چهارشنبه, ۳۰ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Wed, 19 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

راه اندازی یک کسب و کار پاره وقت برای بسیاری از کارآفرینان رویای بزرگی محسوب می شود. اینکه شما در عین فعالیت کاری به طور متمرکز یک کسب و کار مستقل نیز داشته باشید، ایده ای نیست که به سادگی امکان عبور از آن وجود داشته باشد. درست به همین خاطر در طول سال های اخیر تعداد کسب و کارهای پاره وقت به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. 

بسیاری از افراد که دغدغه های روزمره بسیار زیادی دارند، برای ایجاد تعادل میان زندگی شخصی و کاری شان به سراغ کسب و کارهای پاره وقت می روند. اگر شما هم به هر دلیلی دنبال راه اندازی چنین کسب و کارهایی هستید، ما در این مقاله ایده های جذاب برای شما داریم. در ادامه یک راهنمای کامل از نحوه راه اندازی کسب و کارهای پاره وقت را با هم مرور خواهیم کرد. 

راه اندازی کسب و کار پاره وقت

کسب و کار پاره وقت چیست؟

کسب و کار پاره وقت تعریف های بسیار زیادی دارد، اما از نظر کارشناسی به هرگونه کسب و کاری که کمتر از 40 ساعت در هفته از صاحبانش وقت بگیرد، گفته می شود. این نوع کسب و کارها به طور معمول هیچ محدودیت سنی برای کارآفرینان ندارد. بنابراین هر فردی، از کارمندن بازنشسته گرفته تا دانشجویان، امکان راه اندازی یک کسب و کار پاره وقت را دارند. این امر به کارآفرینان برای ورود به این حوزه انگیزه بسیار زیادی می دهد. 

مطلب مرتبط: آیا راه اندازی کسب و کار با دوستان و اعضای خانواده ایده مناسبی است؟

نکته مهم درباره کسب و کارهای پاره وقت اهمیت آنها برای کسانی است که به تازگی وارد یک کار تمام وقت شده اند. این امر برای آنها فرصتی به منظور رشد و توسعه یک کسب و کار پاره وقت و سپس در صورت تمایل پرداختن تمام وقت به آن می دهد. اینطوری شما دیگر لازم نیست برای راه اندازی کسب و کار شخصی تان به طور کامل دست از تمام کارهای دیگرتان بکشید. 

شاید تا همین چند سال پیش کسب و کارهای پاره وقت بیشتر مخصوص دانشجوها یا دانش آموزان بود، اما اکنون ایده ای بسیار عالی برای تمام افراد درگیر در عرصه کسب و کار محسوب می شود. این امر به شما برای ورود همراه با احتیاط به عرصه کارآفرینی کمک خواهد کرد. بنابراین اگر شما هم برای ورود به دنیای کارآفرینی تردیدهای زیادی دارید، شروع یک کسب و کار پاره وقت بهترین ایده خواهد بود. 

بخش های اصلی در راه اندازی کسب و کار پاره وقت

راه اندازی کسب و کار در هر نوع و قالبی که باشد، سختی های خاص خودش را دارد. وقتی شما در یک شرکت دیگر به طور تمام وقت مشغول کار هستید یا اینکه دغدغه های زیادی دارید، راه اندازی کسب و کار بدل به امری سخت و حتی غیرممکن می شود. هدف ما در این بخش راهنمایی شما برای راه اندازی کسب و کار پاره وقت تان به ساده ترین شکل ممکن است. به این ترتیب دیگر زمان زیادی از شما گرفته نخواهد شد و امکان رسیدگی به دیگر کارهای تان را نیز خواهید داشت. 

شروع کار در فرآیند راه اندازی کسب و کارهای پاره وقت باید با شناسایی برخی از ویژگی های اساسی آنها باشد. بر این اساس به نکات ذیل توجه نمایید. 

حل کردن یک مشکل

اولین ویژگی کسب و کارهای پاره وقت حل کردن یکی از مشکلات مشتریان است. اگر کسب و کار شما توانایی حل مشکلات مشتریان را نداشته باشد، کمتر کسی بدان توجه نشان خواهد داد. به هر حال هر کسب و کاری باید یک مشکل اساسی را حل کند، حتی اگر پاره وقت باشد. 

بدون شک انتظارات از کسب و کارهای پاره وقت بسیار گسترده و بزرگ نیست. مهم ترین نکته در این میان توانایی شما برای جلب نظر مشتریان با راه حل تان برای مشکل آنهاست. این امر نظر مشتریان را به بهترین شکل ممکن جلب خواهد کرد. همچنین به شما فرصت عالی برای معرفی کسب و کارتان به آنها خواهد داد. 

یکی از بارزترین مثال ها درباره کسب و کارهای پاره وقت مربوط به موسسه های خدمات بهداشتی در دوران کروناست. اغلب این موسسه های به طور آنلاین اقدام به ارائه کمک های اولیه پزشکی و بهداشتی به بیماران کرونایی می کنند. این امر یک ایده عالی برای کسب و کاری پاره وقت است که فقط در آن باید مهارت و دانش لازم برای پاسخگویی به سوالات بیماران را داشته باشید. 

توجه به تخصص و علاقه به کار

شما برای اینکه در یک حوزه پاره وقت مشغول به کار شوید، باید اول از همه علاقه تان را مدنظر قرار دهید، در غیر این صورت شاید توانایی تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را نداشته باشید. اغلب کارآفرینان به دلیل عدم علاقه به حوزه کاری فعلی شان در تلاش برای تاسیس یک کسب و کار پاره وقت هستند. بنابراین باید نسبت به علاقه اصلی تان به حوزه ای که قصد شروع فعالیت در آن را دارند، مطمئن شوید، در غیر این صورت به احتمال زیاد پروژه کسب و کار پاره وقت تان با شکست رو به رو خواهد شد. 

شما پیش از اینکه کارتان را در حوزه پاره وقت شروع کنید، باید به یک سوال ساده پاسخ دهید. این سوال شامل اولویت بندی علاقه تان در حوزه کسب و کار است. چنین پاسخی به شما برای تاثیرگذاری بهینه بر روی مخاطب هدف کمک خواهد کرد، در غیر این صورت شاید انتخابی اشتباه انجام داده و تمام فرصت تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف از بین برود. 

گاهی اوقات مشورت با اعضای خانواده و تلاش برای دریافت ایده های آنها در زمینه راه اندازی کسب و کار پاره وقت نیز ایده بسیار خوبی خواهد بود. این امر برای بسیاری از کسانی که خیلی خوب مهارت ها و علاقه خودشان را نمی شناسند، بسیار کاربردی است. اینطوری شما بدون زحمت زیاد امکان آشنایی با سلیقه تان از طریق نظرات دوستان و اعضای خانواده را خواهید داشت. 

مطلب مرتبط: چگونه به فرزندان مان برای راه اندازی کسب و کار کمک کنیم؟

هزینه های اندک کسب و کارهای پاره وقت

وقتی شما در تلاش برای راه اندازی کسب و کاری پاره وقت هستید، مهم ترین ویژگی آن مربوط به هزینه های اندکش است. شما قرار نیست یک کسب و کار با هزینه های سرسام آور را مدیریت کنید. بنابراین به جای ایده های عجیب و غریب تلاش برای گردآوری سرمایه های هنگفت به دنبال راه اندازی هرچه ساده تر کارتان باشید. این امر به شما امکان تمرکز بر روی ایده اصلی تان را می دهد. همچنین بدون توجه به بودجه در دسترس تان شانس راه اندازی یک کسب و کار عالی را خواهید داشت.

بسیاری از افراد به هنگام راه اندازی کسب و کار پاره وقت به طور مداوم درگیر هزینه های آن هستند. این امر شاید شما را در همان ابتدای امر به طور کامل ناامید سازد. پس تا زمانی که کسب و کارتان حسابی رشد نکرده، نیازی نیست به حوزه مالی و تامین سرمایه فکر کنید. مهم ترین اولویت شما در این بخش تامین سرمایه و تاثیرگذاری مناسب بر روی مشتریان است. بقیه موارد به طور جانبی باید مدنظرتان قرار گیرد، در غیر این صورت در یک کسب و کار پاره وقت که اغلب هم تنها اداره اش می کنید، حسابی تحت فشار قرار خواهید گرفت. 

بدون تردید یکی از نکات اساسی در زمینه راه اندازی کسب و کارهای پاره وقت مربوط به نحوه استفاده از ابزارهای بازاریابی و مدیریت کسب و کار با هزینه اندک است. اگر شما هم دنبال چند ابزار ساده و کاربردی هستید، نمونه های ذیل کاملا با شرایط شما سازگار خواهد بود:

•    وردپرس: وردپرس برای هر کارآفرین تازه کاری امکان طراحی سایت با هزینه بسیار اندک را می دهد. اگر شما تجربه طراحی سایت داشته باشید، حتی امکان ساماندهی این بخش به طور کاملا رایگان را نیز پیدا خواهید کرد. نکته مهم در این میان اطمینان از تمام بخش های طراحی سایت و سپس مراجعه به وردپرس برای مدیریتش است. 

•    گوگل آنالیتیکس: گوگل آنالیتیکس بدون اینکه حتی یک دلار از شما دریافت کند، اطلاعات بسیار حرفه ای و مفیدی در اختیار شما قرار می دهد. این ابزار حرفه ای تمام اطلاعات موردنیاز کسب و کارها را تامین کرده و بدون تردید شما را نسبت به خرید یک ابزار گران بی نیاز خواهد کرد. 

•    ترلو: ترلو یکی از ابزارهای عالی برای سازماندهی کارها در کسب و کار است. این ابزار به شما فرصت رسیدگی به کارهای مختلف تان براساس برنامه مشخص و پیش تعیین شده را می دهد. به این ترتیب دیگر خبری از ناتوانی برای رسیدگی به کارهای مختلف نخواهد بود. 

ابزارهایی برای توسعه کسب و کارهای پاره وقت

بدون تردید ابزارهایی که ما در پایان بخش قبلی مورد بررسی قرار دادیم، جذابیت های بسیار زیادی دارد، اما شما برای توسعه کسب و کار پاره وقت تان به ابزارهای دیگری نیز نیاز خواهید داشت. این ابزارها باید نیازهای شما در زمینه بازاریابی و توسعه کسب و کار را به طور قابل ملاحظه ای پوشش دهد. درست به همین خاطر ما در این بخش به سراغ برخی از مشهورترین ابزارهای دنیا رفته ایم. این امر به شما برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف کمک شایانی خواهد کرد. 

مطلب مرتبط: 6 توصیه برای راه اندازی کسب و کار حمل و نقل بار

فیس بوک ادز (Facebook Ads)

ابزار اولی که در اینجا قصد معرفی اش به شما داریم، فیس بوک ادز است. این ابزار به شما امکان بازاریابی و نمایش تبلیغات به طور حرفه ای را می دهد. اگر شما هم در تعامل با مشتریان دچار مشکلات زیادی هستید، باید به فکر استفاده از این ابزار حرفه ای باشید. بدون تردید ابزار فیس بوک برای شما کاملا رایگان نخواهد بود، اما با توجه به حجم بالای کاربران این پلتفرم امکان تعامل با مشتریان گسترده ای را به شما می دهد. بنابراین سرمایه گذاری در این بخش برای کسب و کارتان کاملا سودمند خواهد بود. 

اغلب بازاریاب ها وقتی محتوای تبلیغاتی شان را در فیس بوک ادز بارگذاری می کنند، امکان مشاهده جزییات دقیق درباره عملکرد آن را خواهند داشت. شاید این امر بسیار ساده به نظر برسد، اما به شما امکان برنامه ریزی و تاثیرگذاری مناسب بر روی مخاطب هدف را خواهد داد.

بسیاری از برندها پس از اینکه به دنبال تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف می روند، امکان شناسایی نقاط ضعف شان برای عدم تکرار در تلاش های بعدی را ندارند. این امر به طور معمول مشکلات بسیار زیادی برای کسب و کارها به همراه دارد. فیس بوک ادز به شما امکان ارزیابی مشکلات کمپین های قبلی و رفع آنها در تلاش های بعدی را می دهد. به این ترتیب کمپین های شما همیشه برای مشتریان جذاب خواهد بود.

بدون تردید جلب نظر مخاطب هدف از سوی یک کسب و کار پاره وقت جذابیت های بسیار زیادی دارد. این امر به شما امکان مطرح شدن در میان مشتریان و حتی رقابت با برخی از برندهای دیگر را نیز می دهد. بنابراین شما باید همیشه نیم نگاهی به تجربه تبلیغات در فیس بوک داشته باشید. 

شاپیفای

شاپیفای یکی از خرده فروشی های آنلاین مناسب برای کسب و کارهای پاره وقت است. این پلتفرم طرح های حمایتی بسیار زیادی برای کسب و کارهای کوچک و پاره وقت دارد. با این حساب شما در تلاش های ابتدایی تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف امکان حساب کردن روی این خرده فروشی را خواهید داشت. 

بسیاری از کسب و کارهای تازه تاسیس و پاره وقت از همان ابتدا به سراغ آمازون می روند. شاید این امر وجهه حرفه ای بسیار بالایی برای شما به همراه داشته باشد، اما نکته اساسی درباره توانایی شما برای رقابت با برندهای بزرگ در فضای گسترده آمازون است. شاپیفای با حمایت های اولیه ای که از کسب و کار پاره وقت شما می کند، امکان تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف و حتی رقابت با برخی از برندها را به شما خواهد داد. بنابراین شروع کار با شاپیفای ایده مناسبی خواهد بود. 

چت فول (Chatfuel)

استفاده از ربات های چت امری مخصوص برندهای بزرگ و حرفه ای نیست. شما در کسب و کارهای پاره وقت تان امکان استفاده از چت فول برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان را خواهید داشت. این امر به شما امکان طراحی ربات های چت و همچنین پاسخگویی بسیار سریع به مشتریان را می دهد. 

مطلب مرتبط: چگونه یک کسب و کار را شروع کنیم

امروزه مشتریان از هیچ نکته ای به اندازه انتظار طولانی برای پاسخ برندها متنفر نیستند. بنابراین شما با استفاده از ربات های چت امکان قرار گرفتن در فهرست برندهای محبوب مشتریان را خواهید داشت. اینطوری کسب و کار پاره وقت تان کاملا آماده فعالیت تمام وقت خواهد بود. 

چت فول به عنوان ابزاری با رابط کاربری ساده در ازای ارائه خدمات حرفه ای فقط ماهانه 15 دلار از شما دریافت خواهد کرد. این رقم با توجه به اینکه شما برای طراحی ربات چت در این پلتفرم نیاز به مهارت خاصی ندارید، منطقی به نظر می رسد. 

تکنیک های حرفه ای برای کسب و کارهای پاره وقت

اکنون شما تا حد زیادی ابزارهای موردنیازتان برای راه اندازی کسب و کار پاره وقت را در دسترس دارید. حالا نکته مهم آشنایی با برخی از تکنیک ها برای راه اندازی و موفقیت تضمینی در این حوزه است. در ادامه برخی از نکات اساسی در این رابطه را بررسی می کنیم.

خرید یک دامین (Domain)

وقتی شما آماده شروع به کار کسب و کار پاره وقت تان هستید، باید قبل از هر نکته دیگری نسبت به خرید یک دامین توجه نشان دهید. این امر امکان راه اندازی سایت رسمی بدون دردسر را برای شما فراهم خواهد کرد. برخی از کسب و کارها تا مدت ها پس از شروع به کارشان هیچ دامین رسمی ندارند. همین امر موجب بروز مشکلات فراوانی برای آنها خواهد شد. شاید شما وقتی در نهایت تصمیم تان برای ثبت یک دامین را گرفتید، متوجه شوید امکان ثبت آن را ندارید. این امر مشکلات فراوانی پیش پای شما برای ثبت دامین قرار می دهد. بنابراین شما باید از هر نظر آماده باشید. 

نکته جالب درباره خرید دامین امکان پرداخت سالانه بین 3 تا 10 دلار برای آن است. به این ترتیب شما در صورت پیدا کردن دامین مورد علاقه تان با هزینه ای بسیار اندک امکان ثبتش را خواهید داشت. این امر به شما امکان استفاده انحصاری از دامین موردنظر را می دهد. 

یادگیری از رقبا

بدون تردید همیشه نکاتی درباره رقبا هست که به شما برای توسعه کسب و کارتان کمک خواهد کرد. شما باید نکات موردنظر را به بهترین شکل ممکن یاد گرفته و در تلاش برای استفاده عملی از آنها باشید، در غیر این صورت شاید هزینه بسیار زیادی برای یادگیری شیوه موفقیت در بازار پرداخت کنید. 

یادگیری از رقبا به اندازه کافی ایده ساده ای هست. بنابراین شما نیازی به کمک دیگران در این رابطه نخواهید داشت. تنها کاری که شما باید انجام دهید، تلاش برای پیدا کردن یک رقیب موفق و سپس تحلیل دلایل موفقیتش است. این امر به اندازه کافی به شما کمک خواهد کرد. 

اهمیت عنصر تداوم

کسب و کار پاره وقت شما حتی اگر در نهایت تبدیل به یک کسب و کار تمام وقت شود هم باز باید نسبت به تداوم فعالیت تان توجه نشان دهید. اگر شما به هر دلیلی از فعالیت در حوزه کسب و کارتان کنار بکشید، خیلی زود برندتان از ذهن مشتریان پاک خواهد شد. پس از همان اول باید فعالیت دقیق و مداوم را مدنظر داشته باشید، در غیر این صورت به احتمال زیاد شانسی برای موفقیت در بازار نخواهید داشت. 

مطلب مرتبط: 10 فرمان راه اندازی کسب و کار

امروزه بسیاری از کارآفرینان به دنبال راه اندازی کسب و کار پاره وقت هستند. اگر شما هم به دنبال اجرای ایده تان در این قالب هستید، استفاده از نکات مورد بحث در این مقاله نقطه شروع مناسبی برای تان خواهد بود. 

منبع : quicksprout
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/4t2dKmLU
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه