کشور، اتفاق غافلگیرکننده ای رخ دهد، سایه خود را روی بازار خودرو نیز خواهند انداخت. به هرصورت پیش بینی این مورد چندان آسان نیست و باید منتظر ماند و دید آیا بازار خودرو می تواند روند رو به کاهش قیمت ها را حفظ کند؟

جزئیات نوسانات قیمتی در بازار

همان طور که اشاره شد، تغییرات قیمتی خودروهای داخلی طی فروردین ماه قابل توجه بوده و به طور میانگین 47 میلیون تومان و 7.1درصد رشد قیمت داشته است. در بین محصولات مورد بررسی بیشترین افزایش قیمت مربوط به شاهین بوده است. این خودرو از ابتدای سال تاکنون 70میلیون تومان، معادل 10درصد، رشد قیمت را ثبت کرده است. شاهین که 28 اسفند، یعنی آخرین روز کاری سال گذشته، 650 میلیون تومان معامله می شد، بعد از تعطیلات نوروزی قیمت 700میلیون تومانی را تجربه کرد. پس از آن بهای این خودرو در 26 فروردین به 735میلیون تومان رسید. با روند افت قیمت چند روز گذشته نیز، دیروز 720میلیون تومان خرید و فروش شد.

پژو پارس LX نیز در مدت زمانی مذکور رشد قیمت 65میلیون تومانی و هشت درصدی داشته است. این خودرو 28 اسفند 805میلیون تومان معامله شد، 14 فروردین بهای آن به 825میلیون تومان رسید، 26فروردین نیز در قله قیمتی خود 880میلیون تومان قیمت گذاری شد. روز گذشته بهای این محصول در بازار 870میلیون تومان بود.  کمترین رشد قیمت محقق شده بین خودروهای داخلی مربوط به پژو پارس سال است. این محصول پرطرفدار بازار در آخرین روز از سال گذشته 660میلیون تومان قیمت داشت، اما بهای آن پس از تعطیلات نوروزی به 680میلیون تومان رسید. این خودرو هفته گذشته بیشترین قیمت خود در فروردین ماه را داشت و 690میلیون تومان خرید و فروش شد اما در نهایت روز گذشته بهای آن به 675 میلیون تومان کاهش پیدا کرد تا تغییرات آن از ابتدا تا انتهای فروردین 15میلیون تومان، معادل 2.3درصد، باشد.

اما خودروهای مونتاژی نسبت به داخلی ها رشد قیمت خفیف تری داشتند، به طوری که میانگین رشد قیمت آنها به 28.8میلیون تومان و 1.8درصد رسید. در این بین بیشترین افزایش قیمت را چری آریزو 5 از آن خود کرده که بهای آن از یک میلیارد و 260میلیون تومان در 28اسفند به یک میلیارد و 310میلیون تومان در روز گذشته رسید تا رشد قیمت 50میلیون تومانی و 3.9درصدی داشته باشد. بهای این خودرو در اولین روز پس از تعطیلات نوروزی یک میلیارد و 330میلیون تومان بود.

در بین خودروهایی که مورد بررسی قرار داده ایم، یک محصول است که در این مدت با افت قیمت مواجه شده است. هایما S7 که 28 فروردین بهایی معادل یک میلیارد و 650 میلیون تومان داشت، 14 فروردین ماه یک میلیارد و 630میلیون تومان خرید وفروش شد، پس از آن در 26 فروردین قیمت آن افزایش داشت و به یک میلیارد و 670میلیون تومان رسید، اما روز گذشته در بازار یک میلیارد و 640 میلیون تومان قیمت گذاری شد تا نسبت به ابتدای فروردین 10میلیون تومان، معادل تنها 0.6درصد، کاهش قیمت داشته باشد.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/RlCI2oGN
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه