یکشنبه, 25 اسفند 1398 - 12:59

اگر بخواهید از الگوی خود در زندگی برای کسب موفقیت نام ببرید چه فردی را انتخاب خواهید کرد؟ اگرچه تعداد افراد موفق جهان زیاد است، با این حال بهترین گزینه فردی است که در کنار موفقیت عظیم شغلی در زمینه زندگی شخصی خود نیز کاملا موفق ظاهر شده باشد. در این رابطه بیل گیتس گزینه کاملا مناسبی محسوب می شود. وی رکورددار قرار گرفتن در جایگاه ثروتمندترین فرد جهان بوده و زندگی شخصی کاملا موفقی نیز دارد. همچنین وی یکی از بزرگ‎ترین نیکوکاران جهان محسوب می شود و اعلام کرده است که پس از مرگ تمامی ثروت او به خیریه اهدا خواهد شد. این موضوع به خوبی اخلاق‎مداری این مرد را نشان می دهد. به همین خاطر توصیه های او می‎تواند کاملا تاثیرگذار بوده و هر فردی را متحول سازد. قبل از پرداختن به توصیه های او، بد نیست تا نگاهی به زندگینامه این فرد تکرارنشدنی بیندازیم. 

بیل گیتس 64 ساله متولد 28 اکتبر 1955 شهر سیاتل آمریکا است. وی از دانشگاه هاروارد در رشته حقوق انصراف داد تا شرکت خود را با پل آلن تاسیس کند. وی دو سال پس از عرضه نخستین سری ویندوز در سن 31 سالگی به جوان‎ترین میلیاردر جهان تبدیل شد. همچنین در سال 1955 با مرورگر Internet Explorer تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شد. در نهایت وی در سال 1994 با یکی از کارمندان خود به نام ملیندا فرنچ ازدواج کرد. وی بنیاد خیریه خود را در سال 2000 به همراه همسر خود تاسیس کرد. از سال 2011 انجمنی را به همراهی دوست قدیمی خود وارن بافت تاسیس کرد که در آن افراد ثروتمند را ترغیب می کنند که بیشتر دارایی خود را قبل یا بعد از مرگ به امور خیریه اختصاص دهند. اختصاص مبالغ سنگین برای تحقیقات توسعه ای و مبارزه با بیماری ها از دیگر اقدامات بشردوستانه آقای گیتس محسوب می شود. با توجه به توضیحات ارائه‎شده، در ادامه به بررسی پنج توصیه منتخب خواهیم پرداخت. 

5 توصیه بیل گیتس برای موفق بودن

1-مطالعه داشته باشید 

در رابطه با اهمیت مطالعه می توان ساعت ها، روزها و حتی ماه ها صحبت کرد. درواقع تنها منبع هر فردی برای پیشرفت، مطالعه کردن محسوب می-شود. با این حال این امر را تنها برای موفقیت کاری نباید تصور کرد. علت این امر به این خاطر است که حتی برای تبدیل شدن به یک انسان واقعی، شما ناگزیر به مطالعه مداوم خواهید بود. در این رابطه بسیار طبیعی است که عمر انسان برای مطالعه تمامی کتاب های نوشته شده کافی نخواهد بود.

مطلب مرتبط: 10 قانون برتر موفقیت بیل گیتس (ویدئو)

به همین خاطر آقای گیتس تلاش کرده است تا به صورت مداوم کتاب هایی را که مورد توجه جدی او قرار گرفته است، به دیگران معرفی کرده و در این رابطه به افراد مختلف از سراسر جهان کمکی را کرده باشد. به عقیده او برای خرید کتاب، ابدا نباید به صرفه‎جویی فکر کنید. علت این امر به خاطر این است که دستاورد شما از این اقدام، به مراتب بالاتر از هزینه ای خواهید بود که صرف آن خواهید کرد.

 

جالب است بدانید که وی تاکنون دو کتاب را نیز به رشته تحریر درآورده است. در نهایت اگر عادت مطالعه مداوم را در خود ایجاد کنید، هیچ گاه در این رابطه با کمبود زمان مواجه نخواهید شد. درواقع برای فردی که بخواهد، همواره راهکاری وجود خواهد دشت. برای مثال گوش دادن به کتاب صوتی، یکی از این راهکارها محسوب می شود، با این حال به صورت کلی با انتخاب یک سبک زندگی درست و عدم اعتیاد پیدا کردن به شبکه های اجتماعی، بعید است که به قدری با کمبود زمان مواجه شوید که فضا برای کتاب خواندن وجود نداشته باشد.

2-ازدواج را مهم ترین تصمیم زندگی خود بدانید 

آقای گیتس همواره از نقش همسر خود در موفقیت-های به دست آمده صحبت کرده و حضور او را یک امتیاز ویژه و بهترین تصمیم زندگی خود می داند. درواقع به عقیده او اگر افراد ازدواج نادرستی داشته باشند، رسیدن به موفقیت بسیار سخت خواهد شد. این امر در حالی است که اگر همسر شما فردی قدرتمند با جهان‎بینی مشترک باشد، بدون شک بخش بزرگی از مسیر موفقیت را پیموده اید. درواقع آرامش داشتن در زندگی شخصی، باعث می شود تا امکان تمرکز بر روی هر کاری وجود داشته باشد. در این رابطه ذکر این نکته ضروری است که خانم گیتس، مدیر اجرایی سابق مایکروسافت بوده است. وی از جمله مشوقین اصلی بیل گیتس در زمینه پروژه های بشردوستانه نیز محسوب می شود. در نهایت توصیه آقای گیتس این است که بالاترین میزان دقت عمل را نسبت به ازدواج داشته باشید. این امر حتی اگر به اقدامی زمان بر نیز تبدیل شود، بدون شک ارزش خواهد داشت. 

3-از تربیت فرزندان خود غافل نشوید 

بنا بر گفته اطرافیان آقای گیتس، وی توجه ویژه-ای را به آموزش سه فرزند خود داشته و اعلام کرده است که آنها باید هدف خود در زندگی را پیدا کنند. درواقع اگرچه پس از مرگ آقای گیتس تنها بخشی از ثروت افسانه ای او نصیب فرزندان خواهد شد، با این حال وی تلاش کرده است تا فرزندان مسیر خود در زندگی را پیدا کرده و مادیات هدف اصلی آنها نباشد. همچنین سنت نیکوکاری، به حدی برای آقای گیتس مهم است که اعلام کرده فرزندان باید بخشی از ماهیانه خود را صرف این اقدام کنند. در نهایت انتخاب یک شیوه متفاوت آموزشی در کنار توجه به یاددهی اصول اخلاقی و مهارت های زندگی، از دیگر اقدامات مهم بیل گیتس محسوب می شود. درواقع به عقیده او اگر نخواهید زمان کافی را برای فرزندان خود بگذارید، ابدا نباید به فکر فرزندآوری باشید. 

4-بی ‎محابا ریسک نکنید 

اگرچه همواره گفته می شود که لازمه موفقیت، ریسک کردن است، با این حال نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این اقدام باید برطبق دلایل درستی باشد. درواقع موقعیت ها برای این اقدام بی‎پایان بوده و لازم است تا نسبت به درست بودن اقدام خود به خوبی فکر کرده باشید. در این رابطه تحلیل آمارها، مشورت با سایرین و... باید شما را در نهایت به چند دلیل قانع‎کننده برساند. این امر باعث خواهد شد تا ریسک شما با خطر بسیار پایینی همراه باشد. برای مثال قبل از ترک دانشگاه، آقای گیتس تمامی جنبه های مسیر خود را مورد ارزیابی قرار داد تا نسبت به درستی اقدام خود اطمینان حاصل کرده و موقعیت فعلی خود را به خاطر یک تصور اولیه از دست ندهد. نتیجه این اقدام سنجیده او، رسیدن به موفقیتی است که فراتر از حد تصور محسوب می شود. 

مطلب مرتبط: توصیه بیل گیتس به کارآفرینان / سراغ علم بروید

5-سخت‎کوش باشید چراکه هیچ جادویی وجود ندارد 

این امر بسیار عجیب است که افرادی می خواهند یک شبه به موفقیتی دست پیدا کنند که سایرین سال ها برای آن زحمت کشیده اند. اگرچه انسان تمایل به راحتی دارد، با این حال شما برای تبدیل شدن به یک فرد موفق باید آن را کنار بگذارید. این امر باعث خواهد شد تا موفقیتی درست و برای طولانی مدت را داشته باشید. برای مثال در ابتدای تاسیس شرکت، آقای گیتس به خاطر صرفه‎جویی در هزینه ها مجبور بود تا به جای 10 نفر کار کند که این امر به معنای فعالیتی شبانه‎روزی و کنار گذاشتن بسیاری از تفریحات بود. درواقع اگر تحمل اعمال فشار بر روی خود را ندارید، بهتر است تا تبدیل شدن به فردی موفق و ثروتمند را فراموش کنید. درواقع هیچ فرمولی به جز تلاش کردن درست برای رسیدن به خواسته ها وجود ندارد. در این رابطه فراموش نکنید که شما باید همواره اطمینان داشته باشید که زحمات شما در مسیری درست در حال انجام است. در غیر این صورت تنها با خستگی مواجه خواهید شد. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید