یکشنبه, 24 فروردين 1399 - 12:06

مدیران بزرگ افرادی کاریزماتیک هستند، با این حال برخلاف باور عموم این مسئله ذاتی نبوده و مهارتی کاملا اکتسابی محسوب می شود. درواقع تنها کافی است تا در این رابطه تمرین داشته باشید. با این حال تا زمانی که نسبت به اقداماتی که باید انجام شود، آگاهی نداشته باشید بدون شک تلاش های شما با بالاترین حد نتایج همراه نخواهد بود. به همین خاطر بسیار مهم است که در این رابطه در ابتدا به آگاهی لازم دست پیدا کنید. فراموش نکنید که این مسئله حتی برای افرادی که در زمینه کارآفرینی و مدیریت فعالیتی را ندارند نیز دارای اهمیت خواهد بود و به محبوبیت بیشتر در محیط کار و خانواده و در نهایت پیشرفت بیشتر منجر خواهد شد. در همین راستا به بررسی هشت تمرین ضروری خواهیم پرداخت.

1-دلایل محبوبیت خود و دیگران را یادداشت کنید

چگونه به فردی کاریزماتیک تبدیل شویم

در ابتدا شما باید بر روی خود تمرکز کرده و نکات مثبت و دلایل جذاب بودن خود را یادداشت کنید. در این رابطه می‎توانید از ویژگی های افرادی که از نظر شما دارای کاریزما هستند نیز استفاده کنید. پس از طی کردن این مرحله شما لیستی از مواردی را خواهید داشت که باید آنها را تمرین کرده و به حدی بزرگ کنید که قدرت پوشش ضعف های شما را پیدا کنند. برای این موضوع شما باید حداقل 50 مورد را یادداشت کنید. در این رابطه حتی می توانید از اطرافیان خود برای کشف بهتر موارد، استفاده کنید. بدون شک پس از پایان یافتن آن، متوجه بسیاری از موارد خواهید شد که تاکنون از نظر شما پنهان مانده و این امر شگفتی شما را به همراه خواهد داشت.

مطلب مرتبط: روش هایی برای افزایش قدرت شخصی در محل کار / مدیریت کاریزماتیک

2-بیش از حد فکر نکنید

بدون شک فردی که اعتماد به نفس ندارد را نمی-توان کاریزماتیک محسوب کرد. به همین خاطر بسیار مهم است که این موضوع را در خود تقویت کنید. از جمله نشانه های اعتماد به نفس و باور به خود این است که فرد بتواند تصمیم‎گیری سریعی را داشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هرچه تعلل بالاتری را داشته باشید، قوه ترس در ما قدرتمندتر خواهد شد. به همین خاطر تمامی کارآفرینان بزرگ توصیه می‎کنند که منتظر اطمینان 100درصدی نبوده و برای مسائل مهم به 70درصد نیز اکتفا کنید. بدون شک میزان این امر در رابطه با مسائل کم اهمیت به مراتب کمتر خواهد بود. در نهایت فراموش نکنید که حتی محتاط‎ترین افراد نیز شکست هایی را تجربه خواهند کرد. به همین خاطر به جای تلاش برای فاصله گرفتن از ریسک که باعث می شود تا فرصت های موجود را از دست بدهید، لازم است تا بر روی دلایل شکست ها تمرکز کرده و به تجربیات خود بیفزایید.

3-مراقبه داشته باشید

برای این امر که به فردی کاریزماتیک تبدیل شوید، داشتن آرامش درونی امری الزامی خواهد بود. درواقع شما باید قدرت کنترل احساسات را داشته باشید که تنها افرادی قادر به انجام آن هستند که به آرامش درونی دست پیدا کرده باشند. این امر در حالی است که بسیاری از افراد آرامش خود را به شرایط و افراد مختلف گره زده و این امر باعث می شود تا قادر به در اختیار داشتن همیشگی آن نباشند. برای این موضوع هیچ چیز به اندازه مراقبه نمی تواند کارساز باشد. به همین خاطر توصیه می شود که از همین امروز مدیتیشن، یوگا و انجام اعمال مذهبی را در دستور کار خود قرار دهید. همچنین مراجعه به یک روانپزشک و استفاده از توصیه های آن نیز می تواند کاملا کاربردی باشد. برای مثال ممکن است علت استرس بیش از حد شما، ریشه در اتفاقاتی در گذشته داشته باشد که بدون شک یک روانپزشک، قدرت رهایی دادن شما را از این شرایط خواهد داشت.

4-به وضعیت تناسب اندام خود توجه داشته باشید

تناسب اندام نه تنها برای افزایش اعتماد به نفس امری ضروری محسوب می شود، بلکه جذابیت شما را برای دیگران نیز بسیار بالا خواهد برد، با این حال شما باید در کنار این موضوع، به موارد دیگری نظیر زبان بدن و اصول شیک‎پوشی نیز توجه داشته باشید. فراموش نکنید که نخستین چیزی که افراد در رابطه با شما با آن مواجه خواهند شد، مسائل ظاهری است. به همین خاطر باید به آن توجه ویژه ای را داشته باشید. با این حال فراموش نکنید که رسیدن به تناسب اندام نیازمند زمانی کافی و تمارین مستمر خواهد بود. به همین خاطر نباید بیش از حد به خود فشار آورید. این امر می تواند تهدید جدی‎ای برای سلامت شما باشد. همچنین این نکته را فراموش نکنید که افراد کاریزماتیک، پرانرژی هستند. به همین خاطر از مناسب بودن تغذیه در کنار کافی بودن تعداد ساعت خواب، اطمینان حاصل کنید. این موضوع بر روی عملکرد مغز شما نیز تاثیر بسزایی را خواهد داشت.

5-داستان‎سرایی داشته باشید

نحوه بیان مطالب مهارت بسیار مهمی محسوب می-شود. درواقع شما باید شیوه خاصی را برای سخنرانی های خود داشته باشید که برای همگان تاثیر لازم را داشته باشد. در این رابطه داستان‎سرایی یکی از بهترین روش ها محسوب شده و افراد به آن تمایل بسیار بالایی را دارند. نکته-ای که نباید فراموش کنید این است که داستان شما می تواند تجربیات دیگران و یا خودتان نیز باشد. در نهایت یادگیری اصول فن بیان و تمرین برای جذاب تر کردن تن صدا از دیگر موارد مهم محسوب می شود. خوشبختانه برای این موضوع در حال حاضر دوره های آموزشی متنوعی وجود دارد و حتی از طریق آموزش اینترنتی نیز می‎توانید به سطح خوبی دست پیدا کنید.

6-از تجربیات دیگران استفاده کنید

برخی از نکات کاملا جدید بوده و حال تجربه افراد محسوب می شوند که احتمالا در هیچ مقاله و سخنرانی ای نمی توانید آنها را پیدا کنید. تحت این شرایط سوال کردن می تواند بهترین سیاست باشد. درواقع تنها کافی است تا از افرادی که به نظر شما کاریزما دارند، راز موفقیت آنها را سوال کنید. این افراد اگرچه ممکن است تمامی راز موفقیت خود را بازگو نکنند، با این حال جمع موارد کوچک که حاصل پرسش از چندین نفر است، بدون شک به مجموعه راهکارهای بسیار خوبی منجر خواهد شد. همچنین این امر که در تلاش برای رفتاری متضاد با کسانی که در نظر شما منفور هستند داشته باشید، یکی دیگر از راهکارهای بسیار خوب محسوب می شود.

7-زمانی را برای آماده شدن خود اختصاص دهید

درست به مانند ورزشکاران که چند دقیقه قبل از شروع مسابقه اقدام به گرم کردن خود می کنند، شما نیز لازم است تا قبل از اقداماتی نظیر یک سخنرانی، خود را آماده کنید. در این رابطه روش-های افراد متفاوت بوده و نمی‎توان یک راهکار کلی را ارائه کرد. برای مثال برخی از افراد چند دقیقه ای را صرف آرام کردن ذهن خود و شل کردن عضلات صورت می کنند و برخی دیگر صرفا متن سخنرانی را مرور می کنند. با این حال نکته مهم این است که آماده‎سازی امری کاملا ضروری است. این امر باعث خواهد شد تا همواره عملکرد بسیار خوبی را داشته باشید.

مطلب مرتبط: راه ارتباط و بیان کاریزماتیک

8-به کیفیت اطرافیان خود توجه داشته باشید

اطرافیان تاثیر بسزایی را در روحیه ما دارند. به همین خاطر بسیار مهم است که افرادی را در کنار خود داشته باشید که به شما روحیه داده و حضور آنها تاثیرات مثبتی را به همراه دارد. با نگاهی به دوستان موفق ترین افراد جهان، به اهمیت این موضوع پی خواهید برد. در نهایت توجه داشته باشید که لبخند زدن و صداقت از دیگر مواردی است که باعث خواهد شد تا از نظر دیگران جذابیت های بالاتری را داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید