سه شنبه, 26 فروردين 1399 - 11:27

امروزه تولید محتوا به نیاز تمامی برندها تبدیل شده است. در این رابطه محتواهای نوشتاری از سابقه بالاتری برخوردار است، با این حال سوال اصلی این است که چگونه می توان مهارت نوشتاری خود را افزایش داد. درواقع اگرچه بسیاری از افراد در این رابطه تلاش زیادی را انجام می دهند، با این حال همچنان شاهد این موضوع هستیم که اقدامات آنها با نتایج مورد انتظار همراه نبوده است. بدون شک در شرایط فعلی که وضعیت قرنطینه خانگی برای اکثر کشورهای جهان اتفاق افتاده است، فرصتی ایده آل برای تقویت این مهارت وجود دارد. در این رابطه آگاهی از اقداماتی که باید انجام شود، بدون شک دارای اهمیت بسیار بالایی خواهد بود. در این راستا به بررسی پنج توصیه کاربردی خواهیم پرداخت که از تجربه 20 ساله فعالیت حرفه ای و ملاقات با بهترین های این عرصه به دست آمده است. این نکته را فراموش نکنید که موارد معرفی‎شده، تنها اصول کلی ای محسوب می شود که امکان اجرای آن برای تمامی افراد وجود دارد. به همین خاطر ابدا نباید خود را محدود به این موارد تصور کنید. درواقع همواره فضا برای انجام اقدامات بیشتر جهت ارتقای سطح، وجود دارد.

تقویت مهارت نوشتاری

1-به صورت مرحله ای پیش بروید

تاکنون هیچ فوتبالیستی وجود نداشته است که به یک باره در بهترین تیم های جهان اقدام به شروع فعالیت خود کند. درواقع این مسئله در تمامی حوزه ها صادق بده و لازم است تا برای تبدیل شدن به یک نویسنده توانا که قدرت تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان خود را دارد، به صورت مرحله ای پیش بروید. در ابتدا توصیه می شود که فعالیت های کوچک را در دستور کار خود قرار داده و پس از کسب تجربه، مشورت گرفتن و تحلیل اقدامات سایرین به صورت حرفه ای در این زمینه اقدام کنید. همچنین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید اصل کوتاه‎نویسی را حتی برای مقالات بلند خود رعایت کنید. اگرچه این حرف کمی گیج‎کننده و در تضاد هم احساس می-شود، با این حال منظور این است که شما باید مفاهیم را مختصر نگه دارید. برای مثال نمی توان انتظار داشت که مخاطب به مثالی یک صفحه ای توجه کند. درواقع شما برای هر بخش، باید به آستانه تحمل خوانندگان خود توجه کافی داشته باشید. در این رابطه برخی از افراد اقدامات خلاقانه-ای را انجام می دهند. برای مثال متن کامل یک نقل قول را به یکی از کلمات خود اضافه می کنند تا افراد در صورت تمایل با کلیک بر روی آن، اطلاعات بیشتر را به دست آورند. در نهایت فراموش نکنید که شما باید مخاطب را تا آخرین جمله خود، درگیر نگه دارید، به همین خاطر همه چیز را از همان ابتدا مطرح نکنید. این امر انگیزه ادامه دادن را از بین خواهد برد.

مطلب مرتبط: چرا مهارت های نوشتاری می تواند به بهبود کسب و کار کمک کند

2-در استفاده از افعال و کلمات تنوع داشته باشید

تکرار پشت سر هم یک فعل یا کلمه، به شدت متن شما را تضعیف خواهد کرد. در این رابطه توصیه می شود تا به جایگزین ها توجه داشته باشید. همچنین شما باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که یک عبارت، باید به سرعت پایان پیدا کند. این امر در حالی است که برخی از نویسندگان تمایل به طولانی کردن جمله خود دارند. این مسئله تنها ظاهری غیرحرفه ای را به نوشته شما خواهد بخشید. همچنین شما باید با توجه به مخاطب هدف خود، اقدام به نوشتن کنید. این امر در حالی است که بسیاری از افراد به تفاوت فرهنگ‎ها توجهی نداشته و تولید محتوا به زبان جامعه هدف را کاری غیرضروری تلقی می کنند. این مسئله کمک خواهد کرد تا افراد از مطالعه متن شما احساس رضایت بیشتری را داشته باشند. در نهایت توجه داشته باشید که علی رغم توصیه عموم که متن را باید کاملا ساده نگه داشت، با این حال در این رابطه نیز لازم است تا با توجه به جامعه هدف و مخاطبان خود اقدام کنید. برای مثال ابدا نمی توان لحن کودکان را برای افراد دیگر مورد استفاده قرار داد. به همین خاطر حتی ممکن است برای هر یک از متن های خود، نیاز به یک سبک متفاوت وجود داشته باشد.

3-سبک کاری خاص خود را داشته باشید

تقلیدکردن تنها در مراحل اولیه باعث خواهد شد تا سرعت یادگیری و رشد شما افزایش پیدا کند، با این حال این مسئله را نباید برای مدت طولانی مورد استفاده قرار دهید. این امر به بدی ساخت یک فیلم کاملا مشابه موردی دیگر است. به همین خاطر لازم است تا به مرور زمان، به سبک خاص خود دست پیدا کنید. در این رابطه فراموش نکنید که سبک شما، امری ثابت نبوده و می-توان در آن تغییرات لازم را به وجود آورد. در نهایت ضروری است تا به نظرات و بازخوردهای مخاطبان خود توجه داشته باشید. این مسئله کمک خواهد کرد تا سریعا متوجه اشتباهات و سطح توقع موجود شوید. همچنین ارتباط برقرار کردن با حرفه ای‎ها نیز در این رابطه کاملال کارساز خواهد بود. برای مثال بسیاری از افراد حرفه ای حال حاضر در زمینه تولید محتوا و آنهایی که نویسندگانی قهار شده اند، در ابتدا متن خود را برای باتجربه ترها ارسال می کردند. درواقع شما ابدا نباید در این رابطه غرور بی مورد داشته باشید. به عنوان یک تمرین خوب، توصیه می‎شود که بهترین متن ها را مورد تحلیل قرار داده و در تلاش برای پیدا کردن رازهای موفقیت و گیرایی آنها باشید. این امر باعث خواهد شد تا پس از مدتی، به چندین روش دست پیدا کرده و از آنها برای بهبود نوشته های خود، استفاده کنید.

4-مقدمه‎سازی کنید

اگر بخواهید مخاطب را به یک باره وارد فضای اصلی کنید، بدون شک آنها حتی ممکن است گیج شده و تمایل به خواندن کامل متن را از دست بدهند. درواقع شما باید آنها را برای موضوع اصلی، آماده کنید تا بهتر بتوانند آن را درک کنند. فراموش نکنید که تصور مخاطب نسبت به یک موضوع، ممکن است فاصله بسیار زیادی را با ذهنیت شما داشته باشد. به همین خاطر فضاسازی امری ضروری محسوب می شود، با این حال فراموش نکنید که مقدمه، تنها جهت آماده‎سازی محسوب شده و نباید در این رابطه به دنبال متنی بیش از حد طولانی باشید. همچنین فراموش نکنید که استفاده از صحبت های دیگران در متن خود، به تنوع و ایجاد جذابیت بیشتر کمک خواهد کرد. به عنوان نکته پایانی هرگز تلاش نکنید که بیش از حد رسمی باشید. درواقع شما باید به نحوی رفتار کنید که افراد احساس کنند که به صورت مستقیم با خود شما در حال ارتباط هستند. به همین خاطر فضا را تا حد امکان دوستانه کنید، با این حال این امر به نوع محتوا و موضوع شما نیز بستگی خواهد داشت. درواقع نمی توان به صورت کلی تعیین کرد که تا چه حد می توانید با مخاطب صمیمی شده و یا لحنی رسمی داشته باشید. پس از مدتی فعالیت در حوزه خود، به مرور پی به سلیقه کلی مخاطبان خود خواهید برد. به همین خاطر در این رابطه نگران نباشید.

5-ریتم داشته باشید

چه چیز باعث می شود تا یک موسیقی گوش‎نواز باشد، بدون شک ریتم مهم ترین فاکتور در این رابطه محسوب می شود. شما نیز باید در نوشته های خود این مورد را رعایت کنید. برای مثال برخی از افراد به حدی حرفه ای هستند که حتی در انتخاب تیترهای خود، از کلماتی استفاده می‎کنند که در کنار هم، یک آهنگ خاص را ایجاد کرده و این امر باعث می شود تا لذت مطالعه، چندین برابر شود. همچنین ضروری است تا به نکات فرعی نیز توجه داشته باشید. برای مثال استفاده از تصویر و فونت مناسب، یکی از این موارد محسوب می شود. در رابطه با ریتم نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که منظور صرفا این نیست که کلمات در کنار هم به مانند یک نت موسیقی باشند، بلکه مقصود اصلی این است که یک روند نسبتا یکسان را حفظ کنید. برای مثال این امر که شروعی هیجانی داشته باشید ولی تا پایان ریتم کسل‎کننده باشد، بدون شک نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. درواقع متنی پتانسیل موفقیت را دارد که هیجان آن تا آخرین عبارت به خوبی در درون متن تقسیم شده باشد.

مطلب مرتبط: قواعد نوشتاری؛ نکته ای مهم و در عین حال مورد غفلت

در نهایت توصیه می شود که با اصول سئو آشنا شوید تا متن شما توانایی بهتر نمایش داده شدن در موتورهای جست وجوگر را داشته باشد. همچنین از بازبینی مجدد متن و افزایش دایره لغات خود غافل نشوید. به این موضوع باور داشته باشید که به مرور زمان، بهتر از سطح فعلی خواهید شد و دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید