پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

والدین با بازی کردن نقش منجی، توانایی های بالقوه و اعتمادبه نفس واقعی کودکان شان را از بین می برند و نمی گذارند آنها برای مسائل زندگی واقعی آماده شوند.

چالش ها، سختی ها و ناکامی ها در زندگی اجتناب ناپذیرند. اگر می خواهیم فرزندان مان روحیه ای قوی داشته باشند، باید به آنها انعطاف پذیری را یاد بدهیم. به این ترتیب به آنها کمک می کنیم بیشترین پتانسیل های خود را به واقعیت تبدیل کنند، ولی متأسفانه ممکن است بین مشغله های روزمره نظیر رسیدن به تکالیف مدرسه و تمرین ورزش بچه ها، وظایف مهم تر و اصلی خود را به عنوان والدین از یاد ببرید. به همین دلیل بسیاری از کودکان به لحاظ روحی آن قدر قوی نمی شوند که بعدها به بزرگ سالانی مسئولیت پذیر تبدیل شوند.

به گزارش زومیت، برای اینکه بتوانید کودکان تان را به بهترین و قوی ترین خودشان تبدیل کنید، به این سه نکته توجه کنید.

به فرزندانتان یاد بدهید واقع گرایانه فکر کنند

طرز تفکر فرزند شما، روی رفتار و احساسش تأثیر می گذارد، بنابراین ضروری است به او یاد بدهید با افکار بیش ازحد منفی، مقابله کند.

کودکان هم بسیاری از افکاری را که بزرگسالان با آنها درگیرند، تجربه می کنند؛ توهم در مورد فجایعی که در پیش است، تردیدها و دودلی ها، عدم خودباوری و انتقادات سخت از خود. خیلی اوقات والدین سریعا واکنش نشان می دهند و به آنها می گویند  «اصلا نگران نباش» یا  «مشکلی نیست، حل می شود.»

بیشتر والدین هرگز به فرزندان شان یاد نمی دهند که چطور به شیوه ای سالم با خودشان به گفت وگو بنشینند. راه حل این مشکل به سادگی فقط «تفکر مثبت» نیست. بچه هایی که فکر می کنند همه مشکلات در نهایت حل می شوند و همه چیز به خوبی پیش می رود، برای چالش های زندگی واقعی آماده نمی شوند.

کودکی که ابتدا فکر می کند: «من هرگز در درس ریاضی نمره قبولی نمی آورم»، می تواند یاد بگیرد که با گفتن این جمله به خودش، افکار منفی  را تغییر دهد: من می توانم با بیشتر درس خواندن، کمک گرفتن از دیگران و انجام تکالیفم، نمره ریاضی ام را بهتر کنم.  

بچه هایی که واقع گرایانه فکر می کنند، نسبت به خودشان احساس بهتری دارند و بهبودپذیر تر هستند.

چگونه به کودکان آموزش دهید: به آنها یاد بدهید شواهدی که مفروضات و خیالات آنها را تأیید یا رد می کنند، ارزیابی کنند. وقتی فرزندتان جمله ای منفی به زبان می آورد، از او بپرسید چه چیزی باعث می شود او فکر کند این ماجرا درست است؟ به فرزندان تان یاد بدهید افکار خود را به چالش بکشند و به خودشان ثابت کنند که اشتباه می کنند.

به فرزندانتان یاد بدهید احساسات شان را کنترل و مدیریت کنند

اخیرا یک نظرسنجی علمی از دانشجویان نشان داده است که بیش از ۶۰درصد جوانان، به لحاظ احساسی برای واقعیت های زندگی آماده نیستند. آنها برای مقابله با احساسات ناراحت کننده ای مانند تنهایی، غم و اضطراب، مهارت کافی ندارند.

بیشتر والدین عادت دارند خیلی زود به فرزندان شان بگویند: «نترس» یا «اصلا مسئله ای نیست». به این ترتیب به آنها یاد می دهند که احساسات شان اشتباه است یا اینکه از عهده کنترل احساس شان برنمی آیند.

ضروری است به بچه ها در مورد احساسات شان و اینکه چطور این احساسات بر آنها اثر می گذارند، آموزش دهید.

کودکی که می تواند بگوید: «من احساس اضطراب می کنم و این اضطراب باعث می شود من به کارهای خطرناک دست نزنم.» برای روبه رو شدن با ترس هایش آمادگی بیشتری دارد. او همچنین با درک بهتری احساسات خود را کنترل می کند و در مورد توانایی اش در اداره لحظات سخت و ناخوشایند، اعتمادبه نفس بیشتری خواهد داشت.

چگونه به کودکان آموزش دهید: به آنها یاد بدهید احساسات خود را بشناسند و تشخیص دهند. شناخت احساسات نخستین قدمی است که باعث می شود آنها بفهمند  این احساسات چگونه بر تصمیمات شان تأثیر می گذارد. پس از اینکه احساسات فرزندان تان را تصدیق کردید، به آنها نشان دهید که برای مواجهه با این احساسات، گزینه های مختلفی پیش رو دارند.

به آنها یاد بدهید اقدامات مثبتی انجام دهند

تفکر واقع گرایانه و احساس خوب، تنها نیمی از نبرد است. بچه ها به اقدامات مثبت نیز نیاز دارند.

متأسفانه بسیاری از والدین وقتی کودک شان وارد کشمکش و درگیری می شود، سریعا او را نجات می دهند یا فعالیت های روزانه آنها را با دقت و جزییات مدیریت می کنند، درنتیجه کودکان یاد نمی گیرند انتخاب های سالمی برای خود داشته باشند.

اقدام مثبت به این معنی است که آنها با ترس های شان مواجه شوند، وقتی خسته اند بازهم استقامت کنند و حتی زمانی که مسئله ای مهم و مشهود در میان نیست، باز هم با توجه به ارزش های خود دست به عمل بزنند. کودکانی که باور دارند می توانند عملی مغایر با احساس شان داشته باشند و قادرند ناراحتی ها و ناملایمات را تاب بیاورند، در تمام امور رقابتی زندگی آینده، دارای مزیت هستند.

چگونه به کودکان آموزش دهید: به آنها مهارت های حل مسئله را بیاموزید. به آنها نشان بدهید که می توانند زندگی خودشان و دیگران را تغییر بدهند. به آنها کمک کنید ببینند که با قدم های کوچک و تلاش های پیوسته، می توانند به بهترین ضمیر خود دست یابند.

برچسب ها : فرصت آزاد
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ylPgp3ED
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه