جمعه, 21 دی 1397 - 15:06

مدیرعامل انویدیا اخیرا در واکنش به معرفی کارت گرافیک جدید AMD، عملکرد آن را ناامیدکننده توصیف کرده است.

به گزارش زومیت، جنسن هوانگ، مدیرعامل کنونی انویدیا، در جریان برگزاری نمایشگاه CES 2019 در یک رویداد پرسش و پاسخ شرکت کرد و به سوالات متعددی جواب داد. در این رویداد که ساعاتی پیش و به دنبال رونمایی کارت گرافیک رادئون ۷توسط لیزا سو (مدیرعامل AMD) صورت گرفت، اظهارنظرهای جالبی مطرح شد.

کارت گرافیک AMD Radeon VII

ظاهرا مدیرعامل انویدیا به هیچ وجه تحت تاثیر قدرت پردازنده گرافیکی جدید ای ام دی قرار نگرفته است. وی در پاسخ به سوالی در مورد کارت گرافیک جدید AMD با ۱۶ گیگابایت حافظه HBM2، یک ترابایت پهنای باند و لیتوگرافی ۷ نانومتری، چنین پاسخی داد: «عملکرد این کارت، به نوعی ناامیدکننده بود.»

هوانگ در این زمینه می گوید که عملکرد کارت گرافیک رادئون VII ای ام دی در مقایسه با عملکردی که کارت GeForce RTX 2060 انویدیا (که اخیرا معرفی شده) ارائه می دهد، ضعیف تر به شمار می آید. وی خاطرنشان کرد که ۴۰ لپ تاپ گیمینگ قرار است طی سال جاری میلادی با کارت های گرافیک 2060، 2080 و Max-Q روانه بازار شوند.

مدیرعامل Nvidia ضمن اشاره به رونمایی AMD از کارت های جدید، می گوید که کارت گرافیک رادئون ۷ از فناوری مهمی نظیر پرتویابی آنی (Real-Time Ray Tracing) یا ویژگی DLSS (که باعث افزایش نرخ فریم می شود) پشتیبانی نمی کند. وی به شوخی در این رابطه می گوید: «به نظرم آنها صبح همین امروز به فکرش افتاده اند.»

هوانگ همچنین در مقایسه RTX 2080 با رادئون VII اعلام کرد که پرچمدار این شرکت در حال حاضر توسط تمام برند های مطرح حوزه کارت گرافیک به فروش می رسد؛ در حالی که سرنوشت رادئون ۷ در این زمینه نامعلوم است.

کارت گرافیک جدید RTX 2060 انویدیا به زودی با قیمت ۳۵۰ دلار عرضه خواهد شد، این در حالی است که تاریخ عرضه رادئون ۷ ای ام دی با قیمت ۷۰۰ دلار برای هفتم فوریه ۲۰۱۹ (۱۸ بهمن ۱۳۹۷) تعیین شده است. از طرفی، انویدیا کارت های گرافیک RTX 2080 Ti ،RTX 2080 و RTX 2070 را به ترتیب با قیمت های ۸۰۰، ۱۲۰۰ و ۷۰۰ دلار به فروش می رساند.

هوانگ در پاسخ به این سوال که «آیا وی به دلیل تعداد کم بازی هایی که از فناوری های جدید کارت های انویدیا نظیر پرتویابی آنی و DLSS پشتیبانی می کنند، ناامیدشده است یا خیر»، گفت: «تمامی نسل های جدید، کار خود را از صفر آغاز می کنند. به مرور زمان، پشتیبانی بیشتری از پرتویابی آنی و DLSS به عمل خواهد آمد.»

لیزا سو، مدیرعامل AMD طی مصاحبه ای در پاسخ به صحبت های مدیرعامل انویدیا گفت: «ما در رابطه با رادئون ۷ بسیار هیجان زده هستیم. رقیب ما هنوز عملکرد این پردازنده را مشاهده نکرده و پیشنهاد می کنم تا زمان عرضه آن به بازار منتظر بماند.»

انویدیا در جریان کنفرانس خود در CES 2019، از پشتیبانی کارت های گرافیک این شرکت از مانیتور هایی مجهز به فناوری Freesync شرکت رقیب خود خبر داد. هوانگ در این خصوص و در جواب سوال که آیا در برابر رقیب خود شکست خورده اند، گفت: «فناوری Freesync به خوبی کار نمی کند. ما هیچ وقت در این زمینه به رقابت نپرداختیم. همانطور که می دانید ما فناوری همگام سازی را ایجاد کردیم. بسیاری از مانیتور های Freesync با کارت های گرافیک AMD به خوبی کار نمی کنند». به گفته انویدیا، ۴۰۰ مانیتور Freesync وجود دارند که این شرکت در حال تست همه آنها برای سازگاری با G-Sync و کارت های گرافیک این شرکت است، اما در حال حاضر تنها ۱۲ عدد از آنها به سازگاری مناسبی رسیده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید