جمعه, 02 اسفند 1398 - 08:53

اگرچه همواره توصیه می شود که از اخراج کردن عضوی از تیم شرکت خودداری کرده و آن را به عنوان آخرین راه حل مدنظر قرار دهید، با این حال در واقعیت این اقدام در بسیاری از شرایط ضروری خواهد بود. برای مثال اگر یک کارمند ناهماهنگ و ضعیف را دارید، این امر بر روی سایر افراد شرکت نیز تاثیر منفی ای را به همراه خواهد داشت. به همین خاطر ضروری است تا دقیقا بدانید که در چه موقعیت هایی باید دست به چنین تصمیمی بزنید، با این حال بنا بر نظرسنجی های انجام شده، بیش از نیمی از کارآفرینان در کشورهای پیشرفته، از اصول یک اخراج حرفه ای آگاه نبوده و این امر باعث می شود تا با مشکلات بسیاری مواجه شوند. فراموش نکنید که اگرچه اخراج کردن افراد حق مدیریت محسوب می شود، با این حال اگر به صورتی اصولی انجام نگیرد، بدون شک تصویر ذهنی بدی از شما شکل خواهد گرفت. در همین راستا به بررسی چهار اقدام ضروری برای اخراج افراد خواهیم پرداخت.

1-فرصت دهید

اخراج کارمندان

شما باید قبل از اخراج یکی از اعضا، فرصت کافی برای تغییر اوضاع را به وی داده باشید. این امر باعث خواهد شد تا همگان حق را به شما داده و این تصمیم را شخصی تلقی نکنند. به همین خاطر ضروری است تا ضمن بیان ایرادها، به افراد یک زمان طلایی اختصاص دهید تا فرصت تغییر را داشته باشند. بدون شک اگر فرد بتواند شرایط را بهبود بخشد، شما دیگر به اخراج وی نیازی نخواهید داشت و این امر به معنای صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد بود. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که یک کارمند جدید، به زمانی در حدود یک ماه نیاز خواهد داشت تا با فرهنگ کاری شرکت شما هماهنگی لازم را پیدا کند. به همین خاطر نیز توصیه می-شود تا اقدام اولیه شما، تلاش برای بهبود اوضاع باشد. در نهایت این نکته را فراموش نکنید که شما باید به مانند یک مربی دلسوز، به فرد در معرض اخراج کمک کنید. این امر باعث خواهد شد تا همگان از شما به عنوان یک مدیر اخلاق گرا و حرفه ای یاد کنند.

مطلب مرتبط:7 نوع از کارمندانی که مستحق اخراج هستند

2-شرایط را بسنجید

شما باید به خوبی بدانید که خالی ماندن یک جایگاه حتی برای یک روز کاری، ممکن است چه عواقبی را به همراه داشته باشد. به همین خاطر ضروری است که قبل از اخراج کارمند، گزینه هایی برای جایگزینی وی مدنظر داشته باشید و پیش بینی های لازم را انجام دهید تا شرکت با مشکلی جدی مواجه نشود. در نهایت این امر که برای اخراج کارمندان قوانین مشخصی وجود داشته باشد، باعث خواهد شد تا آنها بهانه ای نداشته باشند. برای مثال ممکن است یک کارمند بی اطلاعی را به بهانه ای تبدیل کند، با این حال اگر رفتارهای منجر به اخراج را از مدت ها قبل اعلام کرده باشید، بدون شک نه تنها درصد اخراجی ها با کاهشی چشمگیر مواجه می شود، بلکه دیگر هیچ گونه اعتراضی برحق نخواهد بود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برخی از کارمندان به علت وجود یک مشکل جدی، برخلاف میل خود با تغییراتی منفی مواجه می شوند. بدون شک اگر عملکرد کارمندان خود را به صورت مداوم مورد ارزیابی قرار دهید، امکان پیشگیری از کاهش شدید سطح کاری امکان پذیر خواهد بود. این امر درست به مانند تشخیص یک بیماری است که اگر زود انجام شود، امکان پیشگیری فراهم خواهد بود. درواقع اگر حتی یک کارمند روندی نزولی را پیدا کرده است، لازم است تا در شیوه مدیریتی خود نیز بازنگری داشته باشید.

3-در پیدا کردن شغلی دیگر کمک کنید

بدون شک شما به عنوان مدیر یک شرکت، با مدیران شرکت های دیگر ارتباطاتی را دارید. تحت این شرایط شما می توانید به کارمند خود کمک کنید تا سریعا شغلی دیگر را پیدا کند. فراموش نکنید که بسیاری از افراد صاحب خانواده بوده و حتی سپری کردن یک ماه بدون درآمد، می تواند زندگی آنها را با مخاطره ای جدی مواجه سازد. به همین خاطر از مدت ها قبل تحقیقات لازم را انجام داده و چند گزینه را در اختیار کارمند اخراجی قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که مقدمه چینی قبل از اخراج بسیار مهم خواهد بود. بدون شک افراد در هنگام شنیدن خبر اخراج شدن، احساس ناراحتی شدیدی را خواهند داشت. به همین خاطر نحوه بیان آن بسیار مهم خواهد بود. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که باید با مدرک تمامی دلایل خود را برای اخراج اعلام کرده و در نهایت از تلاش های انجام شده تشکر کنید.

مطلب مرتبط: بهترین روش های اخراج کارمندان

4-سرعت عمل داشته باشید

به محض آنکه کارمند از اخراج خود آگاهی پیدا کرد، دیگر نباید به هیچ قسمتی از شرکت دسترسی داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است در تلاش برای انجام اقدامی تلافی جویانه باشد. به همین خاطر ضروری است تا رمز سیستم، فایل های مهم، اطلاعات و هر چیزی که برای شرکت ارزشمند است را از قبل از دسترس خارج کرده باشید. همچنین حضور وکیل شرکت کمک خواهد کرد تا همه چیز بر طبق قوانین جلو برود. در نهایت این امر که وظایف فرد اخراج شده را تا زمان اضافه شدن نیروی جدید به صورت درست تقسیم کنید، باعث می شود تا در روند انجام کارها با مشکلی مواجه نشوید، با این حال توجه داشته باشید که این شرایط نباید بیش از حد طولانی شود. در غیر این صورت با نارضایتی کارمندان مواجه خواهید شد. همچنین برگزاری یک جلسه و اعلام همگانی دلایل اخراج نه تنها باعث رفع سوءتفاهم های احتمالی می شود، بلکه اخطاری برای سایرین نیز خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید