پنجشنبه, ۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Thu, 22 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

فریدون نصیری رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: فروش کالای ایرانی و استقبال مردم از خرید کالا های ساخت داخل چند سالی است دغدغه ذهنی مسئولین و متولیان اقتصاد و تجارت ایران شده است و با وجود همه سعی و تلاش رسانه ها و شعار های اقتصادی، کالا های ایرانی در حوزه لوازم آشپزخانه سهم کمی در سبد خرید خانوار های ایرانی دارد.

رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه با اشاره به نبود برندسازی کالای ایرانی در بازار تصریح کرد: مهمترین عامل عدم شناخت خریداران نسبت به این کالا هاست. فقدان تبلیغات صحیح و اصولی و عدم حضور در رسانه های امروزی، مانعی برای فروش کالا ها در واحد های صنفی شده است.

وی با اشاره به عدم استقبال از کالای ایرانی بیان کرد: انبار کالا در مغازه ها و عدم استقبال خریداران مایه دلسردی فروشندگان شده و فروش کالا های خارجی را بیش از پیش رونق بخشیده است. در این بخش نقش فروشندگان در توضیح و مقایسه انواع کالا ها موجب فرهنگ سازی وسیعی خواهند شد که در نهایت موجب فروش هرچه بیشتر کالای ایرانی و افزایش میزان تولید می شوند که این ارتقا تولید، بستر تحقیق و توسعه و تبلیغات را برای تولیدکنندگان فراهم می کند.

رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه با اشاره به خدمات پس از فروش کالاهای خارجی در کشور یادآور شد: فعالین اقتصادی معتقدند که فروش کالا های خارجی با گارانتی های تضمین شده و مراکز خدمات پس از فروش، سود بیشتری را نصیب فروشنده می کند و تنوع محصولات غیر ایرانی و همچنین قیمت هایی که برای این اجناس در نظر گرفته می شود، گوی سبقت را از کالای ایرانی ربوده و امکان هرنوع رقابتی را برای تولیدکنندگان سخت تر و گاهی غیر ممکن می سازد.

نصیری با بیان اینکه نگاه ملی می تواند باعث حمایت از تولیدکنندگان ایرانی شود، ادامه داد: مشارکت فروشندگان در عرضه کالا های ایرانی و رجحان حس میهن پرستی، شاید حلقه گمشده فرآیند فروش باشد که با کمک اصناف پیدا می شود. انتقال تجارب فروشندگان از نیاز مصرف کنندگان نهایی به تولیدکنندگان، نه تنها موجب رشد و ارتقا کیفیت کالا های تولید داخل است، بلکه بصورتی فزآینده چرخه تولید-اشتغال را بهبود خواهد بخشید.

رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه با انتقاد از عدم حمایت از تولیدکنندگان داخلی، گفت: عدم حمایت از تولیدکنندگان، موانع دولتی مانند مالیات، بیمه ، عدم پرداخت یارانه برای ورود مواد اولیه تولید، سختی امکان تولید برند های متفاوت در یک واحد تولیدی و به دنبال آن پایین بودن تیراژ تولید، عدم اعتماد مردم به استاندارد بدلیل سطح پایین پذیرش استاندارد کالا ها توسط سازمان استاندارد و ... همه و همه باعث افزایش هزینه های تولید، عدم امکان تولید محصولات متنوع و با کیفیت ایرانی شده است.

وی با بیان اینکه آینده روشنی در صنعت لوازم آشپزخانه کشور نمی توان تصور کرد، یاد آورشد: موارد فوق بعلاوه اجاره بهای بالای واحد های تجاری، ورود کالای های بی کیفیت و ارزان قیمت چینی از مبادی گمرکی کشور، کاهش قدرت خرید مردم، فرهنگ مصرفی غلط و... نیز مزید بر علت شده است که هر روز تولیدکنندگان به بقای واحد تولیدی خود ناامیدانه بنگرند و حتی بگاهی کالایی را که با رنج تولید کرده اند، بنام کالای خارجی بفروش برسانند.

به گفته وی؛ ادامه این فرآیند و عدم بروز رسانی روش های تولید و توزیع توسط تولیدکنندگان و فروشندگان حوزه لوازم آشپزخانه در آینده ای نه چندان دور، نشانه های بیماری نهفته امروزی را آشکار و صنعت لوازم آشپزخانه کشور را به مرز نابودی خواهد کشاند.

نصیری با اشاره به فرهنگ خرید در کشورهای توسعه یافته، بیان کرد: بررسی فرهنگ خرید در کشور های توسعه یافته، نشان دهنده دوره ای از گذرا است که مردم این کشور ها طی کرده اند و با خرید کالا های تولیدی خودشان، حتی با کیفیتی پایین، موجب رشد و شکوفایی صنعت و اقتصاد شده و برای خود و نسل های بعدیشان فراهم کرده اند. مردم در اینگونه کشور ها خرید و فروش کالای خارجی را تبدیل به یک ضد ارزش کرده اند.

رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه با اشاره به افزایش قیمت تولید در کشور اذعان کرد: خرید کالای ایرانی توسط مردم در وهله اول نیازمند تامین زیر ساخت هایی برای تولید ارزان و با کیفیت بوده و توجیه اقتصادی فروش این کالا ها در داخل و بسترسازی برای صادرات مستمر به سایر کشورها است.

وی با اشاره به عدم ارتباط بخش صنعت و دانشگاه تصریح کرد: مهمترین بخش اشکالات و مسائل دیده نشده در تولید کالا های ایرانی عدم ارتباط و یا ارتباط ناصحیح بین صنعت و دانشگاه است. دانش آموخته های تئوریک که ارتباط با صنعت را درک نمی کنند و تولیدکنندگانی که شاید کمتر به تحقیق و توسعه معتقدند؛ در کیفیت پایین محصولات تولیدی، به روز نبودن فرآیند ها و خطوط تولید موثرند.

رییس اتحادیه لوازم آشپزخانه با اشاره به نیاز الگوسازی برای استفاده از تولیدات داخلی افزود: فروشندگانی که معرفی کالای ایرانی را الزام آور ندانند، خواسته یا ناخواسته باعث کند شدن چرخش چرخ تولید خواهند شد، درنتیجه اشتغال و پس از آن وابستگی هرچه بیشتر به درآمد های نفتی و وابستگی در انتظارمان خواهد بود.

نصیری در پایان با اشاره به نقش اصناف برای افزایش تولید و فرهنگ سازی برای خرید کالای ایرانی گفت: اصناف که حلقه اتصال زنجیره تولید و مصرف هستند، هم در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی و هم در فرهنگ سازی برای خرید کالا های داخلی، نقشی تعیین کننده ای دارند.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/EtqkAiPY
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه