دوشنبه, 04 آذر 1398 - 16:00

مدتی قبل مدیران ارشد اینستاگرام اعلام کردند که لایک کردن به معضلی در شبکه-های اجتماعی تبدیل شده و به هدف اصلی صفحات مختلف تبدیل شده است. درواقع در حال حاضر شاهد انواع روش ها برای گرفتن لایک هستیم که بسیاری از آنها نادرست و تقلبی محسوب می شوند. همین امر نیز باعث شده است حذف قابلیت اینستاگرام به صورت آزمایشی در کشور کانادا آغاز شود. درواقع کاربران این کشور تنها خودشان قادر خواهند بود تا تعداد لایک ها را مشاهده کنند. این امر باعث خواهد شد تا دیگر تعداد لایک اهمیتی نداشته و افراد بر روی کیفیت کار خود تمرکز داشته باشند. بدون شک این اقدام، بزرگترین تغییری است که اینستاگرام تاکنون در خود داشته و می تواند آغازگر یک مرحله جدید در دنیای شبکه های اجتماعی باشد. در حال حاضر و پس از گذشت چندین ماه، این قابلیت برای کاربران برزیلی نیز به وجود آمده است. خوشبختانه تاکنون با نظرات مثبت بسیاری همراه بوده و پیش بینی می شود این نتایج باعث خواهد شد تا در سال آینده، شاهد عملی شدن این طرح در تمامی نقاط جهان باشیم. با این حال طبیعی است که قبل از قطعی شدن این تغییر، چند کشور اروپایی-آسیایی نیز در معرض آزمایش قرار گیرند که در حال حاضر پیش بینی ها بر روی کشور ایرلند است. از دیگر نکاتی که در چند روزه گذشته بسیار مطرح شده، این است که آیا اینستاگرام برای سنجش بهتر، اقدام به ایجاد دو گروه از کاربران در هر کشور خواهد کرد؟

قابلیت لایک اینستاگرام

برای مثال اگر نیمی از مردم یک کشور از قابلیت لایک برخوردار باشند و برای نیمی دیگر این قابلیت حذف شود، بدون شک می توان واکنش ها را به صورت بهتری مشاهده کرده و مقایسه دقیق تری را به دست آورد. همچنین این امر که این امکان کاملا اختیاری باشد و هر فردی که تمایل دارد بتواند تعداد لایک های خود را پنهان کند. از دیگر مواردی است که هنوز بسیاری از کارشناسان بر روی آن اختلاف داشته و برخی بر روی انتخابی بودن و برخی دیگر بر روی همگانی بودن آن تاکید دارند. جالب است بدانید که همزمان با شروع این طرح در کانادا، یک گروه از روان شناس ها بر روی تاثیر این امر بر روی سلامت روانی کاربران آزمایشاتی را انجام داده اند که نتایج آن کاملا مثبت بوده و پنهان شدن تعداد لایک ها باعث شده است تا افراد اعتماد به نفس بالاتری را پیدا کرده و دیگر فشاری را در این زمینه احساس نمی کنند.

مطلب مرتبط: تاثیر حذف نمایش لایک اینستاگرام

به عنوان نکته پایانی ذکر این امر ضروری است که اگرچه نتایج این آزمایش تاکنون مثبت بوده است، با این حال با توجه به این امر که هنوز این اقدام ادامه دارد، نمی توان به یک جمع بندی جامع در رابطه با آن دست پیدا کرد. به همین خاطر هنوز هم نمی-توان با اطمینان از نهایی شدن این طرح سخن گفت. درواقع این طرح تاکنون در کشورهای پیشرفته ای نظیر کانادا اجرایی شده است و نمی توان اطمینان داشت که در مناطق دیگر خصوصا کشورهای جهان سوم نیز به همین نتایج منتهی شود. به همین خاطر نیز مدیران ارشد اینستاگرام تاکنون در این رابطه نظر قطعی خود را اعلام نکرده و ممکن است تا نتایج قطعی، حتی بیش از پیش بینی ها به زمان نیاز باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید