شنبه, 26 مرداد 1398 - 18:38

ایلان ماسک روز پنجشنبه توییتی با این مضمون منتشر کرد: بمباران اتمی مریخ. چند ساعت بعد مجددا توییت دیگری منتشر کرد که در آن آمده بود: تیشرت به زودی!

به گزارش دیجیاتو، البته توییت اول ماسک را می‎توان پیرو سبک تهاجمی و همیشگی او در برقراری ارتباط با مخاطبانش در توییتر دانست، با این حال این میلیاردر کارآفرین مدت‎هاست که ایده استفاده از تسلیحات اتمی روی مریخ با هدف زمینی‎سازی آن را مطرح می‎کند؛ منظور تغییر سطح سیاره سرخ به نحوی است که آن را برای انسان قابل سکونت کند.

ایلان ماسک ایده بمباران اتمی مریخ

ماسک که سال ۲۰۱۵ در برنامه Late Show با میزبانی استیون کولبرت حضور یافته بود مدعی شد که می‎توان مریخ را با استفاده از تسلیحات هسته‎ای (بمب‎های هیدروژنی) در قطب‎های آن گرم کرد. در ادامه کولبرت با شنیدن این ایده از ماسک با عنوان ابرشرور یاد کرد.

او چند هفته بعد و در جریان رویدادی که برای معرفی برنامه‎های خورشیدی شرکت سولار سیتی ترتیب داده شده بود، اظهار داشت که هدف نهایی ایجاد دو خورشید مصنوعی و کوچک است که با استفاده از تسلیحات هسته‎ای برفراز دو قطب مریخ ایجاد خواهند شد.

هدف نهایی در واقع تبخیر آبی است که هم‎اکنون به شکل یخ در قطب‎های مریخ وجود دارد تا در نهایت با آزادسازی CO2 به اتمسفر نوعی اثر گلخانه‎ای را روی این سیاره ایجاد کند.

ماسک همواره از برنامه‎هایش برای ایجاد سکونتگاه در سطح مریخ با جسارت و شهامت خاصی سخن به میان آورده است و این در واقع یکی از ماموریت‎های اصلی شرکت اکتشافات فضایی اسپیس ایکس به شمار می‎رود که ماسک بنیانگذارش است.

با این حال اما ایده بمباران هسته‎ای مریخ چندان هم خالی از ایراد نیست. در سال ۲۰۱۸ میلادی دو محقق از دانشگاه‎های کلورادو و آریزونای شمالی به بررسی امکان استفاده از CO2 برای زمینی‎سازی مریخ پرداختند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این کار با تکنولوژی‎های کنونی ممکن نیست.

نتایج این پژوهش که در نشریه اخترشناسی منتشر شد به تبیین دو مشکل اساسی برسر راه این کار می‎پرداخت: نخست اینکه CO2 کافی در مریخ وجود ندارد که بتواند اثر مورد نظر را ایجاد کند. دیگر اینکه ذرات موجود در جو مریخ مرتبا در اعماق فضا گم می‎شوند و به همین خاطر CO2 تبخیر شده به تدریج از جو آن خارج خواهد شد.

حال اینکه اسپیس ایکس به زودی تیشرتی با این مضمون به بازار عرضه می‎کند یا خیر مساله‎ای ست که صرفا با گذر زمان مشخص می‎شود با این حال روشن است که شرکت‎های تحت نظر ماسک تاریخچه‎ای طولانی از فروش اقلام غیرمعمول و بعضا خطرناک دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید