دوشنبه, ۲۶ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۱ / Mon, 16 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

7 اشتباه رایج استخدامی

2 سال پیش ( 1398/6/6 )
پدیدآورنده : امیر آل علی  

بدون شک انتخاب درست تیم کاری، یکی از مهم ترین الزامات موفقیت محسوب می-شود. به همین خاطر نیز استخدام افراد، همواره مورد توجه مدیران قرار دارد. درواقع حتی یک اشتباه در این زمینه نیز می تواند مشکلات بسیاری را به همراه داشته باشد. به همین خاطر نیز شاهد روش ها و معیارهای مختلف استخدامی در شرکت های مختلف هستیم. با این حال جالب است بدانید که هنوز هم اشتباهات فاحشی در این زمینه وجود دارد. آمارها در این زمینه حاکی از آن است که بسیاری از مدیران به علت تصورات نادرست خود، از اشتباه بودن بسیاری از اقدامات آگاهی ندارند. به همین خاطر معرفی آنها همراه با دلایل محکم، می تواند کاملا کارساز باشد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 7 اشتباه رایج استخدامی خواهیم پرداخت.

اشتباهات استخدامی

1-تنها به استعداد توجه دارید

اگرچه استعداد امری مهم محسوب می شود، با این حال اگر افراد توانایی، تمایل و هماهنگی کافی را با فرهنگ سازمانی شرکت شما نداشته باشند، بدون شک یک مشکل بزرگ را در شرکت ایجاد خواهید کرد. به همین خاطر نباید این امر را تنها معیار خود تلقی کنید. برای مثال ممکن است یک فرد جوان، استعداد کافی برای رشد در زمینه کاری شما را داشته باشد، با این حال کار تیمی وی در سطح بسیار پایینی قرار داشته باشد. فراموش نکنید که در استخدام های خود باید به سایر کارمندان نیز توجه داشته و هیچ چیز را مهم تر در اختیار داشتن یک تیم هماهنگ تصور نکنید. به همین خاطر نیز بهتر است تا به دنبال گزینه هایی باشید که در کنار استعداد برای رشد، از تجربه کافی برای ارائه حداقل استانداردهای حرفه ای بودن، برخوردار باشند. برای استفاده از نیروی جوان و آینده دار نیز بهتر است تا تنها از یک فرد در هر دو سال استفاده کنید. این امر بدون شک مشکلی را برای شرکت به وجود نخواهد آورد.

مطلب مرتبط: ۵ اشتباه رایج استارتاپ ها در استخدام نیرو

2-از اهمیت استخدام آزمایشی غافل هستید

تنها با مطالعه رزومه و کمی صحبت، نمی توان به اطمینان لازم از مناسب بودن گزینه موردنظر دست پیدا کرد. به همین خاطر نیز لازم است تا حداقل سه نفر را به عنوان گزینه های اصلی انتخاب کرده و عملکرد آنها را در حین کار مورد ارزیابی قرار دهید. در نهایت با مقایسه آنها، بهترین گزینه را پیدا خواهید کرد. تعیین درست انتظارات چشم انداز شرکت در کنار مشخص کردن طریقه رشد در شرکت، از دیگر مواردی است که در روز استخدام باید به آنها توجه کنید. به همین خاطر تنها صحبت کردن فرد متقاضی را کافی ندانید.

3-از استخدام های مکرر خودداری کنید

برای استخدام و وارد کردن نیروی کاری جدید، همواره باید قوانین و دلایل خوبی وجود داشته باشد. درواقع زیاد بودن نیروی کاری، صرفا به معنای افزایش قدرت شما نبوده و این امر ممکن است تنها یک بار مالی سنگین را برای شما به همراه داشته باشد. به همین خاطر ضروری است تا استخدام و جایگزین کردن افراد، به علت این امر که به زمانی برای هماهنگ شدن و هزینه های مختلف نیاز دارد، آخرین گزینه شما باشد. درنهایت با نگاهی با توانایی های تیم خود، می توانید افرادی را بیابید که قادر به انجام کارهای بیشتر نیز هستند. به همین خاطر یک توصیه مهم در زمینه استخدام این است که در این زمینه بیش از حد عجولانه رفتار نکرده و چندین دلیل مشخص برای الزامی بودن آن داشته باشید. در نهایت این امر که از تمامی افراد تیم خود مشورت بگیرید، به بهبود تصمیمات و افزایش رضایت کارمندان نیز کمک بسیاری را خواهد کرد.

4-فرهنگ شرکت را اولویت اصلی خود قرار دهید

هیچ چیز مهم تر از فرهنگ شرکت نخواهد بود. درواقع استخدام بهترین ها نیز تنها زمانی سودمند است که آنها بتوانند به خوبی با سایرین همکاری کرده و استخدام شما منجر به افزایش توان تیم شرکت شود. درواقع نخستین سوالات شما باید در راستای کسب اطمینان از هماهنگی افراد با فرهنگ سازمانی شما باشد. درواقع در صورتی که تضادهای شدید وجود دارد، دیگر صحبت کردن در رابطه با سایر موارد، کاملا بی فایده خواهد بود. با این حال توجه داشته باشید که اگر اختلاف های جرئی است، در صورتی که برنامه ریزی درست، می توان فرد را به هماهنگی لازم رساند. به همین خاطر نباید تصور کنید که افراد باید 100درصد مطابق انتظارات شما باشند. این امر عملا غیرممکن خواهد بود.

5-عدم وجود تمایل به کار و پیشرفت

بدون علاقه، هیچ اقدامی به بهترین نحو ممکن انجام نخواهد شد. به همین خاطر نیز لازم است تا به علاقه مند بودن افراد به کار، اطمینان حاصل کنید. درواقع برخی از افراد ممکن است تنها به دلیل کسب درآمد، علاقه مند به استخدام در شرکت شما باشند. فراموش نکنید که این افراد، هیچ گاه کارمندان ایده آلی نخواهند بود. در نهایت اگر فردی تمایل به بروز کردن اطلاعات و کسب تجربه بیشتر نداشته باشد، در دنیای امروز که همه چیز با سرعتی فوق العاده در حال تغییر است، تنها منجر به تضعیف تیم در درازمدت خواهند شد. به همین خاطر در کنار سطح فعلی، لازم است تا به وجود اشتیاق برای بهتر شدن نیز توجه داشته باشید.

6-دلایل غیرحرفه ای برای جدا شدن از موقعیت های شغلی قبلی

این امر که اختلاف با مدیریت، درگیری با همکاران و سایر مواردی که کاملا خارج از رفتار حرفه ای است، جزو دلایل کنار گذاشتن موقعیت های شغلی قبلی باشد بدون شک باید به مناسب بودن فرد شک کنید. درواقع در صورت وجود تعداد زیاد این موارد، این احتمال بسیار زیاد است که شاهد تکرار آنها در شرکت خود باشید. به همین خاطر توصیه می شود تا روزمه افراد را قبل از روز استخدام دریافت کنید تا در صورت وجود چنین مواردی دیگر وقت شما برای مصاحبه تلف نشود. اگرچه همواره این احتمال وجود دارد که افراد عوض شوند، با این حال شما نباید چنین ریسکی را هنگامی که گزینه های دیگری را نیز دارید، بپذیرید.

مطلب مرتبط: راهکارهایی برای استخدام نیروی انسانی مناسب

7-درگیر کاریزما افراد نشوید

برخی توانایی تاثیرگذاری بر سایرین را دارند، با این حال این امر نباید باعث شود تا شما از معیارهای اصلی دور بمانید. به همین خاطر نیز لازم است تا تمامی موارد مهم در روز استخدام را یادداشت کرده و پس از تحلیل درست اوضاع، اقدام به رد و یا قبول کردن افراد کنید. در نهایت این امر که دلایل استخدام خود را برای تمامی افراد تیم شرح دهید، بسیاری از سوءتفاهم ها را نابود خواهد ساخت.

منبع : businesscollective
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/YN06bL4X
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه