بهترین طرح های وفاداری، وفاداری به وجود نمی آورند - فرصت امروز

سه شنبه, 08 اسفند 1396 - 13:34

به قلم : حمید حاتم طهرانی

 کارشناس بازاریابی

از این مطلب استفاده کنید زمانی که می خواهید به برنامه وفاداری مشتریان خود بهای بیشتری بدهید.

وقتی شرکت ها به وفاداری مشتریان یا برنامه وفاداری فکر می کنند اغلب آنها نوعی پاداش ها را در نظر می گیرند تا مشتریان را حفظ کنند.

مطمئنا، مشتریان چیزهای رایگان را کم و بیش دوست دارند. چه کسی دوست ندارد؟

اما در بسیاری از موارد، این نوع از تکنیک ها فرقی با افزایش قیمت ها ندارد. علاوه براین، براساس یک تحقیق توسط مؤسسه fast. MAP در اواخر سال ۲۰۱۳، ۹۶درصد از مشتریان وسوسه می شوند تا وفاداری را برای قیمت مناسب به رقبا بدهند.

۲۰درصد از مشتریان، وفاداری خود را تغییر خواهند داد اگر برنامه وفاداری بهتری از برند رقیب دریافت کنند.

۳۳درصد از مشتریان برنامه های وفاداری را امتحان می کنند و از برندهایی که معمولا از آنها خرید نمی کنند، استفاده می کنند.

بررسی ها نشان می دهد ۶۸درصد از مصرف کننده ها، از یک سوپرمارکت خرید می کنند، اما فقط ۴۷درصد آنها به سوپرمارکت وفادار هستند.

برنامه وفاداری مشتریان الزاما وفاداری به همراه نمی آورد.

مشتریان چیز مخصوصی در ازای وفاداری خود می خواهند.

۷۱درصد ازآنها می گویند که آنها پیشنهاد ها و خدمات بهتر را دوست دارند.

۴۸درصد آنها می گویند که آنها خدمات مشتریان بهتر را ترجیح می دهند.

مشتریان می گویند که آنها پاداش ها و چیزهای رایگان را دوست دارند. اما، اگر با پیشنهاد بهتری مواجه شوند از شرکت یا برند دیگری خرید می کنند.

مطلب مرتبطبایدها و نبایدهای وفاداری مشتریان در مراکز خرید / ایجاد یک تجربه خوب از خرید

بنابراین، داشتن یک برنامه وفاداری انگیزشی هیچ تضمینی برای اینکه مشتریان به شما وفادار بمانند، نیست.

به هر حال، این مسئله به این معنا نیست که شما باید برنامه وفاداری خود را کنار بگذارید اگر مبنای شما براساس انگیزه دادن به افراد است. فقط محدودیت ها را بفهمید و فکر نکنید که برنامه وفاداری، وفاداری به ارمغان می آورد!

علاوه بر این، اگر می خواهید با برنامه وفاداری انگیزشی ادامه دهید پس آن را هدف قرار دهید یا با آن کاری خلاقانه و زیرکانه شروع کنید، تا آن برنامه برای مشتریان برجسته شود.

روش کاربرد:

بسیاری از شرکت ها برای طراحی برنامه وفاداری خود تلاش زیادی نمی کنند و موفقیت خود را به شانس واگذار می کنند.
موفق ترین برنامه وفاداری ویژگی های زیر را دارد:

شرکت ها باید به وضوح بدانند که هدف برنامه آنها چیست. انجام این کار به شما کمک می کند تا مشتریان، طراحی و ارائه درستی را هدف قرار دهید که بیشترین سود و مناسب ترین مقیاس برای اندازه گیری عملکرد شما باشد.

شرکت ها اطلاعات را زیر و رو می کنند تا باارزش ترین مشتریان را پیدا کنند. اکثر برنامه های وفاداری از تعداد دفعات خرید به عنوان نماینده ای از سود مشتری استفاده می کنند. مسئله همیشه این نیست. اطلاعات مشتریان باید تجزیه و تحلیل شود تا مشخص شود که کدام مشتری، بیشترین تأثیر بر خرید و سود را دارد. سپس برنامه شما باید برای این افراد پاداش در نظر بگیرد و شرایطی را فراهم کند که آنها مشتری شما باقی بمانند.

شرکت ها برنامه های چند منظوره وفاداری درست می کنند.

عناصر منتشر شده و منتشر نشده در برنامه وفاداری

برنامه های منتشر شده معمولا آنهایی هستند که برای عموم در دسترس هستند و همچنین براساس ارزش یا پتانسیل مشتریان از مزایای مختلفی بهره مند می شوند. در عمل، این برنامه ای است که سطوح مختلفی مانند برنز، نقره، طلا و پلاتین دارد.

برنامه های منتشرنشده خصوصی، دعوتی و در بسیاری از موارد تجربی هستند. برای مثال، بسیاری از برندها بهترین مشتریان شان را برای معرفی یک محصول، یک رویداد ورزشی یا یک ضیافت شام دعوت می کنند، تا آنها احساس خاصی داشته باشند و بخشی از باشگاه انحصاری ها باشند.

برنامه وفاداری خود را با این ویژگی ها مرور کنید و ببینید چقدر با برنامه ایده آل فاصله دارید و در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری را در این خصوص دریافت کنید به شما پیشنهاد می کنم مطالعه کتاب 8 گام شگفت انگیز در ارتباط با مشتری را از دست ندهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی