شنبه, ۲۵ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Sat, 13 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

درست مانند نگرانی پیش از پرواز در باند فرودگاه، فعالیت در اینستاگرام نیز برای بازاریاب ها استرس خاص خود را به همراه دارد. هنگامی که در تلاش برای ایجاد اعتبار و توسعه برندتان هستید، آخرین کاری که باید انجام دهید، یکی از اشتباهات مذکور در این مقاله است.

لطفا پیش از هر چیز به نکات زیر توجه کنید:

- چهار اشتباه بزرگ که می تواند به شهرت برندتان لطمه بزند.

- توصیه های کارشناس ها در زمینه جلوگیری از این اشتباه ها موثر است.

- چگونه عادت های بدمان را به تمرین هایی سازنده تبدیل کنیم.

1- خرید لایک و فالوور

این مورد به نظر باید برای بازاریاب ها کاملا روشن باشد. با این حال خرید لایک و فالوور همچنان در میان اهالی کسب و کار گزینه ای محبوب به نظر می رسد. از نظر کارشناسی هنگام خرید لایک و فالوور شما فقط در حال لطمه زدن به کسب وکار خود هستید.

مطلب مرتبط:مشاوره بازاریابی اینستاگرام

در مورد خرید لایک و فالوور به سراغ ارین سوسا، بازاریاب دیجیتال ساکن ونکوور و موسس برند Sparkle Media رفتیم. توضیحات ارین در این زمینه بسیار روشنگر به نظر می رسد: «خرید لایک و فالوور در اینستاگرام به طور کامل معادل تقلب است. در واقع بسیاری از افراد تاثیرگذار در اینستاگرام به پشتوانه تعداد فالوورهای شان به درآمدزایی و تبلیغ محصولات مختلف می پردازند. به همین ترتیب هنگامی که برندها به فعالیت در اینستاگرام می پردازند، در حقیقت اقدامی مشابه اکانت های تاثیرگذار انجام می دهند. در این میان برندهایی که به فعالیت همراه با تقلب از طریق خرید لایک و فالوور مشغول هستند، اعتبار و شهرت شان را به خطر می اندازند.»

علاوه بر توضیح ارین، آمارهای رسمی از تاثیر منفی خرید لایک و فالوور روی توسعه برندها حکایت دارند. به این ترتیب چنین سرمایه گذاری هایی نتیجه ای معکوس به همراه دارند: «برای برندهایی که با اکانت های جعلی برخی از تاثیرگذارهای تقلبی اینستاگرام به برندسازی مشغول می شوند، پس از چند هفته همه چیز روشن خواهد شد. مدیران این برندها به سرعت متوجه ناکارآمدی همکاری با چنین اکانت هایی می شوند. دلیل آن هم واضح است، زیرا هیچ نتیجه مثبتی از چنین سرمایه گذاری دریافت نمی کنند».

سوسا در ادامه صحبت های خود به تاثیر منفی چنین اتفاقاتی روی دنیای بازاریابی دیجیتال نیز می پردازد: «این نوع از فعالیت های متقلبانه نه تنها افراد خاص، بلکه کسب وکار بازاریابی دیجیتال را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. برندها پس از عدم موفقیت در سرمایه گذاری روی افراد تاثیرگذار از میزان بودجه شان برای بازاریابی و به ویژه نوع دیجیتالی آن خواهند کاست. به این ترتیب عرصه فعالیت برای آژانس های واقعی بازاریابی دیجیتالی نیز تنگ می شود.»

علاوه بر همکاری با افراد تاثیرگذار تقلبی، استفاده از لایک و فالوور جعلی برای صفحه رسمی برندمان نیز نتیجه دلخواه را در پی نخواهد داشت. اگر به دنبال افزایش میزان محبوبیت برندتان در شبکه های اجتماعی هستید، فالوورهای تقلبی هیچ کمکی به شما نخواهند کرد. در حقیقت فعالیت در شبکه های اجتماعی مبتنی بر کیفیت پست ها و مطالب تان است. در این میان هر راهکاری به جز فعالیت صادقانه نتیجه مطلوبی برای کسب وکارمان به همراه نخواه داشت.

به جای خرید لایک و فالوور اقدامات زیر را مدنظر قرار دهید:

- ارتباط با افراد مناسب: زمان مناسبی را برای ایجاد ارتباط مناسب با افراد همسو با کسب وکارتان اختصاص دهید. به جای خرید کامنت های از پیش تعیین شده، نگارش چند کامنت زیبا در زیر پست سایر برندهای همکارتان ایده چندان بدی نخواهد بود. به این ترتیب با کاربرانی که به کامنت های تان پاسخ می دهند، امکان برقراری رابطه ای بهتر خواهید داشت.

- راه اندازی مسابقه: به لطف مسابقه های مختلفی که در اینستاگرام برگزار شده است، من با اکانت های جالب و زیبایی آشنا شده ام. به عنوان مثال راه انداز مسابقه ای با تقاضا از کاربران به منظور دنبال کردن اکانت تان و استفاده از هشتگی خاص یکی از نمونه های موفق مسابقات اینستاگرامی است. به این ترتیب با صرف هزینه ای بسیار اندک فرصتی مناسب برای جذب شمار بالایی از کاربران خواهید داشت.

- توسعه اکانت رسمی شرکت: اینستاگرام در آپدیت های اخیر خود امکان ایجاد تبلیغات پولی را برای برندها فراهم کرده است. با این حال این تبلیغات از الگوریتم خاصی پیروی می کنند. به این ترتیب تبلیغات شما فقط برای کاربرانی که حداقل علاقه ای به عرصه کلی کسب وکارتان دارند، به نمایش در خواهد آمد. به زبانی ساده، هرکاری در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی می کنید، مخاطب های آتی تان را برای یافتن اکانت تان به زحمت نیندازید. بر این اساس در پرداخت پول برای تبلیغات اینستاگرامی باید نمایش برندتان به مخاطب های هدف را مدنظر داشته باشید.

2- استفاده از تصاویر با کیفیت پایین

هنگامی که یک مشتری بالقوه برای نخستین بار صفحه رسمی شما را مشاهده می کند، اکانت تان جه پیامی را به ذهن وی منتقل خواهد کرد؟ اگر پیام شما «تصاویر ویدئوهایی به شدت تار و نامفهوم» باشد، به احتمال زیاد باید در شیوه مدیریت شبکه های اجتماعی تان تجدیدنظر کنید.

استفاده از تصاویر بی کیفیت به سرعت اعتبار برندتان در شبکه های اجتماعی را زیر سوال خواهد برد. به ویژه در اینستاگرام به عنوان یک پلتفرم عکس محور چنین کاری غیر حرفه ای به نظر می رسد. در حقیقت هنگامی که یک برند در اینستاگرام از تصاویر بی کیفیت استفاده می کند، پیام کاملا روشنی برای کاربران مخابره می شود: دست اندرکاران این برند کسب وکارشان را جدی نمی گیرند.

در فضای مجازی بحث تاثیرگذاری در نخستین مواجهه بسیار مهم تر از سایر موقعیت هاست. برهمین اساس از ارائه بهترین نما از برندتان اطمینان حاصل کنید. چنین اقدامی لزوما هزینه بسیار بالایی را طلب نمی کند. فقط باید چند نکته بسیار مهم را مدنظر قرار داد. در اینجا به بررسی چند مورد از این نکات ضروری خواهیم پرداخت:

- استفاده از ابزارهای مناسب: به عنوان مثال، من به تجربه دریافتم که بازی با نور تصاویر بیشترین تغییر را در آنها ایجاد می کند. به ویژه در اینستاگرام بازی با نور تاثیر بالایی روی کیفیت تصاویر دارد. برهمین اساس اگر تصویر من به طور طبیعی دارای نور کافی نباشد، به هیچ وجه پیش از ویرایش آن را پست نخواهم کرد. استفاده از اپ Adobe Lightroom CC یکی از گزینه های مطلوب برای تنظیم نور تصاویر است. به منظور آگاهی از ابزارهای بیشتر در زمینه ویرایش تصاویر جست وجویی ساده در مارکت های بزرگ نرم افزار و سایت های مشهور کمک شایانی به شما خواهد کرد.

- ترکیب زوایای دید: هیچ گاه به یک زاویه خاص در انتخاب تصاویر اکانت تان اتکا نکنید. تهیه تصاویر با زاویه دید و چشم اندازهای متفاوت یکی از ضرورت های اصلی در زمینه جلب مخاطب است. تصاویر کلوز آپ، تمام نما، تصاویر بسیار دور و الگوهای مختلف ویدئویی به طور متناسب باید در صفحه تان یافت شود. چنین تصاویری طیف های مختلفی از کاربران را با سلیقه های مختلف به صفحه تان جلب خواهد کرد.

مطلب مرتبط: چگونه در اینستاگرام برند خود را بهبود بخشیم

- توجه کافی به پس زمینه: نمی توانم بگویم چند بار تصاویری بسیار زیبا با پس زمینه هایی افتضاح را در شبکه های اجتماعی دیده ام. فرقی ندارد سوژه عکاسی شما تکه ای زباله یا اثری هنری باشد، زمان کافی برای تصمیم گیری در مورد پس زمینه تصویرتان را اختصاص دهید. به عنوان مثال یک پس زمینه متشکل از صخره کوه یا فضای خانگی ساده ترین و در عین حال بهترین گزینه های موجود هستند. همچنین می توان با صرف تنها 50 دلار یک Light Box مخصوص عکاسی حرفه ای نیز تهیه کرد. به این ترتیب شما تمام ابزارهای عکاسی حرفه ای و باکیفیت را در اختیار خواهید داشت.

3- بارگذاری بیش از حد یا بسیار کم مطلب

همه ما برخی از حساب های کاربری این چنینی را دنبال می کنیم. اکانت هایی که در طول روز چندین استوری بارگذاری می کنند. در این صورت تنها کافی است چند ثانیه از اینستاگرام خارج شوید. هنگام برگشت تعداد زیادی استوری از سوی وی مشاهده خواهید کرد. همه ما چنین تجربه مشترکی را از سر گذرانده ایم.

اگرچه ما نسبت به مشاهده استوری های پیاپی و متعدد مادر یا دوست مان علاقه نشان می دهیم، اما شانس برندها برای جلب مخاطب به استوری های پر تعدادشان بسیار کم است. این یک نکته کاملا واقعی است، بنابراین تمرکزتان را روی انتشار به موقع مطالب قرار دهید.

بی تردید مخاطب های هدف شما زمان کافی برای مشاهده خیل عظیمی از مطالب شما را ندارند. به این ترتیب با انتشار بیش از اندازه مطالب فقط زمان و پول تان را هدر خواهید داد. به این ترتیب به جای استوری کردن هر مطلبی آنها را دستچین کنید. به این ترتیب وجهه حرفه ای برندتان نیز حفظ می شود.

در سوی دیگر ماجرا برندهایی هستند که برخلاف نمونه قبلی پست های بسیار اندکی را با مخاطب های شان به اشتراک می گذارند. میزان اندک پست های این برندها گاهی به اندازه ای است که باید با آنها تماس گرفت تا از حضورشان در کسب وکار مطمئن شد. شاید شما از فعالیت اندک فروشگاه محبوب دونات تان آزرده خاطر شوید. در چنین مواقعی افراد به بسته شدن آن مغازه یا فروشگاه فکر می کنند. با این حال در بیشتر مواقع ما با افراد تنبل در اینستاگرام مواجه هستیم، نه چیز دیگری.

من در طول سال های اخیر یک صفحه مخصوص گربه ام راه اندازی کرده ام. هنگامی که برای چند روز متوالی در این صفحه پستی بارگذاری نمی کنم، کاهش مخاطب هایم به شدت محسوس خواهد بود. براین اساس مسئله برای برندهای واقعی بسیار دشوارتر به نظر می رسد. راهکار این مشکل اطمینان از بارگذاری پست ها به صورت مداوم است. به این ترتیب مشتریان تان شما را فراموش نخواهند کرد.

به منظور یافتن موقعیت مناسب برای بارگذاری پست به نکات زیر توجه کنید:

- به آمارها توجه کنید: با بارگذاری روزانه مطلب برای یک هفته یک آزمایش ساده را راه اندازی کنید. سپس در طول هفته بعد هر دو روز یک بار مطلب روی صفحه تان بگذارید. در این میان روی نتایج حاصل در طول دو هفته تمرکز کنید. با تحلیل نتایج به راحتی از الگوی مناسب برای ارسال مطلب در صفحه تان آگاه خواهید شد. همچنین می توانید یک نظرسنجی در استوری تان بگذارید. گاهی اوقات نظرخواهی مستقیم از مخاطب بهترین راهکار خواهد بود.

- آزمایش زمان های مختلف: در برخی موارد ناتوانایی برندها در جذب مخاطب به تعداد بالای مطالب شان مربوط نیست، بلکه در اینجا عامل زمان سنجی در کار است. به این ترتیب باید زمان حضور اغلب مخاطب های تان در اینستاگرام را پیدا کنید. این کار از طریق تحلیل داده های مختلف به راحتی امکان پذیر خواهد بود. به این ترتیب دیگر مطالب تان را در زمان غیبت کاربران پست نخواهید کرد.

- اولویت کیفیت بر کمیت: درحالی که جزئیات کسب وکارتان بی تردید برای شما جذاب است، مخاطب های شما علاقه چندانی به آگاهی از تمام جزئیات کسب وکارتان نخواهند داشت، بنابراین پیش از آنکه به بارگذاری پست های متعدد بپردازید، اهداف خود را به طور دقیق مشخص سازید. به این ترتیب دیگر خبری از پست های آزاردهنده در صفحه تان نخواهد بود.

4- بی توجهی به آمارها

تصور کنید در آزمونی شرکت کرده اید و هیچ گاه سطح کلاس تان ارتقا نخواهد یافت. همیشه اطلاع از اینکه در امتحان رد شده ایم، بسیار آزاردهنده است. چنین احساسی درست هنگام بی توجهی به آمارهای اینستاگرام نیز رخ می دهد. در حقیقت هنگام بی توجهی به آمارهای اینستاگرام شما اطلاعاتی مهم در زمینه توسعه کسب وکارتان را از دست می دهید. اطلاعات اینستاگرام بهترین منبع برای آگاهی از نتیجه و ثمربخشی مطالب اکانت تان است. به این ترتیب به بهترین شیوه از موفقیت یا شکست کمپین های مختلف مان آگاه خواهیم شد.

آمارهای اینستاگرام در زمینه شناخت بهتر مخاطب نیز مفید هستند. هنگامی که شما وضعیت مخاطب های تان را روی نمودار جمعیت شناختی مشاهده می کنید، بهتر از علایق، نوع سلیقه و رفتارهای آنها آگاهی خواهید داشت. به این ترتیب در ساماندهی کمپپین های بعدی امکان استفاده بهینه از این اطلاعات به وجود می آید. به عنوان مثال پاسخ به پرسشی نظیر «مخاطب های برند ما به ویدئو بیشتر علاقه دارند یا عکس؟» فقط از طریق توجه به آمارهای رسمی اینستاگرام امکان پذیر است. شیوه های دیگر پاسخگویی به چنین پرسشی تقریبا به طور کامل روی حدس و گمان بنا می شوند.

پرسش اصلی در اینجا بدین صورت است: چگونه می توانیم توجه کافی را به آمارهای اینستاگرام داشته باشیم؟ به منظور پاسخگویی به این پرسش توجه به نکات زیر مطلوب به نظر می رسد:

- شناخت معیار مناسب: اهداف و آرزوهای کسب وکار شما چیست؟ هنگامی که پاسخ روشنی به این پرسش بدهید، آگاهی بهتری نسبت به افراد مورد نیازتان به منظور تعامل خواهید یافت. برخی معیارهای مهم در این زمینه عبارتند از پست های برتر (آنهایی که بیشترین جذب کاربر را در طول ماه داشته اند)، برترین اشاره ها (پست های برتری که در آنها Mention شده اید)، فالوورهای جدید، میزان جذب کاربر در طول دوره های چند ماهه و میزان بازدید کاربران از صفحه تان. با آگاهی از این معیارها و بررسی شان انتخاب استراتژی جدید برای برندسازی و تبلیغات برای شما بسیار راحت تر می شود.

مطلب مرتبط:10 حساب کاربری اینستاگرام که هر کارآفرینی باید دنبال کند

- استفاده از ابزارهای مناسب: فرقی ندارد به دنبال اندازه گیری میزان رشد مخاطب ها، ترافیک وب سایت یا موفقیت آگهی اینستاگرامی تان هستید، ابزار کمکی مطلوبی در زمینه پاسخ به هرکدام از نیازهای تان وجود دارد. ابزار مشهور اینستاگرام به نام Insights به بهترین شکل ممکن اطلاعات طبقه بندی شده در اختیار شما قرار می دهد. شمار بازدید کاربران از صفحه تان، میزان پست های شما که از سوی کاربران ذخیره شده و تعداد بازنشر استوری تان از سوی کاربران از جمله امکانات این ابزار محسوب می شود. علاوه بر این ابزار، Hootsuite Analystics به عنوان ابزار رسمی ما آمارهای بسیار بیشتری را نیز در اختیار شما قرار می دهد. مزیت اصلی این ابزار ارائه اطلاعات در قالب نمودارها و اینفوگرافی های مختلف است. براین اساس تصمیم گیری در مورد کمپین ها و شیوه مدیریت صفحه تان بسیار راحت تر از هر زمانی دیگری می شود. به منظور اطلاع بیشتر از امکانات ابزار ما به راحتی با جست وجوی نامش آگاهی کافی را به دست خواهید آورد.

شاید شما نسبت به انجام برخی از اشتباه های مذکور در این مقاله احساس گناه کنید، با این حال هنوز برای بازگشت به مسیر صحیح دیر نشده است. با مطالعه و اجرای توصیه های مطرح در این مقاله از عدم تکرار چنین اشتباه هایی اطمینان حاصل خواهید کرد.

منبع : hootsuite
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/gBbM3PLA
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه