خودروسازان محصولی شایسته ایران و ایرانی تولید نکرده اند - فرصت امروز

یکشنبه, 16 ارديبهشت 1397 - 15:19

خودروسازان محصولی شایسته ایران و ایرانی تولید نکرده اند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت خودروسازی کشور، به رغم رشد چشمگیری که داشته، نتوانسته محصولی که شایسته ایران و ایرانی باشد، تولید کند.

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری روز شنبه در نشستی با مدیران و صاحبان واحدهای تولیدی قطعه ساز در خراسان رضوی با اشاره به رقابت سنگینی که در عرصه خودروسازی دنیا وجود دارد، افزود: صنعت خودروسازی کشور سال گذشته رشد چشمگیری داشت که از آن جمله در استان خراسان رضوی شاهد رشد 2.7 درصدی تولید خودرو بودیم.

وی خاطرنشان کرد: معلوم می شود که بین خودروسازان بزرگ داخلی رقابتی به وجود آمده و آنها درصدد برآمده اند تا تولیدات خود را رشد کمی و کیفی بدهند.

وی با بیان اینکه به نسبت رشد ایجاد شده، تقاضای اشتغال نیز در حوزه صنعت خودرو افزایش یافته، افزود: در مجموعه خراسان رضوی در حوزه خودرو کار قابل قبولی انجام شده و این صنعت روند خیلی خوبی را طی کرده است.

شریعتمداری تأکید کرد: اگر قرار است رو به جلو حرکت کرده و مسیر توسعه را در صنعت خودرو طی کنیم نباید نگران فشارهای خارجی باشیم، بلکه باید تولید را در کشور مستحکم کرده و محصولی رقابتی متکی بر دانش ایرانی و متناسب با بازار دنیا عرضه کنیم.

وی با اشاره به وضعیت قراردادهای منعقده بین قطعه سازان و خودروسازان گفت: در سال های قبل در این قراردادها در مورد پلتفرم، تحقیق و توسعه و صادرات اصلاحاتی باید انجام می شده که نشده و ما امروز در خصوص این نوع قراردادها، پاسخ مشخصی برای مردم نداریم اما باید نقاط مبهم این قراردادها، آن طور که هم به نفع قطعه ساز و هم خودروساز باشد، اصلاح شود.

وی با تأکید بر تقویت صنعت حمل و نقل به ویژه خودروهای سنگین گفت: امسال باید 3.2 میلیارد دلار از منابع کشور در صنعت تولید خودروهای سنگین استفاده شود لذا باید در مورد ساخت قطعات ماشین های سنگین صاحب فن باشیم و از این امکان فوق العاده استفاده کنیم.

شریعتمداری افزود: تولید خودروهای سنگین و استفاده از آن در کشور، نیازمند اصلاح قراردادها میان قطعه سازان و خودروسازان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد درخواست واگذاری بخشی از شرکت های ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی گفت: سهام شرکت های ایران خودرو و سایپا قابل واگذاری نیست مگر آنکه رقبا آنقدر زیاد شوند که امکان واگذاری میسر شود.

وی اظهار کرد: باید در شرایط کنونی عمر قطعات ساخت داخل را افزایش دهیم به این معنا که استاندارد آن را بالا ببریم و این افزایش استاندارد تولید به معنای خدمت واقعی به کشور است.

وی تأکید کرد: خودروسازان حق ندارند قطعه غیراستاندارد از قطعه سازان بخرند و هر خودروسازی که قطعه غیراستاندارد خریداری کند خود باید در این خصوص پاسخگو باشد.

وزیر صنعت تأکید کرد: خودروسازانی که پلتفرم هایشان استاندارد لازم را ندارد باید تعطیل شوند و اگر پلتفرمی توانایی رعایت همه استانداردها را نداشته باشد مربوط به هر خودروی که باشد باید جمع آوری شود.

وی با تأکید بر افزایش حد اعتباری خودروسازان کشور گفت: گشایش ال سی داخلی هم به نفع قطعه ساز و هم خودروساز است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

info@Forsatnet.ir

شبکه های اجتماعی