مروری بر شبکه های اجتماعی و کاربردهای آن در ایران - فرصت امروز

جمعه, 10 شهریور 1396 - 16:08

در سال های گذشته شاهد استفاده روزافزون مردم ایران از شبکه های اجتماعی اینترنتی بوده ایم و به مرور زمان کاربران ایرانی بیشتری عضو شبکه های اجتماعی شدند و بیشتر در آنها فعالیت کردند.

امروزه کمتر ایرانی را می بینید که در شبکه های اجتماعی اینترنتی عضو نباشد و در آنها فعالیت نکند، در واقع اکثر افرادی که به اینترنت دسترسی دارند بیشتر زمان خود را در شبکه های اجتماعی می گذرانند و مطمئنا با وجود چنین شرایطی زندگی دستخوش تغییرات بسیار زیادی خواهد شد و نیاز است که در زندگی تک تک افراد جامعه تغییرات چشمگیری اعمال شود و این قبیل تغییرات سرعت بسیار زیادی نیز خواهند داشت.

انسان ها علاقه بسیار زیادی به تعامل با یکدیگر دارند و مشارکت در گروه های اجتماعی این علاقه را ارضا خواهد کرد، بنابراین قابل پیش بینی است که شبکه های اجتماعی گوناگون از قبیل فیس بوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، تلگرام و... طرفداران و عضو های بسیار زیادی خواهند داشت و بخشی از زندگی روزمره مردم را نیز به خود اختصاص خواهند داد.

البته با توجه به جدید بودن استفاده از شبکه های اجتماعی در میان ایرانیان، گاهی روش های به کارگیری آنها از خط و هدف اصلی خارج می شود، این در حالی است که هر روزه کاربران اینترنتی بیشتری از ایران عضو شبکه های اجتماعی اینترنتی می شوند و عده ای از منتقدان شبکه های اجتماعی اینترنتی با توجه به آمار استفاده از این شبکه ها در کشور های توسعه یافته بر این باورند که ایرانیان شبکه های اجتماعی اینترنتی را بیش از آنچه مهم هستند مهم می انگارند. موضع غیر قابل انکار این است که کاربران خارجی شبکه های اجتماعی مانند ایرانیان در شبکه های اجتماعی فعالیت نمی کنند.

به طور مثال افرادی که در مراسم ترحیم و تدفین اشخاص مشهور شرکت می کنند، بدون در نظر گرفتن جو ناراحت مجلس ترحیم برای خودنمایی در شبکه های اجتماعی شروع به فیلمبرداری با موبایل خود می کنند تا حضور خود را در این مراسم ها به دیگران اعلام کنند، فارغ از اینکه افراد داغدیده عزا دارند. این دست مسائل بسیار کم در کشور های توسعه یافته دیده می شود.

در ادامه این مقاله به نقل از پارک بازاریابی ایران پربیننده ترین شبکه های اجتماعی اینترنتی در ایران به شما معرفی می شود.

اینستاگرام

شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان یکی از محبوب ترین شبکه های اجتماعی در سراسر دنیا و به عنوان محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران شناخته شده است؛ علت اصلی محبوبیت این شبکه اجتماعی اینترنتی در ایران، نداشتن فیلترینگ از سوی سازمان اطلاعات و فناوری کشور است تا جایی که توانسته رشد بسزایی داشته باشد، البته همانطور که می دانید عده بسیار زیادی از کاربران این شبکه، ایرانی هستند.

در ابتدای آغاز به کار این شبکه اجتماعی  (اینستاگرام)، قرار بود کاربران این شبکه فقط عکس های خود را به اشتراک بگذارند، اما با توجه به استقبال ایرانیان از این شبکه اجتماعی اینترنتی شاهد تغییراتی در کاربری این شبکه اجتماعی هستیم. مثلا بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها با استفاده عکس ها به تبلیغ محصولات و خدمات خود در این شبکه اجتماعی پرداخته اند و حتی به صورت مجازی محصولات و خدمات خود را به فروش می رسانند؛ در واقع شبکه اجتماعی اینستاگرام به عنوان یک ابزار تجارت الکترونیک تغییر کاربری داده است.

بعضی دیگر از کاربران اینستاگرام این شبکه اجتماعی را به چشم یک شبکه خبری می بینند و اخبار و اطلاعات را با دیگر کاربران با فرمت عکس در این شبکه به اشتراک می گذارند. جالب این است که این روش برای به اشتراک گذاری و دریافت اخبار بسیار پرطرفدار است تا جایی که بعضی از این صفحات خبری در شبکه اینستاگرام هزاران فالوئر دارند.

لازم است بدانید که تمامی شبکه های اجتماعی عنوان سرگرم کننده را به خود اختصاص داده اند. این موضوع در خصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز صادق است، البته ممکن است در آینده کاربردهای دیگری را نیز از این شبکه اجتماعی شاهد باشیم.

کلوب

یکی دیگر از شبکه های اجتماعی، کلوب است که کاملا ایرانی و با هدف ایجاد ارتباط و شناخت با همکاران و کالاها و خدمات آنها طراحی شده است. این شبکه اجتماعی به طور کامل به زبان فارسی است و در میان ایرانیان طرفداران بسیار زیادی دارد.

فیس بوک

فیس بوک، قدیمی ترین شبکه  اجتماعی آشنا برای کاربران اینترنتی است، به طوری که جزئی از زندگی تک تک افراد جامعه درآمده است. این شبکه گسترده اجتماعی بر خلاف فیلترینگ در ایران، کاربران بسیار زیادی دارد، البته گاهی خبرهای مبتنی بر برداشتن فیلترینگ این شبکه اجتماعی از سوی سازمان اطلاعات و فناوری ایران می شنویم اما هیچ وقت این اتفاق رخ نداده است.

این شبکه اجتماعی پیش از دولت دهم فیلتر شده است و همچنان حتی پس از مسائلی که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده فیلتر است، البته اگر موضوع فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک را کنار بگذارید و روی نحوه استفاده آن توسط کاربران ایرانی دقت کنید متوجه می شوید که کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی فقط از گردش و تفریح خود در آن عکس هایی را به اشتراک می گذارند و به یکدیگر فخرفروشی می کنند. این مشکل مانند یک موج به راه می افتد و همه بدون اطلاع از موضوع سوار بر موج می شوند تا دیگران خدایی نکرده نگویند که آنها از فلان اتفاق خبر ندارند.

لینکدین

شبکه اجتماعی لینکدین بر مبنای ساخت یک پروفایل کاری است که کاربران بتوانند با استفاده از به اشتراک گذاری لینک این پروفایل کاری در وب سایت های گوناگون رزومه کاری خود را به مشتریان و همکاران خود نشان دهند. این پروفایل کاری شامل اطلاعات تحصیلی و پروژه ها و سوابق شغلی یا دوره های آموزشی و مهارت های حرفه ای که مربوط به کاربر می باشد، است. البته در این نوع رزومه کاری، کاربر نیاز به یک عکس پرسنلی نیز دارد.

متأسفانه هنوز نحوه کارایی شبکه اجتماعی لینکدین برای بسیاری از کاربران ایرانی به درستی جا نیفتاده است. بعضی از افراد عضو در این شبکه اجتماعی فکر می کنند چون یک پروفایل خصوصی برای خود درست کرده اند هر نوع اطلاعات یا عکسی را می توانند در آن با فالوئر های خود به اشتراک بگذارند، این در حالی است که پایه و اساس این شبکه اجتماعی مبنی بر روزمه شغلی فرد است و به مسائل اتفاق افتاده روزمره در زندگی اشخاص ارتباطی ندارد.

از رایج ترین اشتباهات کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی لینکدین این است که رزومه کاری و شغلی آنها به مطالب به اشتراک گذاشته شده در پروفایل آنها بی ارتباط است یا حتی در رزومه شان صفاتی مانند باهوش و نوآور دیده می شود که شخص بیننده تا آن نوآوری را به چشم نبیند، باور نخواهد کرد.

توییتر

از شبکه اجتماعی توییتر، کاربران ایرانی به عنوان یک شبکه خبری استفاده می کنند و با اینکه این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر شده است، بسیاری از کاربران ایرانی برای توییت و مطالعه اخبار به این شبکه اجتماعی مراجعه می کنند، اما موضوع قابل توجه اینجاست که برخی از سیاستمدارن ایرانی نیز در این شبکه اجتماعی فیلتر شده نیز فعالیت دارند و خبرهای مهم سیاسی را در این شبکه اجتماعی توییت می کنند.

از دیگر مسائل مطروحه در زمینه شبکه اجتماعی توییتر این است که این شبکه به دلیل تحریم های سیاسی اقتصادی ایران را در لیست کشور ها برای ثبت نام قرار نداده بود و به تازگی ایران را در این لیست اضافه کرده است، در واقع قبل از برداشته شدن تحریم های سیاسی- اقتصادی، کاربران ایرانی نمی توانستند محل واقعی زندگی خود را در این سایت به صورت درست مشخص کنند که پس از راه اندازی کمپینAddIranToTwitter # توانستند رسمیت خود را احراز کنند.

تلگرام

شبکه تلگرام توسط دو برنامه نویس روس و در آلمان تهیه شده است. شبکه اجتماعی تلگرام در حال حاضر بیشترین مخاطب ایرانی را به سمت خود کشانده است. در کشور ما ایران، ورود هر شبکه اجتماعی یک موج به دنبال دارد. این موج هر قدر ارتفاع بیشتری داشته باشد، عرض آن کمتر می شود. تلگرام بلندترین ارتفاع را داشته است و در حال حاضر در اوج به سر می برد. البته تلگرام در ابتدای فعالیت خود در ایران دچار مشکلاتی بود اما پس از گذشت مدت کوتاهی تمامی مشکلات آن مرتفع شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی