6 دلیل اهمیت زمان مرده برای مدیران - فرصت امروز

سه شنبه, 27 آذر 1397 - 15:23

همواره مدیران به علت حجم بالای کاری که در اختیار دارند، با معضل کمبود وقت مواجه هستند. همین امر نیز باعث می شوند تا آنها به دنبال راهکارهایی برای بهبود استفاده حداکثری از زمان خود باشند. در این رابطه اگرچه ارائه راهکارهای خلاقانه برای انجام کارها و یا حذف آن، از جمله اقدامات رایج محسوب می شود، با این حال توجه داشته باشید که این امر برای تمامی شرایط قابل اجرا نخواهد بود.

برای مثال ممکن است یک مدیر نتواند از حجم کاری خود بکاهد و کاهش این امر به معنای وارد کردن یک ضرر به بدنه شرکت خواهد بود. به همین خاطر از جمله راهکارهای کاملا مفید این است که به زمان های مرده خود توجه بیشتری داشته باشید. اصطلاح زمان مرده به اوقاتی تلقی می شود که شما به هیچ کار مهمی نمی پردازید. برای مثال زمان رسیدن به محل کار و یا صرف ناهار، از جمله این موارد محسوب می شود. درواقع توصیه می شود تا به جای کاهش حجم کاری، در ابتدا نگاهی به نحوه استفاده از زمان خود داشته باشید. با این اقدام شما متوجه زمان هایی خواهید شد که تاکنون مورد توجه شما نبوده و می توانید از آن برای انجام بخشی از کارهای مهم خود استفاده کنید. با این حال لازم است تا نسبت به اهمیت این امر به باور کافی دست پیدا کرده باشید که در همین راستا و در ادامه به بررسی شش دلیل اهمیت زمان های مرده برای مدیران، خواهیم پرداخت.

اهمیت زمان مرده برای مدیران

1-امکان افزایش مهارت و دانش را فراهم خواهد آورد

امروزه از جمله رایج ترین بهانه های افراد در رابطه با علت عدم مطالعه کافی، مسئله کمبود وقت اعلام می شود. این امر در حالی است که افرادی که مطالعه کافی دارند نیز از شرایط مشابه شما برخوردار هستند. به همین خاطر این بهانه ها نمی تواند دلایل منطقی و قابل قبول برای این امر محسوب شود. در این رابطه توجه داشته باشید که شما نیازمند به روز نگه داشتن دانش و یا حتی افزایش سطح توانایی های خود هستید. ضرورت این امر برای مدیران از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار است. علت این امر نیز به این خاطر است که تصمیمات مدیران، آینده یک سازمان را رقم خواهد زد. به همین خاطر لازم است تا آنها در بالاترین سطح ممکن قرار داشته باشند. برای مثال امروزه بسیاری از افراد از کتاب های صوتی برای زمان های بیکاری و استراحت خود استفاده می کنند، که باعث می شود آنها با محدودیت های کتاب های چاپی رو به رو نشوند. درواقع استفاده از زمان های مرده کاملا وابسته به میزان خلاقیت شما خواهد بود. به همین خاطر نباید خود را به یک یا چند روش در این رابطه محدود دانست.

مطلب مرتبط: چگونه از وقت خود درست استفاده کنیم؟

2-شما را در مسیری مثبت و رو به رشد قرار خواهد داد

تفاوت بزرگ افراد موفق و شکست خورده، در رابطه با نحوه به پایان رساندن روز آنها است. درواقع اگر خواهان موفقیت هستید، لازم است تا نهایت تلاش خود را انجام داده و اقدامات لازم را برای این امر به خوبی به انجام برسانید. در این رابطه در صورتی که شما بتوانید از امکاناتی استفاده کنید که اکثر افراد از آن غافل هستند، بدون شک شما یک قدم جلوتر خواهید بود. درواقع شما می توانید با استفاده از زمان های مرده، جریان زندگی خود را در مسیری بهتر قرار دهید که پیشرفت دائم شما را تضمین خواهد کرد. از جمله اشتباهات رایج مدیران این است که جایگاه خود را نقطه پایانی کار تصور می کنند. همین امر نیز باعث می شود تا آنها نیازی به پیشرفت و ترقی را در خود احساس نکنند. علت این تفکر نیز ریشه در عملکرد مدیران قدیمی دارد. با این حال امروزه تمامی کسب و کارها از فضای کاری آن زمان عبور کرده اند. درواقع امروزه با توجه به وجود رقبای متعدد، دیگر نمی توان بدون برنامه ریزی دقیق برای رشد و پیشرفت خود، در مسیر موفقیت گام نهاد. در نهایت این امر که شما به عنوان مدیر یک شرکت، نسبت به زمان های مرده خود توجه کافی را داشته باشید باعث خواهد شد تا سایرین نیز به الگوبرداری از شما پرداخته و یک فرهنگ و مزیت بزرگ در شرکت شکل گیرد.

3-به نوآوری و خلاقیت شما کمک خواهد کرد

امروزه ضرورت نوآوری و خلاقیت مدیران برای شرکت ها به اثبات رسیده است. در این رابطه بسیاری از آنها به دنبال راهکارهایی برای بهبود این امر هستند. جالب است بدانید که استفاده از زمان های مرده به این علت که خلاقیت شما را به خوبی تحریک خواهد کرد، خود به این امر کمک شایانی را می کند. در این رابطه بسیاری از مدیران جهانی به مانند استیو جابز، روش های متعددی را برای این امر ابداع کرده اند که خود به افزایش وجهه آنها کمک کرده و به اعتباری برای شرکت تبدیل شده است.

4-به انتخاب موارد مهم در کار و زندگی و تمرکز روی آنها کمک خواهد کرد

برای استفاده موثر از زمان خود، شما نیاز به به اولویت بخشی و انتخاب مواردی خواهید داشت که به بهبود کار و یا زندگی شخصی شما کمک خواهد کرد. در این رابطه توجه داشته باشید که همواره مشاهده شده است که برخی از مدیران تنها بعد کاری زندگی خود را مورد توجه قرار داده و همین امر باعث می شود تا در درازمدت با مشکلات متعددی در زمینه زندگی شخصی خود مواجه شوند. به همین خاطر لازم است تا از زمان مرده خود برای بهبود هر دو بخش مهم زندگی استفاده کنید. با توجه به این امر که شما باید از این زمان ها برای اقداماتی استفاده کنید که منفعتی را برای شما به همراه خواهد داشت، این امر به انتخاب و تمرکز بیش تر روی موارد مهم کمک خواهد کرد. در آخر فراموش نکنید که همه چیز به موقعیت شما بستگی خواهد داشت. برای مثال در صورتی که در زمینه کاری خود با ضعف های بیش تری مواجه هستید، لازم است تا بیش تر زمان مرده خود را به این امر اختصاص دهید.

5-به واقعیتی درست از خود دست پیدا خواهید کرد

برای پیدا کردن موارد مناسب برای پر کردن زمان های مرده، شما نیاز به بررسی خود خواهید داشت. این امر خود به شما کمک خواهد کرد تا به درک بهتری از خود دست پیدا کرده و به ضعف ها و مواردی دست پیدا کنید که تاکنون از نگاه شما غافل مانده است. در این رابطه توجه داشته باشید که مدیران نیازمند حفظ وجهه و جایگاه خود هستند. به همین خاطر بهتر است تا قبل از اعلام سایرین، خود برای برطرف کردن ضعف های موجود برنامه ریزی کنید.

مطلب مرتبط: 20 راهکار ساده برای مدیریت زمان

6-به کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس کمک خواهد کرد

هنگامی که افراد در جایگاه مطلوب خود نباشند، بدون شک دچار استرس خواهند شد. در این رابطه استفاده از زمان های مرده باعث خواهد شد تا شما بتوانید برنامه ریزی بهتری را داشته باشید و به علت این امر که همواره در حال بهبود اوضاع خود هستید، اعتماد به نفس شما نیز افزایشی چشمگیر را پیدا خواهد کرد. درواقع این امر باعث خواهد شد تا شما با بن بستی در زندگی خود مواجه نشده و همواره بتوانید برنامه ریزی به مراتب بهتری برای کار و زندگی خود داشته باشید. در این رابطه توجه داشته باشید که اعتماد به نفس و رضایت خاطر شما، در نهایت به تمامی اعضای تیم کاری نیز سرایت پیدا خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی