سه شنبه, ۱۸ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Tue, 9 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

چگونه از فشار 60 ساعت کار در هفته خارج شویم

3 سال پیش ( 1397/11/24 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : داون روزنبرگ  

اگرچه کار در زمان کاملا محدود رویای هر فردی محسوب می شود، با این حال این امر در فضای کارمندی عملا از کنترل شما خارج بوده و مدیر شرکت ساعت کاری شما را مشخص خواهد کرد. تحت این شرایط حتی ممکن است شما مجبور به 60 ساعت کار در هفته باشید. بدون شک این رقم بالا است و هر فردی را به فکر تغییر شغل خواهد انداخت. با این حال همواره توصیه می شود تا تنها زمانی کار خود را رها کنید که موقعیتی بهتر به شما پیشنهاد شده است. اگرچه این شرایط کمی فاجعه بار به نظر می رسد، با این حال نکاتی در این رابطه وجود دارد که با رعایت آن می توانید میزان فشار و استرس ناشی از کار را به شدت کاهش داده و اجازه ندهید چنین حجم بالایی از کار، سلامت شما را با مشکلی جدی مواجه نسازد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 9 راهکار موجود این زمینه خواهیم پرداخت.

فشار کاری

1-ایجاد وقفه و استراحت های کوتاه را جدی بگیرید

انجام هر فعالیتی بدون شک انرژی شما را کاهش خواهد داد. تحت این شرایط لازم است تا برنامه ای برای بازیابی بخشی از انرژی از دست رفته خود داشته باشید. در این رابطه اگرچه برخی از افراد عقیده دارند که تنها باید پس از اتمام یک فعالیت به استراحت پرداخت، با این حال واقعیت این است که شما باید میزان و مدت استراحت خود را درست براساس نیاز بدنی و ذهنی خود تنظیم کنید. تحت این شرایط ممکن است برنامه استراحتی شما کاملا متفاوت با سایر همکاران شما باشد. علت این امر نیز به این خاطر است که افراد با یکدیگر تفاوت هایی را دارند که لازم است تا آنها را مورد توجه جدی خود قرار دهید. در موارد متعددی مشاهده شده است که برخی از کارمندان در تلاش برای مقایسه خود با سایرین هستند که این امر باعث می شود تا برنامه خود را درست مطابق آنها طرح ریزی کنند. اگرچه روحیه رقابت امری مطلوب در محیط های کاری محسوب می شود، با این حال توجه داشته باشید که این امر باید به شکلی اصولی و به دور از افراط صورت گیرد. درواقع شما می توانید تنها از برخی از ویژگی های مثبت همکاران خود الهام گیرید که این امر بدون شک به معنای کپی برداری از آنها نخواهد بود.

فشار کاری

نکته دیگری که در این بخش لازم است تا مورد توجه خود قرار دهید این است که تنها تعداد ساعت کاری نباید مورد توجه شما قرار گیرد و در این رابطه کیفیت کار نیز تعیین کننده خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا با بروز نخستین نشانه های خستگی، وقفه ای را در کار خود ایجاد کرده و استراحتی کوتاه را داشته باشید. با این حال این امر نباید میزان و دفعات آن به حدی باشد که تمرکز شما را مختل کند.

مطلب مرتبط: نکاتی برای مدیریت بهتر فشار کاری

2-یک برنامه ورزشی منظم داشته باشید

آستانه تحمل افراد با وضعیت جسمانی آنها رابطه مستقیمی دارد. در این رابطه به هر میزانی که سلامت جسمی خود را ارتقا دهید، بدون شک تحت فشارهای گوناگون با خستگی کمتری مواجه خواهید شد. نتایج آمارها و تحقیقات در این رابطه حاکی از آن است که رابطه مستقیمی میان سلامت جسمی با روحی افراد وجود دارد. به همین خاطر تقویت جسم در نهایت به تقویت روح و ذهن شما نیز کمک خواهد کرد. با این حال این امر باید از یک برنامه مشخص زمانی برخوردار باشد تا تاثیر لازم را به ارمغان آورد. به عنوان نکته پایانی در این بخش ذکر این نکته ضروری است که شما تنها به یک رشته ورزشی محدود نیستید و می توانید از چندین ورزش استفاده کنید. برای مثال کوهنوردی آخر هفته می تواند با مدیتیشن و یا پیاده روی روزانه همراه باشد. در این رابطه توجه به علاقه نیز از جمله معیارهای مهم انتخاب شما خواهد بود.

3-زمانی را به خوش گذرانی اختصاص دهید

بدون شک حتی سخت گیرترین مدیران نیز انتظار ندارند که 24 ساعت از شبانه روز خود را به کارهای شرکت اختصاص دهید. به همین خاطر لازم است تا برای باقی ساعات خود برنامه ریزی جذابی را داشته باشید. در این رابطه انجام کارهای مورد علاقه می-تواند بهترین گزینه های موجود باشد. برای مثال یک بازی مهیج در کنار اعضای خانواده می تواند به خوبی شما را از جو شرکت خارج کرده و ذهن را به آرامش برساند. همچنین فراموش نکنید که نباید اجازه دهید که زندگی شما دچار روزمرگی شود. بدون شک این امر به اندازه کافی روحیه شما را کسل و خسته خواهد کرد. به همین خاطر توصیه می شود تا هر هفته حداقل یک کار جدید و با کاری تکراری را به شیوه ای متفاوت انجام دهید.

4-آب بیشتری بنوشید

اگرچه این امر کمی عجیب به نظر می رسد، با این حال واقعیت این است که میزان مصرف آب از جمله عوامل مهم در کاهش خستگی و سر حال بودن افراد دارد. علت این امر نیز به این خاطر است که میزان مناسب این ماده حیاتی برای بدن، به بهبود عملکرد مغز کمک شایانی خواهد کرد. با این حال هیچ کارمندی علاقه ندارد تا برای این امر از دفتر کار خود خارج شود. به همین خاطر استفاده از بطری می تواند به کاهش بهانه های شما کمک کند. در این رابطه شما می توانید با اضافه کردن برخی از مواد مانند لیمو، برخی موارد غذایی مورد نیاز خود را نیز تامین کرده و اشتیاق خود را برای مصرف بیشتر آب، افزایش دهید.

5-مصرف کافئین خود را کاهش دهید

فشار کاری

به هر میزان که مصرف زیاد آب توصیه می شود، این امر در رابطه با کافئین کاملا متفاوت است. با این حال متاسفانه امروزه در اکثر شرکت ها دستگاه های قهوه سازی وجود دارد که باعث می شود تا افراد به هر میزانی که تمایل دارند از این نوشیدنی استفاده کنند. اگرچه این کافئین و باقی موارد موجود در قهوه برای بدن فوایدی را به همراه دارد، با این حال میزان آن باید کاملا محدود و مشخص باشد. در غیر این صورت مشکلات بسیاری متوجه دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن شما خواهد شد. همچنین امروزه اثبات شده است که مصرف بیش از حد این نوشیدنی خود می تواند به افزایش تنش و استرس در افراد منجر شود.

6-از هفت روز کار در هفته دوری کنید

فشار کاری

برخی از افراد بر این باور هستند که بهتر است تا برنامه کاری خود را بین تمامی روزهای هفته پخش کرده و با این کار از اعمال فشار در روزهای کاری جلوگیری کنند. با این حال این امر به معنای کار در تمامی روزهای هفته و عدم وقت آزاد کافی بوده. در درازمدت تعادل میان کار و زندگی شخصی شما را نابود خواهد ساخت. به همین خاطر توصیه می شود تا حداقل یک روز از هفته را کاملا خالی بگذارید.

7-میزان مصرف غذاهای کم ارزش و مضر را مدیریت کنید

فشار کاری

امروزه انواع فست فودها و میان وعده های کارخانه ای به این علت که سهولت و سرعت آماده سازی بالایی را دارند، در میان کارمندان بسیار محبوب شده است. با این حال این موارد از ارزش غذایی بسیار پایینی برخوردار هستند و به علت فرآیند سریع آماده سازی آنها، برای سلامتی بدن تهدیدی جدی محسوب می شوند. در این رابطه توجه داشته باشید که شما باید خود را برای چندین سال فعالیت و کار آماده نگه دارید و در این رابطه یک برنامه غذایی سالم از جمله الزامات خواهد بود. برای موفقیت در این امر مراجعه به یک مشاور تغذیه، گام نخست محسوب خواهد شد. با این حال برنامه شما باید از انعطاف لازم برخوردار باشد تا تنقلات و موارد غذایی کم ارزش به طور کامل حذف نشود. علت این امر نیز به این خاطر است که نمی توانید از خود انتظار داشته باشید که بیش از حد آرمانی زندگی کنید. این فشار خود می تواند نتیجه عکس را به همراه داشته باشد.

8-ساعت خواب کافی داشته باشید

فشار کاری

اکثر کارشناسان بر این باور هستند که افراد بالغ نیاز به حداقل هشت ساعت خواب در شبانه روز دارند. با این حال این رقم کاملا مطلق نبوده و تنها یک استاندارد جهانی به شمار می آید. درواقع ممکن است برخی از افراد به تعداد ساعت بیشتر و یا کمتر از حد معرفی شده نیاز داشته باشند. با این حال لازم است تا میزان ساعت مطلوب و مورد نیاز خود را شناسایی کرده و اجازه ندهید تا در این رابطه با کمبود مواجه شوید. بدون شک کمبود در این رابطه مشکلات بسیاری را در زمینه میزان انرژی و تمرکز افراد به همراه خواهد داشت.

مطلب مرتبط: فشار کاری را جدی نگیرید

9-نسبت به این امر که فردی شب زنده دار و یا فعال در طول روز هستید، اطمینان حاصل کنید

فشار کاری

اگرچه بسیاری از افراد بر این باور هستند که شب ها باید مختص به استراحت باشد، با این حال در این رابطه هیچ معیار دقیق عملی وجود ندارد و درواقع این امر یک فرهنگ و باور عمومی بوده و ریشه در این امر دارد که در گذشته افراد به علت کمبود امکانات روشنایی، عملا نمی توانستند کار مفیدی را در این ساعات انجام دهند. با این حال امروزه همه چیز فرق کرده و شما می-توانید شب ها نیز تمامی کارهای مدنظر خود را انجام دهید. تحت این شرایط بسیار مهم است که الگوی بیداری خود را پیدا کرده و نسبت به شب زنده داری و یا تمایل به کار در روشنای روز، اطمینان حاصل کنید. نتایج آمارها در این رابطه حاکی از آن است که افراد با این اقدام خود می توانند عملکرد درخشان تری را داشته باشند و کارهای خود را با سرعت و کیفیت بالاتری به اتمام برسانند. در این زمینه استفاده از ابزارهایی نظیر دورکاری الزامی خواهد بود.

منبع : thebalancecareers
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/lLp3RbUe
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه