شنبه, 16 آذر 1398 - 15:04

اگرچه تاکنون دو برند فیس بوک و اپل با یکدیگر به صورت مستقیم رقابتی را نداشته-اند، با این حال اخیرا اوضاع کاملا فرق کرده و توجه تمامی رسانه ها معطوف به درگیری این دو شرکت است. اگرچه برای بسیاری از افراد درگیر شدن دو برندی که حوزه کاری مشترکی ندارند، کمی عجیب به نظر می رسد، با این حال دلیل این امر این است که اپل همواره امنیت را یکی از اصول همیشگی خود اعلام کرده است و به همین خاطر سیستم عامل خود را به مراتب بهتر از اندروید می داند.

پس از انتشار اخبار متعدد در رابطه با سوءاستفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران خود، در نسخه جدید آی او اس دیگر امکان نصب این برنامه وجود ندارد، با این حال ماجرا تنها به این مسئله خلاصه نشده و دیگر برندهای تحت مالکیت فیس بوک به مانند اینستاگرام نیز ممکن است از این تصمیم با ضررهایی جدی مواجه شوند. درواقع اگرچه هنوز این تصمیم به مرحله اجرا درنیامده و صرفا در حد یک تهدید به شمار می رود، با این حال اگر فیس بوک سریعا اقدامی را برای جلب رضایت مدیران اپل انجام ندهد، بدون شک سال آینده را می توان یک فاجعه کامل برای این شرکت تلقی کرد، با این حال سوال بزرگ مطرح این است که موضوع سوءاستفاده فیس بوک از اطلاعات کاربران یک اتهام جدید نبوده و چه دلیلی باعث شده است که اپل اخیرا چنین واکنش تندی را داشته باشد؟ علت اصلی این اتفاق را باید برنامه تحقیقاتی فیس بوک دانست که پس از خبر راه اندازی آن، برای مدتی متوقف شده بود.

درگیری فیس بوک و اپل

با این حال آنها اخیرا این پروژه را دوباره راه اندازی کرده اند که به عقیده مدیران اپل، یک اقدام جاسوسی محسوب می شود. این امر در حالی است که اپل اخیرا میلیون ها دلار را صرف افزایش امنیت خود کرده و این اقدام فیس بوک عملا به معنای بی ارزش شدن اقدام آنها تلقی می شود، همین امر نیز باعث شده است تا تیم کوک(مدیر ارشد اپل) فیس بوک را به علت عدم برنامه درست برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران خود متهم سازد. با این حال مارک زاکربرگ در اقدامی عجیب که حیرت تحلیلگران را نیز به همراه داشته است، به جای توضیح شفاف و تلاش برای تغییر اوضاع، به صورت مستقیم تیم کوک را متهم به دروغگویی کرده است. همین امر نیز منجر به پیچیده شدن اوضاع شده است. درواقع به نظر می رسد که قرار نیست به سادگی صلحی میان این دو ابرشرکت برقرار شود، با این حال به علت وجود مشکلات دیگری که فیس بوک با آن مواجه است، در صورت ادامه پیداکردن این درگیری ها بدون شک این برند با ضررهای بیشتری مواجه شده و اوضاع بسیار سختی را تجربه خواهد کرد.

مطلب مرتبط: چرا باید نگران امنیت موبایل ها باشیم

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که خبر فوق، بهترین اتفاق ممکن برای شبکه های اجتماعی دیگر نظیر اسنپ چت و تیک-تاک خواهد بود تا فاصله خود را با اینستاگرام و فیس بوک به حداقل برسانند. در آخر فراموش نکنید که اپل همواره به خاطر اپلیکیشن های خاص خود نیز معروف بوده است. همین امر ممکن است اپل را به سمت ایجاد یک شبکه اجتماعی سوق دهد. اگرچه ممکن است تصور کنید که این اقدام اپل شانس زیادی را برای رقابت با فیس بوک و اینستاگرام نخواهد داشت، با این حال واقعیت این است که نتایج آمارها حاکی از کاهش شدید رضایت کاربران از این دو برنامه است. به همین خاطر اگر اپل بتواند تمامی مشکلات موجود این دو برنامه را رفع کرده و یکسری نوآوری های جذاب نیز داشته باشد، بدون شک تحولی شگفت انگیز را شاهد خواهیم بود.

در این رابطه حتی ممکن است اپل اقدامی مشابه مایکروسافت را در دستور کار خود قرار دهد. این شرکت در سال 2016 شبکه اجتماعی تخصصی کسب و کار با نام لینکدین را خریداری کرد. تحلیلگران بسیاری عقیده دارند که ممکن است اپل نیز دست به چنین اقدامی زده و به صورت مستقیم وارد رقابت با فیس بوک شود، با این حال واقعیت این است که به وجود آمدن یک جنگ، برای هر دو طرف ضررهایی را به همراه خواهد داشت و تمامی گزینه های معرفی شده در حال حاضر تنها احتمالات محسوب می شوند. به همین خاطر باید تا پایان سال جاری، منتظر آخرین واکنش ها از سوی مدیران این دو شرکت باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید