پنجشنبه, ۲۸ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Thu, 18 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

بدون شک سایت اصلی تقریبا تمامی شرکت ها در زمینه استخدام افراد این است که از آنها می خواهند تا رزومه خود را جهت بررسی ارسال کنند، با این حال به عقیده شما مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، چیست؟ درواقع با بررسی درست رزومه افراد حتی ممکن است دیگر نیازی به مصاحبه وجود نداشته باشد و بسیاری از افراد در همین مرحله حذف شوند. در همین راستا به بررسی 12 مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-به دنبال اثبات ادعاها باشید

بررسی درست رزومه

در رزومه و یا اطلاعات صفحه استخدام ممکن است افراد ادعای مهارت هایی را داشته باشند. به همین خاطر نخستین اقدام شما باید پیدا کردن مدارکی برای اثبات آنها باشد. برای مثال ممکن است فردی ادعا کند که در زمینه فروش و بازاریابی توانایی کافی را دارد ولی هیچ گونه مدرک تحصیلی و یا سابقه کار به چشم نخورد. در نهایت لازم است تا با تحلیل رزومه، لیستی از مهارت های فرد ایجاد کنید. این امر باعث خواهد شد تا امکان مقایسه بهتر مهیا باشد.

مطلب مرتبط: چگونه دروغ های یک رزومه را تشخیص دهیم

2-میزان سخت کوشی افراد را بسنجید

از روی اقدامات و دستاوردهای هر فرد می توان میزان سخت کوشی او را سنجید. همچنین با نگاهی اولیه به رزومه افراد نیز می توان این مورد را مشاهده کرد. برای مثال برخی از رزومه ها تنها در پنج دقیقه تنظیم شده است، با این حال برخی دیگر چنان دقت و ظرافت بالایی دارد که معلوم است حداقل یک هفته بر روی آن کار شده است. به همین خاطر حتی از روی ساده ترین چیزها نیز می توان اطلاعات سودمندی را به دست آورد.

3-دستاوردهای فرد را مورد بررسی قرار دهید

شما باید به نسبت سن فرد به عملکرد و دستاوردهای او نمره بدهید. این نمره امکان مقایسه بهتر را نیز فراهم خواهد کرد. درواقع فراموش نکنید که شما برای استخدام تنها در یک بخش ممکن است با صدها رزومه مواجه شوید. به همین خاطر اگر نمره دهی وجود نداشته باشد، بدون شک اقدام شما بیش از حد زمان بر خواهد شد. همچنین ضروری است تا مزیت های خاص هر فرد را در کنار نمره ها یادداشت کنید. برای مثال ممکن است دو فرد از امتیار همسانی برخوردار باشند با این حال نزدیکی به محل کار، عامل برتری یکی از آنها شود.

4-تنها مهارت های تخصصی افراد را مورد توجه قرار ندهید

اگرچه برخی از مهارت ها الزام یک کار محسوب می شود، با این حال بسیاری از مهارت های فرعی می تواند در میزان موفقیت آنها تاثیرگذار باشد. به همین خاطر ضروری است تا مهارت های به اصطلاح نرم را نیز جزو اولویت ها قرار دهید. برای مثال با تحلیل رزومه فرد می توانید میزان تیم گرا بودن وی را بسنجید. بدون شک این مهارت در انجام بهتر کارها کمک شایانی را خواهد کرد.

5-با مدیران سابق تماس برقرار کنید

در هر صورت حتی ممکن است افراد در رزومه خود نیز اطلاعات نادرستی را وارد کنند. به همین خاطر تماس با مدیران سابق، می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. فراموش نکنید که حتی یک تفاوت میان گفته ها، باید دلیل کافی برای کنار گذاشتن فرد متقاضی باشد.

6-تیپ شخصیتی فرد را پیدا کنید

اگر کمی دانش در زمینه علم روان شناسی داشته باشید، بدون شک حتی از روی رزومه افراد نیز می توان تا حدودی تیپ شخصیتی را حدس زد، با این حال در صورتی که در این زمینه اطلاع کافی را دارید، می توانید از یک روان شناس باتجربه برای تامین این نیاز خود استفاده کنید. در نهایت با تعیین تیپ شخصیتی افراد می توانید میزان تناسب آنها با نیاز و فرهنگ کاری شرکت را بسنجید. برای مثال ممکن است برای مدیر بخش فروش خود به فرد جسور و کاریزماتیک نیاز داشته باشید، با این حال فرد موردنظر شما تیپ شخصیتی محتاط و خجالتی را داشته باشد. در نهایت فراموش نکنید که تیم شرکت، مهم ترین دارایی شما محسوب می شود. به همین خاطر شایسته است تا در انتخاب آنها وسواس بالایی را داشته باشید.

7- نحوه نگارش افراد را مورد بررسی قرار دهید

به این امر توجه کنید که افراد رزومه خود را به چه نحوی تکمیل کرده اند. بدون شک فردی که قواعد نگارشی را بهتر مورد استفاده قرار داده و تناسب فضاها را رعایت کرده است، شخصیت مناسب تر و حرفه ای تری نیز دارد. درواقع با نگاه اولیه به برخی از رزومه ها، هیچ گزینه ای بهتر از دور انداختن آنها نخواهد بود.

8-میزان تمایل افراد به پیشرفت را پیدا کنید

این امر که هر ساله پیشرفتی را در سطح مهارت، دانش و دستاوردهای افراد مشاهده کنید به این معنا خواهد بود که آنها خواهان رشد بیشتر هستند. بدون شک هیچ چیز بهتر از یک کارمند باانگیزه نخواهد بود. به همین خاطر نیز ضروری است تا این ویژگی را به یکی از معیارهای اصلی خود تبدیل کنید.

9-میزان وفاداری را یک ارزش بدانید

این امر که میزان حضور افراد در شرکت های مختلف را مشاهده کرده و دلیل جدایی را نیز پیدا کنید، بدون شک باعث خواهد شد تا از وجود وفاداری به شرکت و یا عدم آن اطمینان حاصل کنید. درواقع اگر کارمندی هر ساله کار خود را تغییر داده است، بدون شک گزینه ای پرریسک برای شما خواهد بود.

10-سوالات خود را براساس اطلاعات رزومه تعیین کنید

یکی از بزرگ ترین اشتباهات افراد این است که سوالات روز مصاحبه را بدون توجه به رزومه فرد انتخاب می کنند. برای مثال ممکن است این سوالات برای پنج سال پیش نیز مورد استفاده قرار گرفته باشد. تحت این شرایط بدون شک بهترین استخدام ممکن را نخواهید داشت. به همین خاطر ضروری است تا در حین بررسی رزومه، سوالات خود را نیز یادداشت کنید. تحت این شرایط می توان اطمینان داشت که استخدام شما، کاملا اصولی و با شانس موفقیت بالا همراه خواهد بود.

11-به خانواده فرد توجه داشته باشید

این امر که فرد در چه فرهنگ و خانواده ای بزرگ شده است بدون شک یکی از معیارهایی محسوب می شود که باید در تصمیم گیری شما دخیل باشد. برای مثال ممکن است اکثریت تیم شرکت از یک وضعیت عقیدتی برخوردار باشد، با این حال فرد متقاضی دقیقا نقطه تضاد محسوب شود. به همین خاطر بهتر است تا از استخدام چنین فردی جهت حفظ یکدستی تیم شرکت، خودداری کنید.

مطلب مرتبط:نکاتی برای نگارش یک رزومه جذاب و قابل توجه

12-یکسری کلیدواژه برای خود داشته باشید

یکسری کلیدواژه کمک خواهد کرد تا شما از استحقاق فرد اطمینان حاصل کنید. برای مثال ممکن است یک نوع مدرک برای شما اصل مهمی باشد. به همین خاطر همان ابتدا با سرچ آن می توانید تصمیم بگیرید که رزومه را مطالعه کنید و یا به سراغ گزینه-های دیگر بروید. این امر به افزایش سرعت شما کمک شایانی خواهد کرد.

منبع : allbusiness
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/aQ2uRrDW
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتین
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه