گاهی عذرخواهی کنید ( قسمت دوم) - فرصت امروز

پنج شنبه, 16 شهریور 1396 - 09:30

عذرخواهی کردن امری لازم و اجتناب ناپذیر است. زمان زیادی از وقت کاری افراد در کنار همکاران شان سپری می شود و اگر نتوان با آنان ارتباط خوبی برقرار کرد، در زمینه کاری با مشکلات جدی رو به رو خواهید شد. در این بین مدیران به علت جایگاهی که دارند، این تصور در آنان شکل خواهد گرفت که نباید از زیردستان خود عذرخواهی کنند. با توجه به اینکه در راستای موفقیت در اصل شما یک تیم شکیل داده اید، این قبیل اقدامات تنها به رابطه شما با آنان لطمه وارد خواهد خواهد کرد. به همین خاطر هر شخصی در شرکت لازم است تا در زمان مناسب عذرخواهی کند.

ایده

مارشال گلداسمیت 60ساله یکی از برجستگان حوزه منابع انسانی در جهان است. او دارای کارشناسی اقتصاد ریاضی کارشناسی ارشد mba و دکترای رفتار سازمانی از دانشگاه uclaاست. گلداسمیت از سوی مجله فوربس به عنوان یکی از پنج مربی برتر، از سوی مجله وال استریت به عنوان یکی از 10 معلم برتر و از سوی تعالی رهبری در سال 2008 به عنوان یکی از 100 متفکر برجسته جهان معرفی شده است.

فرمول عجیب MG2 به شدت ساده است، این فرمول به شما می گویید فقط دو دقیقه در روز کاملاً وقت تان را به کارهایی باید اختصاص دهید که می خواهید در آن پیشرفت کنید… اما نه صرفاً انجام آن! مارشال گلداسمیت در رابطه با فرمول عجیبش چنین توضیح می دهد: ما در زندگی دو بخش داریم، اموراتی که بر آنها کنترل داریم و اموراتی که بر آنها کنترل نداریم.... متأسفانه 97درصد از ما 90درصد وقت مان را صرف بخش هایی می کنیم که در رابطه با آن هیچ کنترلی نداریم، مانند افکار دیگران، مانند شخصیت دیگران، مانند اوضاع و شرایط کشورهای دیگر و... اما اموراتی هم در زندگی داریم، که کنترل کامل بر آنها داریم؛ مانند خودمان، پیشرفت در ورزش، پیشرفت در کار، درآمد و.... اگر می خواهید از این فرمول استفاده کنید باید بدانید شما فقط می توانید در قسمت هایی از زندگی تان تغییراتی ایجاد کنید که زندگی شما را می سازند و کاملاً بر آنها کنترل دارید.

برای شروع، ابتدا باید تمام اموراتی را که باعث تلف شدن وقت تان می شوند کنار بگذارید، اموراتی که وقت شما را در مورد مسئله ای خاص می گیرند اما هیچ تأثیری بر خروجی آن امورات ندارند، مانند ملاقات های غیراضطراری، شکوه ها همکاران، تفریحات ناسالم، تغییر شخصیت دیگران و.... در قدم بعدی فقط روی موضوعاتی تمرکز کنید که برای تان مهم هستند و کاملاً روی آنها کنترل دارید، مانند خودتان، مانند نحوه استفاده از وقت تان، برنامه های آینده تان، طرز فکرتان و.... در قدم سوم لیستی از تمام کارهایی را که در هر قسمت از زندگی تان برای پیشرفت باید انجام دهید بنویسید.

برای مثال اگر ورزش می کنید«چند دقیقه در روز بیشتر ورزش کنید بهتر است؟»، اگر مدیر هستید «چه رفتاری با کارمندان تان داشته باشید بهتر است؟» اگر به دنبال موفقیت در زمینه ای هستید«چه فعالیت هایی هستند که باید انجام بدهم تا موفق شوم؟» و... را لیست کنید.

بهتر است روی یک برگه، هفت ستون بکشید و در هر ستون مربوط به هر روز هفته، فعالیت هایی را که باید در آن روز خاص انجام دهید که باعث پیشرفت شما در آن فعالیت خاص می شود بنویسید و سپس هر روز هفته، فقط دو دقیقه در روز وقت تان را به لیست تان اختصاص دهید و چندبار کارهایی را که در آن روز مشخص کردید بخوانید.

توجه کنید جملات باید در شرایط حال باشند، برای مثال« من 10دقیقه بیشتر ورزش می کنم»، «من 20صفحه کتاب می خوانم»، «من رفتاری همراه با دلسوزی با کارمندانم دارم» و... اما راز این فرمول چیست؟ راز این فرمول خیلی ساده نحوه ارتباط آن با ضمیر ناخودآگاه شماست.

شما با خواندن متمرکز 2دقیقه ای این جملات، ناخودآگاه ضمیر باطن تان را برنامه ریزی می کنید تا کارهایی را که می دانید صحیح است و باعث پیشرفت تان می شود انجام دهید. نکته جالب این فرمول این است که اگر آن کار به خصوص را که در دو دقیقه خواندید، در روز انجام ندهید، احساس خوبی پیدا نخواهید کرد و حس می کنید کاری نیمه تمام دارید و دقیقا اگر آن کارها را انجام دهید احساس فوق العاده خوبی به دست خواهید آورد و از خودتان بیش از پیش راضی خواهید بود.

آنچه در عمل باید انجام دهید

-  بدون شک عذرخواهی کردن رفتاری است که باید در شما نهادینه شود. به همین خاطر فرمول مارسال گلداسمیت می تواند راه حلی مناسب برای شما باشد.

- هرچه رابطه شما با سایرین گرم تر و صمیمی تر باشد عذرخواهی کردن به مراتب راحت تر خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی